Еліна Чайківська, головний дитячий гінеколог Львівщини, про репродуктивне здоров’я дівчат, правила гігієни і до чого може призвести нехтування ними
Якщо в дитини болить вухо чи горло, ми йдемо до лора, якщо є проблеми зі зором, звертаємося до офтальмолога, регулярно проходимо профілактичні огляди у профільних спеціалістів. Проте звернутися до дитячого гінеколога ми не завжди готові, навіть якщо є проблема. Але репродуктивна сфера є не менш важлива, ніж усі інші, а можна сказати, що й особлива, бо саме вона дає можливість жінці зреалізуватися, мати нормальне сексуальне життя, виконати своє найголовніше призначення – народити здорових дітей, а отже, бути щасливою! Дбати про репродуктивне здоров’я варто вже від народження дівчинки. Про це “Пошта” спілкується з головним спеціалістом із дитячої та підліткової гінекології, асистентом кафедри акушерства та гінекології Львівського державного медуніверситету ім. Данила Галицького, кандидатом медичних наук Еліною Чайківською (на фото).
Гінекологічні проблеми і їх причини
– Скажіть, будь ласка, наскільки гостро стоїть проблема репродуктивного здоров’я дівчат? Які недуги переважають?
– Нині виявляємо багато гінекологічних захворювань у дівчаток. Так, до 12 років переважають запальні стани зовнішніх статевих органів, здебільшого вторинного походження. Вони виникають унаслідок негінекологічних причин та супутніх захворювань – мова про шкідливі екологічні чинники, недотримання правил гігієни, неналежний догляд за дитиною, неправильне харчування, невідповідний одяг, алергічні стани, хвороби сечових та дихальних органів, ангіни, глистні інвазії, дисбактеріози кишківника. А від 12 до 18 років у 70% випадків – це гормональні порушення, 30% – запальні захворювання, 15% із них пов’язані з початком статевого життя.
– Яка, на Вашу думку, найвагоміша причина захворюваності?
– Соціальні проблеми, зокрема надмірна зайнятість батьків, як наслідок – неуважність, брак спілкування та ближчого контакту з дітьми. На жаль, нині доводиться думати про те, як прогодувати, утримати сім’ю, як дати дітям освіту, і не завжди на першому плані є здоров’я. Є також проблема соціального сирітства, коли мама на заробітках за кордоном, а дитину виховують родичі.
– До яких проблем можуть призвести брак довіри і спілкування, чи неуважність із боку батьків, недовіра до лікарських рекомендацій?
– Батьки повинні знати, що є захворювання, які зовні можуть себе не проявляти, і, щоб виявити їх, необхідний профілактичний огляд. Ці заходи спрямовані на збереження репродуктивної функції дівчинки – майбутньої жінки, мами. Гінекологічні хвороби дорослих жінок, починаються набагато швидше, ніж їх виявляють, зокрема і проблеми сексуальності, статевого життя. Запальні процеси в дитячому, підлітковому віці (які також можуть бути пов’язані з апендицитом), якщо їх не лікувати, можуть призвести до трубного непліддя. Гормональні порушення, які виявляють, коли жінка не може завагітніти, однозначно мають початок із підліткового віку і навіть від народження. Скажімо, якщо було ураження центральної нервової системи чи гормональних залоз під час вагітності чи пологів.
Коли треба йти до лікаря
– Чи має дитина проходити профілактичний огляд у гінеколога?
– Згідно з останніми наказами Мінохорониздоров’я, медогляд у гінеколога відбувається за показами, тобто коли педіатр чи підлітковий терапевт запідозрив гінекологічне захворювання або мама виявляє бажання проконсультуватися чи оглянути дитину. Тепер ми вже не маємо обов’язку оглядати всіх без винятку дітей, які проходять диспансеризацію. Дитячий гінеколог є фактично в кожній поліклініці.
– Що має насторожити батьків?
– Якщо дівчинка скаржиться на часте сечовипускання, дискомфорт у ділянці зовнішніх статевих органів, болі внизу живота, потрібно звернутися до лікаря, бо це може бути передвісником якогось серйозного захворювання. Якщо ж у дівчинки з’являються менструації, і вона має нерегулярні цикли (затримки, часті кровотечі, кровомазання, болі), не потрібно списувати все на становлення менструальної функції – обов’язково варто звернутися до фахівця. Менструації мають врегулюватися у перші півроку після менархе (першої менструації). Нормальний цикл – 21-31 день, а тривалість менструальних виділень від 3 до 7 днів, проте, якщо всі сім днів дівчинка втрачає багато крові – це може призвести до анемії, виснаження організму. Якщо в 14 років немає вторинних статевих ознак, тобто нерозвинені молочні залози, немає оволосіння у відповідних ділянках, це свідчить про затримку статевого розвитку. Всі ці стани вимагають компетентної лікарської консультації.
– Чи болісні місячні це нормально?
– Ні, біль у будь-якому органі – не є нормою, а тут це може свідчити про аномалії розвитку або серйозні гормональні порушення. При болях у молочних залозах не потрібно робити якихось компресів, прикладати мазі, бо можна спровокувати додаткову проблему. У 80% молочні залози починають розвиватися асиметрично, що може викликати паніку, але це варіант норми, проте треба звернутися до лікаря, аби виключити можливість відхилень.
Акцент на гігієну!
– Частіше дівчата-підлітки дбають про зовнішній вигляд та моду, натомість забувають про елементарні правила гігієни. Отож, якою має бути гігієна?
– Дівчатка мають двічі на день мати туалет зовнішніх статевих органів зі зміною білизни – обов’язково зранку і ввечері, а якщо є велика кількість виділень та у критичні дні – частіше.
– Чи потрібно використовувати якісь особливі засоби?
– Природа про нас подбала. Якби ці засоби були такі необхідні, то не знаю, як людство ще не вимерло. Зараз є велика кількість гігієнічних засобів, але це комерційні хитрощі. Наші жінки відважні, все хочуть спробувати. Але дітей слід обмежити від таких експериментів, бо це може призвести до непередбачених алергічних реакцій.
– Чи можуть ті засоби порушити мікрофлору?
– Так, вони ушкоджують біологічні антибактеріальні бар’єри. Вимивається нормальна мікрофлора, і відразу вільно ззовні проникає шкідлива, завдяки якій починають розвиватися різні додаткові неприємності.
– Чи можна застосовувати для цього трави?
– Трави зібрані в тих екологічно непростих умовах, в яких живемо, а отже, можуть мати багато непередбачуваних середників, які призводять до порушення екології піхви та зовнішніх статевих органів. Є випадки коли мама протягом двох місяців дитину самолікує, робить ванночки з ромашки, а до нас звертаються вже в ускладненому стані. В таких випадках важко підібрати лікування.
– Як невідповідний одяг може стати причиною проблем?
– Повсякденний одяг потрібно підбирати мудро. Під “невідповідним” треба розуміти той, який може приносити певну шкоду, наприклад, через алергізацію (особливо маленьких дівчаток), або деякий дискомфорт при використанні. Відтак тісний одяг може викликати порушення кровообігу в ділянці зовнішніх геніталій, натирання і через ушкоджену шкіру попадання мікробів, а нижня білизна, представлена стрінгами, не виконує свого призначення – захищати від зовнішнього середовища, це є негігієнічно, а навіть анатомічно ненормально. Це майже так само, як безконечно носити брекети. Треба вміти пояснити дівчатам, що навіть, якщо в цьому одязі їм класно, вони подобаються собі та іншим, не треба в ньому ходити постійно.
– Скажіть, будь ласка, як Ви ставитеся до щоденних прокладок?
– Це не є так безпечно, як вважають дівчатка, бажаючи бути дорослими, стильними, модними. Все, що нового і доброго нам пропонують виробники, можна спробувати, але робити це треба з головою. Щоденні прокладки ні від чого не захищають, а можуть додатково спровокувати проблеми. Вони викликають інтенсивні виділення зі статевих шляхів, тобто мають зворотний до очікуваного ефект. Окрім того, ушкоджують мікрофлору, яка є в кожного своя, особливо прокладки зі запахами. Вони можуть бути причиною алергії на матеріали чи клеї, які використовуються під час їх виробництва. А одноразові прокладки в стрінги – це взагалі абсурд! Або прокладки, або стрінги.
Візит до лікаря
– Як пояснити дочці необхідність огляду в гінеколога?
– Велике значення має добрий контакт дитини з батьками. Довіра до мами й адекватне сприйняття з боку мами має значення при необхідності лікарської консультації та виборі лікаря. Психологічна підготовка дівчинки до консультації гінеколога має відбутися удома, а не перед кабінетом лікаря, і тим паче не повинна бути несподіванкою для маленької, а особливо юної пацієнтки, аби не спровокувати психотравму. Це буває, якщо дитина десь краєм вуха чула негативні відгуки чи враження, особливо від мами, про відвідини гінеколога. Тому треба бути дуже обережними в розмовах на таку тему.
– Чи огляд на гінекологічному кріслі є обов’язковим?
– Консультація у будь-якого спеціаліста починається зі спілкування. Я завжди рекомендую лікарям насамперед встановити належний людський контакт із пацієнтом, особливо при першій зустрічі. Крім того, намагаємося створити для пацієнтки комфорт під час спілкування та під час огляду, гінекологічне крісло закрити ширмою, щоб пацієнтки не лякалися з порога. Спеціальний гінекологічний огляд проводять як додатковий метод обстеження. І якщо є великий спротив дитини щодо огляду і нема прямих показів – кровотечі, інтенсивних болів тощо, тобто немає невідкладної ситуації, то огляд можна відкласти до наступної консультації.
До теми: До лікаря може звернутися кожен, хто має проблеми зі здоров’ям, але в цій ситуації є певні медико-юридичні нюанси. Гінеколог не може консультувати дітей до 16-ти років без присутності батьків, мусить бути близька особа, яка під час огляду нестиме відповідальність. Бо якщо дитині призначили ліки, то хтось має контролювати їх прийом, та й треба їх за щось купити. Коли ж є невідкладні випадки, то консультацію та огляд проводять консилярно, тобто у присутні не менше двох лікарів, тоді ж вирішуємо, яким чином повідомити родину. Лікар не може брати на себе відповідальність родичів, він може проконсультувати як фахівець, але не більше. Якщо підлітки мають питання психологічного характеру або щодо статевої поведінки, то можуть звертатися у Клініку дружню до молоді.
Андріївна
а чому так шкідливі одноразові прокладки
Андріївна
я лікуюся в Уліни Флавіанівної. Еліна Флавіанівна дуже хороша і мудра лікарка,тебе вислухає дасть пораду,я люблю таких лікарів... я дуже боялася заходити но коли зайшла і почали спілкуватися,то мені весь страх перейшов