Україна й надалі посилюватиме співпрацю зі східними сусідами
Україна має намір поглибити взаємодію із учасниками Співдружності Незалежних Держав. Про це під час розширеного засідання Ради глав держав-учасниць СНД повідомив Віктор Янукович. Президент наголосив, що йдеться про зняття обмежень із кількох важливих для СНД документів, передусім це стосується Угоди про гуманітарне співробітництво, Стратегії економічного розвитку СНД до 2020 року та Плану заходів щодо її реалізації.
“Сьогодні Україна планує розширити свою участь у Співдружності не тільки в економічній, але і в гуманітарній сфері”, – повідомляє прес-служба глави держави. Причому “формально цей процес має закінчитися до 2011 року”, а вже наступного року в Україні мають відбутися Форум творчої інтелігенції держав-учасників СНД та Економічна рада СНД.
Що стосується укладеної 2005 року Угоди про гуманітарне співробітництво, то її метою є “координація багатосторонньої взаємодії країн-учасників СНД у сфері культури, освіти, науки, архівної справи, інформації та масових комунікацій, спорту, туризму і роботи із молоддю”. Згідно з програмними документами, йдеться про розробку спільних проектів, як-от: проведення виставок, фестивалів, форумів; обмін інформацією про історико-культурні пам’ятки та документальні джерела; співпрацю у сфері збереження національних цінностей…
Є й серед норм положення про заохочення вивчення мов сторін-підписантів цієї угоди та створення національних культурних центрів. Тобто, проекти загалом не епатажні, однак, зважаючи на досвід співпраці із Росією за останні місяці, й вони можуть натрапити на культурну “спрощенку”.
Позиція РФ щодо Голодомору, функціонування російської мови та російських культурних центрів в Україні. Щодо українських культурних центрів у Росії, то показовим є рішення Верховного суду Росії, яким задоволено клопотання Мін’юсту РФ щодо ліквідації Федеральної національно-культурної автономії українців Росії (ФНКА УР). Мотивація – “виявлені порушення в господарській діяльності”. Щоправда, сам сусідський Мін’юст обґрунтовував причину для закриття по-іншому: за словами позивачів, ФНКА УР “веде політичну діяльність, прославляє бандерівців і ллє негатив на Росію”.
Варто також взяти до уваги, що в Концепції подальшого розвитку СНД головною метою прописано “формування в довгостроковій перспективі інтегрованого та політичного об’єднання зацікавлених держав”. Коли цю концепцію укладали, українська делегація (очолював її тодішній міністр закордонних справ А. Яценюк) ставила підпис під документом із обмовкою – Україна не братиме участі в реалізації кількох пунктів документа. Йдеться, до речі, саме про гуманітарну взаємодію та подальше зближення держав-учасників СНД, яке тепер має намір інтенсифіковувати Янукович.
До речі, за день до зібрання країн СНД відбулось засідання Вищого органу Митного союзу та Міждержавної ради Євразійського економічного співтовариства. На ньому Мєдвєдєв укотре згадав про перспективу створення “майбутнього Євразійського союзу”, що має вирости на основі Митного союзу Росії, Білорусії та Казахстану. Черговий інтеграційний проект запущено, і якщо в ньому будуть прийнятні економічні стандарти, то неминуче спостерігатимемо геополітичне зближення владних крісел.