Підступний туберкульоз

Медики закликають львів’ян пройти флюорографічне обстеження

Медики закликають львів’ян пройти флюорографічне обстеження

У Львові з 21 березня до 18 квітня триватиме акція з профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання. Тож міське управління охорони здоров’я закликає львів’ян пройти флюорографію та дослідити мокротиння на наявність мікобактерії у поліклініках міста.

“Завдяки якісній і системній профілактичній роботі вдалося активізувати виявлення туберкульозу і, як наслідок, знизити рівень захворюваності на цю недугу з 58,5 осіб на 100 тис. населення у 2008-му до 53,5 – у 2010-му. Знизилась і кількість деструктивних процесів – зі 144 випадків 2008-го до 128 випадків 2010-го, та бактеріовиділювачів серед уперше виявлених хворих – із 42,1% 2008-го до 33,7% 2010-го. Показник смертності від туберкульозу у 2008 році становив 14,3 на 100 тис. населення, у 2010-му – 10,5”, – каже начальник міського управління охорони здоров’я Володимир Зуб.

Реальних хворих – близько двох мільйонів

Боротьба з туберкульозом в Україні вийшла за межі суто медичної “вотчини” й стала гострою соціальною проблемою. Епідемічні показники туберкульозу в 10-12 разів перевищують аналогічні показники в інших розвинутих країнах. А фахівці Інституту фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Яновського АМН України переконані: якби медики продіагностували все населення країни, хворих на туберкульоз виявилося б приблизно 1,3-1,6 мільйона.

Раннє виявлення туберкульозу дає можливість уникнути ізоляції пацієнта, скоротити терміни лікування, знизити медикаментозне навантаження на організм, запобігти інфікуванню родичів та близьких, зменшити  ризик розвитку ускладнень тощо. Підступність туберкульозного процесу в тому, що його перебіг найчастіше малосимптомний або взагалі безсимптомний. Тому хворі, зазвичай, звертаються до лікаря вже на пізніх стадіях  захворювання.

Найчастіше симптомом захворювання є невисока температура (37,00 – 37,5 градуса), яка підвищується під вечір, слабкість, швидка стомлюваність. Після нічного відпочинку всі симптоми зникають. Тому на такі невиразні ознаки хвороби часто не звертають особливої уваги, як і на тривале покашлювання, що триває понад три тижні.

Профілактика – крок до довголіття

Вчасно виявити туберкульоз можна під час профілактичного флюорографічного обстеженням. Для своєчасного виявлення туберкульозу в дітей віком до 14 років слід щороку робити пробу Манту.

“За допомогою туберкулінодіагностики можна виявити не тільки захворювання, але й первинне інфікування мікобактеріями туберкульозу (віраж), коли ще в організмі імунна система бореться зі збудником захворювання. Таким дітям після консультації фтизіатра призначають профілактичне лікування, щоб допомогти організму. Слід пам’ятати, що якість життя кожного з нас залежить насамперед від нашого бажання бути здоровим, а профілактичні обстеження – це перший маленький крок до довгого та щасливого життя”, – наголошує Володимир Зуб.

Хронічних хворих більшає

Упродовж останніх років хвороби органів дихання посідають перше місце у структурі загальної захворюваності населення. У структурі хронічних захворювань органів дихання питому вагу займає хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Проблемою хронічного обструктивного захворювання легень є те, що розвивається воно непомітно для хворого і до моменту появи задишки призводить до незворотних морфологічних змін у бронхолегеневій тканині.

Експерти Європейського респіраторного товариства вважають, що 30% хворих на ХОЗЛ у Європі не знають про наявність у них цієї хвороби, а близько 65% пацієнтів із діагностованим ХОЗЛ не отримують адекватного лікування. Як інформує прес-служба міськради, у 2010 році у Львові зареєстрували  17 186 хворих із хронічним обструктивним захворюванням легень, тоді як у 2009-му таких хворих було 16 129.

Для раннього виявлення ХОЗЛ пацієнтові необхідно провести спірографічне дослідження – дослідити функцію зовнішнього дихання. Це обстеження є абсолютно доступним для кожного городянина, оскільки всі поліклінічні відділення Львова обладнані сучасними спірографами. Торік обстежено понад 2 тис. осіб, із яких у 599 виявлено хронічні обструктивні захворювання легень.
Профілактичне обстеження обов’язкове, якщо:
– вам за 40 років;
– ви курите (працюєте у шкідливих умовах);
– кашляєте вранці;
– відкашлюєте харкотиння;
– виникає задишка при фізичному навантаженні.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4051 / 1.58MB / SQL:{query_count}