Боротьба з екстремізмом у Росії поширюється і на українські культурні інституції
Учора на наявність екстремістських матеріалів перевірили Українську бібліотеку в Москві. Результатом візиту спецвідділу МВС РФ стало вилучення усіх книг, в яких є слово “націоналізм”. Про це повідомляє УНІАН із посиланням на директора бібліотеки Наталію Шаріну.
За її словами, співробітники міліції набрали в електронному каталозі слово “націоналізм” і попросили знайти усі книги, в яких воно згадувалося. Шаріна також повідомила, що на запитання про підстави для вилучення книг, слідчі повідомили, що “література вилучається для проведення психолого-лінгвістичної експертизи”.
Із бібліотеки забрали близько 50 книг, зокрема, за інформацією УНІАН, це видання про митрополита Андрея Шептицького, ОУН-УПА, про діяльність руху “Пора”, а також газети “Нація і держава”, “Шлях перемоги”, “Українське слово” та видання “Національна безпека України”.
Такі перевірки не новинка для сусідньої країни, і кожного разу їх обґрунтовують невідповідністю Федеральному закону щодо протидії екстремізму. У документі чітко прописано, що вважати екстремістськими діями та матеріалами.
Останні – це “передбачені для опублікування документи, що закликають до екстремістської діяльності або такі, що обґрунтовують необхідність втілення таких дій, зокрема праці керівників націонал-соціалістичної робочої партії Німеччини, фашистської партії Італії, публікації, що обґрунтовують національну або расову вищість або виправдовують скоєння воєнних або інших злочинів, спрямованих на повне або часткове винищення якої-небудь етнічної, соціальної, національної або релігійної групи”. Видання, які вилучили при перевірці, не важко віднайти у більшості бібліотек України і перевірити самому на їх відповідність цьому визначенню.
Інший момент – на сайті мін’юсту Росії подається повний перелік (усього – 748 пунктів) екстремістських матеріалів. Жодного із названих видань у ньому не згадано. Більше того, у законі РФ щодо протидії екстремізму вказується, що після виявлених фактів поширення екстремістських матеріалів, органу, який цим займається, у письмовій формі виноситься попередження, яке до того ж можна оскаржити через суд. Лише після ігнорування попередження МВС РФ має право переходити до реальних дій.
Цікавою є і офіційна позиція української влади, до того ж – аналогічна виступу Путіна щодо поділу перемоги у Другій світовій війні. Єдина реакція наразі належить послу України в Росії Володимиру Єльченку. У коментарі “Інтерфакс-Україна” він зазначив, що українська сторона не може втручатися у цю справу, оскільки бібліотека є державним органом мерії Москви.
Однак це питання обговорюється на рівні закордонних відомств обох країн і наступного тижня відбудеться кілька зустрічей із посадовцями РФ, “щоб виробити взаємні шляхи вирішення проблеми без нанесення шкоди такій чутливій темі наших відносин, як гуманітарно-культурні зв’язки”.
Щодо шкоди, то 18 грудня Московська прокуратура порушила кримінальну справу за фактом “розповсюдження літератури, в якій містяться заклики до національної ненависті”.