Проблема реабілітації, відновлення фізичних та механічних функцій дитячого організму надзвичайно актуальна в Україні. Впродовж багатьох років до вирішення цієї проблеми не доходили руки і не вистачало коштів. Після тяжких травм чи захворювань, пережитих дітьми, батьки самотужки займалися відновленням їхнього здоров’я або ж зверталися до дорогих приватних центрів.
Унікальне відділення
У Львівській міській дитячій клінічній лікарні, що на вул. П. Орлика, з 18 березня офіційно запрацювало стаціонарне реабілітаційне відділення. Відтоді тут пройшли лікування 26 дітей, більшість з яких мають церебральний параліч і спинномозкові кили. Допомогу з реабілітації отримують і діти, що мають проблеми зі здоров’ям внаслідок важких інсультів, ДТП, скелетних і спінальних травм, серйозних оперативних втручань на головному і спинному мозку та на кінцівках.
“Особливістю роботи лікарні є подання медичної допомоги дітям з ураженнями нервової системи з моменту народження, зокрема, гіпоксично-ішемічного, травматичного і запального походження, та ураженнями опорно-рухового апарату. В ранньому відновному періоді такі діти проходять лікування у неврологічному та ортопедо-травматологічному відділеннях, – зазначає головний лікар міської дитячої клінічної лікарні Дмитро Квіт. – Близько двох тисяч дітей на рік потребують продовження реабілітаційного лікування, яке найчастіше проводять в приватних центрах, і то несистематично. Тому вкрай необхідною є систематизація реабілітаційних заходів та їх комплексність. Саме з цією метою в умовах дитячого стаціонару й відкрили 15 ліжко-місць для відновного лікування”.
Зі слів начальника управління охорони здоров’я ЛМР Володимира Зуба, для діток, які пережили травми різного походження, дуже важливо швидко та якісно відновити втрачені функції, щоби повернутися до повносправності або ж максимально наблизитися до неї. Це процес тривалий і системний, проте цілком реальний відтепер і у Львові.
“Це відділення унікальне, адже державної чи комунальної установи такого рівня, де подають систематичну реабілітаційну допомогу дітям, в Україні немає”, – запевняє Володимир Зуб.
Методи лікування
Особливістю роботи цього відділення є різнобічне застосування методів впливу на пацієнта. Основний комплекс лікувальних заходів включає:
* Широкий спектр сучасних фізіотерапевтичних впливів (магнітолазерна, синглетно-киснева, надвисокочастотна, ультразвукова терапія).
* Рефлексотерапію (вплив на біологічно активні точки проводять з допомогою портативних лазерних та ультразвукових апаратів).
* Механотерапію (в арсеналі – різноманітні тренажери, унікальна бігова доріжка з системою підвішування пацієнта, спеціальні пристрої для розробки суглобів).
* Гідротерапію (сучасна гідромасажна ванна з можливістю лазерної структуризації води, підводний душ-масаж, перлинні ванни).
* Кінезотерапію в басейні – унікальний засіб впливу на компенсаторно-пристосувальні механізми, відновлення порушених функцій організму та розвиток рухових навичок.
* Парафіно-озокеритові аплікації (проводять у вигляді теплових огортань різних груп м’язів та суглобів за певною схемою; крім теплової дії, здійснюється вплив на м’язово-суглобовий апарат шляхом біологічно активних речовин через шкіру).
* Різні види масажу (класичний, сегментарний і точковий).
Зі слів завідувача реабілітаційного відділення Львівської міської дитячої клінічної лікарні Наталії Машталер, усі ці процедури в комплексі потенціюють дію одна одної і дають максимальний ефект відновлення.
“Діти проходять процедури короткими курсами. Залежно від віку мають від 5 до 10 процедур. Потім їх виписують, і вони йдуть у інші установи, де отримують соціальну та психологічну реабілітацію. З огляду на показання через три-шість місяців дитина планово може повернутися і знову пройти курс реабілітації. Таким чином діти постійно задіяні в процесі”, – пояснює завідувач відділення.
Велика затребуваність
За більш ніж місяць функціонування реабілітаційного відділення уже зараз воно затребуване.
“Ми заповнили його вже на третій день після офіційного відкриття. У нас є невеличка черга, записуємо на госпіталізацію. Враховуючи це, плануємо на літо, крім стаціонарного блоку з цілодобовим перебуванням і харчуванням, у післяобідній час облаштувати денний стаціонар для дітей з особливими потребами, де будемо застосовувати гідротерапію та інші методики”, – каже головний лікар дитячої лікарні Дмитро Квіт.
Пройти реабілітацію в дитячій лікарні можуть діти від народження до 18 років. Тренажери і діагностичне обладнання для відділення відновного лікування купили благодійники з Німеччини. З місцевого бюджету витратили 480 тис. грн, а 80 тис. грн – позабюджетні кошти.