Ця підступна літня ангіна

Морозиво і холодні газовані напої – головні причини захворювання горла у дитини

Коли стає спекотно, важко втриматися від задоволення випити чогось холодного або з’їсти морозива. Що вже казати про дітей. Через різкі перепади температури повітря переохолодити дитину в спеку набагато простіше, аніж у холодну днину. У малюка з’являється гарячка і  біль у горлі, іноді настільки сильний, що важко зробити навіть ковток води. Найімовірніше, це ангіна.

Правильний діагноз

Зі слів лікаря-оторино­ларинголога 2-ї комунальної поліклініки Львова Олени Владімірової, ангіна – це гостра бактеріальна інфекція, при якій не буває нежитю, проте є ушкодження піднебінних мигдаликів.

Кондиціонер - друг чи ворог?

 

Щоб хоч якось урятуватися від спеки, у багатьох квартирах та майже всіх магазинах встановлюють кондиціонери. Проте варто пам'ятати, що вони можуть завдати великої шкоди не лише дитячому, а й дорослому організму. Через надто низьку температуру, забезпечену з допомогою кондиціонера, легко підхопити застуду, ангіну, навіть запалення легенів. Особливо тоді, коли він неправильно розміщений або ж неправильно експлуатується. Отож, щоб кондиціонер не став причиною проблем зі здоров'ям, варто додержувати кількох правил:* Перед увімкнутим кондиціонером є зона (приблизно два на три метри), у якій температура повіт­ря на 2 - 3 градуси нижча, аніж у всій кімнаті. Тож ставити у цій зоні робочий стіл, а тим паче ліжко не рекомендують.* У сучасних кондиціонерах є різні режими скерування потоку повітря - і горизонтальний, і вертикальний. Якщо боїтеся застудитися, скеровуйте потік повітря на стелю.* Перепад температури між  вулицею та приміщенням не повинен перевищувати 10 градусів, у крайньому випадку - 15-ти. А загальна температура в приміщенні улітку не має бути нижчою за 20 градусів.* Змінювати температурний режим під час роботи кондиціонера треба плавно. Якщо, наприклад, встановили 24 градуси - і все одно гаряче,  не слід одразу "стрибати" до 20-ти.* Якщо ж  зайшли розігріті у приміщення, в якому працює кондиціонер, постійте у найтеплішому місці, аби звикнути до температури. У магазинах уникайте прямої дії кондиціонера: там він часто розміщений так, що потік холодного повітря спрямований просто на чергу покупців. Такі крамниці, власники яких не дбають про здоров'я людей, краще оминати.

“Найчастіше ця хвороба виникає через переохолодження – влітку дитина розігрілася на сонці та вирішила випити чогось холодного. У результаті різкий перепад призвів до того, що слизова носоглотки не впоралася зі своєю захисною функцією, імунітет почав знижуватися, і організм став вразливий до мікробів. Дитину атакувала інфекція”, – пояснює лікар.

Існує три види ангіни: катаральна, лакунарна та фолікулярна. Усі вони починаються з різкого підвищення температури, але відрізняються важкістю перебігу та ступенем ураження мигдаликів. Найважчими є лакунарна та фолікулярна ангіни, бо супроводжуються утворенням на мигдаликах гнійного нальоту. В першому випадку вони вкриваються гнійними смужками, у другому – гнійними цяточками.

Головне, як зазначила лікар, правильно та вчасно визначити тип ангіни і не сплутати її з іншою недугою. “Наприклад, якщо наліт – у порожнині рота,  це може бути і стоматит, і скарлатина. Якщо ж червоне горло і надокучає нежить, найімовірніше, у дитини аденовірусна інфекція, – веде далі оториноларинголог. – Тому дуже важливо не займатися самолікуванням, а своєчасно звернутися по допомогу до фахівця – лише він здатен розпізнати хворобу”.

Якщо цього не зробити, то, як пояснює Олена Владімірова, ангіна може призвести до багатьох ускладнень, основними з яких є ураження серця, нирок і центральної нервової системи. Крім того, недуга може стати хронічною і періодично загострюватися.

Полоскати і відпочивати

Розпізнати ангіну неважко. Її головні ознаки – різке підвищення температури, зазвичай до 38 – 39 градусів,  та сильний біль у горлі.

Майже завжди при ангіні дітям призначають антибіотики. На переконання лікаря, без них не впоратися з гнійними інфекціями, спричиненими бактеріями. Окрім заживання антибіотиків, дитині корисно полоскати горло відварами трав і розчинами спиртових настоянок.

Зазвичай ангіна триває не більш як 10 – 12 днів, проте дає сильне навантаження на дитячий організм. Тому головна умова при лікуванні цього захворювання – ліжковий режим. Виходити на вулицю не варто. Аби втримати дитину в ліжку, можна прочитати їй книжку, пограти в настільну гру чи запропонувати подивитися мультфільми. 

У помешканні необхідно проводити регулярне провітрювання та вологе прибирання.

Годувати малюка при ангіні бажано рідкою їжею або такою, що має консистенцію пюре, оскільки тверда і суха може подразнювати хворе горло. В раціоні мають бути вітаміни і мікроелементи. Слід відмовитися від гострих і солених страв, прянощів. Перевіреним та дієвим засобом лікування хворого горла є тепле молоко з медом, маслом і дрібкою соди. Хороші результати дає сухе тепло, тому обмотайте шию дитини теплим м’яким шарфом. 

Одразу після одужання не варто довго гуляти, бігати, стрибати, йти з батьками в гості або ж вирушати у поїздки. 

Лікування ангіни засобами народної медицини:* 1 ст. л. трави шавлії залити склянкою окропу, настояти півгодини, процідити і полоскати горло через кожні 2 години;* 1 ст. л. цвіту ромашки лікарської залити склянкою окропу, настояти півгодини, процідити і полоскати горло 5 - 6 разів на день;* 2 ст. л. подрібненої кори верби білої залити 2 склянками гарячої води, кип'ятити 15 - 20 хвилин на малому вогні, процідити і полоскати горло;* 4 сухі або свіжі листки подорожника великого залити склянкою окропу, настояти півгодини і  теплим полоскати горло щогодини (для кращого смаку можна додати меду);* 1 ст. л. суміші ромашки, евкаліпту і календули залити  1,5 склянки окропу, настояти півгодини і полоскати горло кожні 2 - 3 години.

Загартовуйте горло влітку

Зі слів медиків, літо – найкраща пора для загартування дитини, а якщо робитимете це систематично, то вбережете малюка від багатьох підступних недуг. Проте, щоб корисні процедури не призвели до застуди, усе слід робити поступово.

 “Якщо батьки вирішили, що вже віднині загартовуватимуть малюка, це не означає, що на нього треба вилити одразу відро холодної води, – пояснює лікар. – Найкраще почати з ніжок: упродовж двох – трьох хвилин обливати їх водою, що має температуру 36 – 37 градусів, поступово знижуючи її”.

Окрім обливання, хорошим початком загартовування є повітряні ванни, ранкові зарядка і біг, а також полоскання горла. Принцип той самий – спочатку полоскати водою комфортної та звичної для дитини температури, переходячи до щораз холоднішої. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4276 / 1.62MB / SQL:{query_count}