Якщо сьогодні в Україні часто постає питання про розширення статусу та прав росіян, то у самій Росії українське питання в останні місяці більше нагадує розправу тамтешнього Мін’юсту із неугодними організаціями. У четвер Об’єднання українців Росії (ОУР) поширило заяву, в якій розповіло про наміри Міністерства юстиції Росії закрити утворення. Зважаючи на пристрасті навколо московської Бібліотеки української літератури та дискусії про закриття Федеральної національно-культурної автономії українців (ФНКА), підстав для побоювання є чимало.
В ОУР повідомляють, що ліквідацію Об’єднання Міністерство юстиції РФ запланувало на 31 січня. І схема, за якою розгортатиметься процес, на думку головного редактора інформаційного порталу ОУР Віктора Гіржова, буде такою ж, як і у випадку закриття Федеральної національно-культурної автономії українців. Додамо, що ці дві організації – єдині загальноросійські об’єднання українців. Вони існують близько 19 років та об’єднують регіональні осередки етнічних українців у Російській Федерації.
Нагадаємо, торік 24 листопада, згідно з рішенням Верховного суду РФ, ФНКА закрили. Пояснення – порушення статуту. Сьогодні такі ж докори спрямовані й стосовно ОУР. Зокрема, в опублікованій на сайті Об’єднання позовній заяві Мін’юсту йдеться про порушення Конституції Росії та “власного статуту”. Однак, розгортаючи аналогію із закриттям Федеральної національно-культурної автономії українців (що наразі оскаржують у судах), можемо прослідкувати: те, що спершу подається як порушення законодавчих норм, згодом “уточнюється” до “політичної діяльності, спрямованої на підрив двосторонніх відносин”, як про це заявив міністр закордонних справ РФ на підсумковій конференції кілька тижнів тому.
Стосовно двосторонніх відносин, то вітчизняне МЗС врешті відреагувало більш-менш адекватно. У середу директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин повідомив, що якщо інформація про наміри закрити Об’єднання українців Росії підтвердиться, то це завдасть істотної шкоди атмосфері двосторонніх відносин. Він також зазначив, що є деякі сумніви щодо того, чи враховують у РФ стратегічні наслідки своїх кроків у ситуації із закриттям ФНКА, перевіркою діяльності ОУР та періодичною перевіркою на екстремізм у Бібліотеці української літератури. Зважаючи на це, міністерство “буде найсерйознішим чином відстоювати право Організації українців у Росії на подальше існування”. Подивимось, чи стане ця проблема однією зі складових порядку денного наступного засідання міждержавної комісії, як за це ратують українці Росії.
Олександр Палій,
політолог, кандидат політичних наук:
– Причина виникнення цих конфліктів зрозуміла – російське керівництво таким чином відверто виражає свою зневагу. Останні вчинки, швидше за все, російське керівництво розглядає як пробну кулю, мовляв, які ще приниження українське керівництво може витримати? А, судячи з усього, наше керівництво може витримати безліч принижень. От наприклад, крім цієї історії з діаспорою, абсолютно дикої до того ж історії, адже побилися росіяни з кавказцями, а страждає від цього українська бібліотека… Так-от, іншим таким публічним приниженням була пропозиція російської сторони не купувати в України крейсер “Україна”, а взяти задарма. Таких плювків у обличчя набирається безліч, а українська влада тим часом обтирається, дякує і каже “давайте ще”. Можливо, ця остання заява вітчизняного МЗС була тихенькою демонстрацією того, що до українського керівництва вже доходить суть процесу. А щоб ініціювати вирішення цієї проблеми, я думаю, необхідно запровадити принцип симетричної відповіді. З одного боку, в нас є російськомовні громадяни України, яким необхідно сприяти в реалізації їх прав, а з іншого – існують такі символічні структури в Україні, російські інституції, філії. Мені здається, що до цих інституцій, які власне дотичні не до реалізації прав російськомовних українців, а до пропаганди Росії в Україні, потрібно ставитися так, як до українських інституцій в Росії.