Швидкий пошук демократичного обличчя

У четвер відбулося перше засідання напівзагадкової Комісії зі зміцнення демократії та утвердження права

У четвер відбулося перше засідання напівзагадкової Комісії зі зміцнення демократії та утвердження права. Наслідків її виникнення наразі не помітно, радше навпаки – з часу її утворення (перша декада грудня минулого року) усе більше міжнародних оглядачів дотримуються думки про згортання демократичних тенденцій в Україні. Ймовірно, для створення бодай видимості демократизації Президент на першому засіданні комісії заявив про “необхідність якнайшвидшого виконання зобов’язань перед Радою Європи”. А днем раніше Янукович підписав указ “Про план заходів із виконання обов’язків та зобов’язань України, що випливають з її членства в Раді Європи”.

В указі є програма розроблення деяких законодавчих актів, прийняття яких, на думку адміністрації Президента, свідчитиме про виконання обов’язків та зобов’язань України перед Радою Європи, а також має посприяти наближенню до політичної складової критеріїв щодо набуття членства в Європейському Союзі. Зрозумілим є і контекст появи указу – візит комісара Європейської Ради з питань розширення та європейської політики сусідства Штефана Фюле. Запевнення в демократичному поступі (прем’єр навіть навів приклад податкового Майдану як досягнення влади на цьому напрямі) доводиться закріплювати законотворчими ініціативами. Таким чином влада покаже, що міжнародна критика, хай і дипломатичним методом, її дій – нібито передчасна, оскільки на часі – демократичні реформи. В указі Президента мова йде про реформування пенітенціарної та правоохоронної систем. Цьому має передувати прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу, який сьогодні чинний у редакції від 1961 року. Кримінальне законодавство та систему виконання покарань мають намір гуманізувати до кінця 2011 р. Згодом на основі розроблених пропозицій або й паралельно з ними ухвалюватимуть зміни до законів про прокуратуру, СБУ, політичні партії, судову систему, мають намір також затвердити виборчий кодекс.

Суперечливими пунктами є прийняття сьогоднішніх редакцій закону про референдум та про організацію і проведення мирних заходів. Після минулорічного оприлюднення проектів цих документів розгорілося немало палких дискусій щодо низки їх норм. Чи прочистять ці документи до другого прочитання у парламенті, побачимо цьогоріч.

Президент на засіданні комісії повідомив, що усі ці кроки необхідні для зняття моніторингу ПАРЄ з України. Однак у вересні минулого року президент ПАРЄ Мевлют Чавушоглу повідомив про прохання України зняти з неї моніторинг. Як привід до такого кроку подавалося майбутнє головування нашої країни у керівному органі Раді Європи – Комітеті міністрів у травні – листопаді 2011 року. Досі жодна країна, що перебувала під моніторингом, не головувала в цьому органі. Водночас регіонали висловлюють упевненість, що у 2011 році відносини України та Ради Європи перейдуть до постмоніторингової площини.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4943 / 1.55MB / SQL:{query_count}