Упродовж двох років Україна планує збільшити пропускну здатність вітчизняної ГТС
Газ – політичний товар, а тому Україна далі боротиметься проти будівництва російського газопроводу “Південний потік”. Про це у вівторок заявив глава Мінпаливенерго Юрій Бойко. “Енергетика – головна складова всієї безпеки. І якщо раніше експерти замовчували політичну та геополітичну складову в цьому питанні, то сьогодні можемо відкрито говорити, і завжди будемо враховувати, що газ – це політичний товар”, – каже Юрій Бойко.
За його словами, попри відновлений ефективний діалог із Росією, залишається “головне болюче питання” – “Південний потік”. Як відомо, раніше Бойко повідомив, що у випадку запуску цього проекту в дію транзит природного газу територією України може знизитися на 50%. Тож Україна, з одного боку, всіляко намагається переконати не будувати обхідний газопровід, а з іншого – прагне отримати гарантії наповненості своєї ГТС.
Минулої п’ятниці у Мінпаливенерго повідомили про російсько-український договір, в якому прописано короткострокові запевнення щодо транзиту. Згідно з документом, російська сторона щороку (протягом 5 наступних років) прокачуватиме українською ГТС 112 мільярдів кубометрів газу. Однак у відомстві прагнуть отримати довгострокові гарантії до 2028 р. Цікаво, що вчора після закінчення саміту ЄС-Росія президент РФ заявив, що гарантією безперебійного постачання газу до Європи через Україну є гроші. “Сьогодні наші відносини з Україною істотно відрізняються. Але мова не може йти ні про які гарантії… Краща гарантія – це гроші. Будуть гроші – буде газ”, – заявив Мєдвєдєв.
Поза тим, за словами Бойка, Мінпаливенерго готує пропозиції щодо реформування НАК “Нафтогаз”, які мають розглянути на засіданні Комітету з економічних реформ. За словами міністра, протягом двох років Україна планує збільшити пропускну здатність вітчизняної ГТС, а також збільшити ємність підземних газосховищ, що розташовані на сході України.
Нагадаємо, що, попри часті заяви українських урядовців про реформування вітчизняної газотранспортної системи, яка таким чином має стати заміною обхідним газотранспортним мережам, у РФ не мають наміру відмовлятися від “Південного потоку”. Щоправда, у вересні президент “Російського газового товариства” Валєрій Язєв заявив, що об’єднання “Газпрому” із “Нафтогазом” може призвести до кореляції цієї позиції.