Рекламу цигарок остаточно приберуть із українського простору
У вівторок парламент зробив перший крок до повної заборони реклами тютюнових виробів. Ба більше, вперше мають намір відрегулювати поширення такої реклами в інтернеті. Нардепи проголосували за прийняття в першому читанні законопроекту № 5164 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів)”.
Так, у Законі “Про рекламу” пропонують прописати заборону будь-якої реклами як тютюнових виробів, так і їх знаків, що використовуються для товарів та послуг. Промоція цигарок допускається лише у спеціалізованих виданнях або виставкових заходах, що проводяться лише для виробників та продавців продукту. У чинній редакції закону передбачено, що реклама тютюнових виробів має супроводжуватися інформацією про кількісний вміст смоли та нікотину у димі однієї сигарети. Це положення мають намір замінити повною забороною використання зображення сигарет або процесу куріння при рекламі будь-якого товару. Тобто, незалежно, що рекламуватимуть на телебаченні, на шпальтах газет чи білбордах, цигарок поруч не повинно бути.
Також пропонують заборонити безоплатне роздавання (зокрема для маркетингових досліджень та дегустації) і обмін тютюнових виробів на будь-які інші товари чи послуги; продаж сигарет у наборі із будь-якими іншими товарами; надання бонусів, премій, права на участь в грі, лотереї, конкурсі, що хоч якось пов’язані із тютюновими виробами (або ж у тому випадку, якщо умовою участі є придбання або вживання цих виробів). Розробники проекту закону мають намір також заборонити рекламу сигарет в інтернеті, зокрема, через надсилання повідомлень поштою або на мобільні телефони.
Якщо законопроект підтримають і в другому читанні, то зміни зачеплять і спонсорську діяльність. Пропонують, скажімо, заборонити виробникам тютюнових виробів (і пов’язаним із ними організаціям) надавати фінансову підтримку діяльності окремих осіб, політичних партій, навчальних закладів.
Щодо відповідальності за порушення цих норм, то розробники законопроекту (а це 13 депутатів із кількох фракцій) мають намір доповнити Кодекс України про адмінпорушення ст. 156-3. Згідно з нею, реклама тютюнових виробів тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 5 до 10 (для порушників-громадян) та від 100 до 250 неоподаткованих мінімумів для порушників-посадових осіб. Реклама з використанням зображень цигарок чи процесу куріння, як і спонсорство будь-яких заходів із використанням знаків, під якими випускаються сигарети, тягне за собою накладення штрафу від 100 до 250 неоподаткованих мінімумів.
Цим законопроектом мають намір узгодити положення вітчизняного законодавства із ратифікованою у березні 2006 р. Рамковою конвенцією ВООЗ щодо боротьби проти тютюну.
Упродовж останніх 15 років заборону реклами продуктів, що популяризують погані звички, здійснювали покроково. Так, із 1996 р. заборонено рекламу тютюну на ТБ та радіо. Від 2003 р. така реклама заборонена і в громадському транспорті , а від 2009-го – на зовнішніх носіях. Окрім того, із 2001 р. чинною є Концепція державної політики у сфері здійснення контролю над тютюном.
Зараз у парламенті перебуває також законопроект, яким мають намір обмежити куріння спеціально відведеними місцями, позначеними відповідним маркуванням. Крім того, внесений наприкінці червня цього року проект закону № 6595 передбачає введення заборони на куріння удома, у тих випадках, якщо споживання тютюнових виробів порушує права сусідів чи співмешканців. Нещодавно до антитютюнової кампанії долучилося і Держкомпідприємництво: наприкінці листопада прес-служба відомства повідомила, що тут ініціюють введення квотування продажу цигарок та запровадження спеціальних місць для продажу тютюнових виробів.
До теми:
У вересні оприлюднено результати “Глобального опитування дорослого населення про вживання тютюну”, яке проводили у ВООЗ разом із урядом. Згідно з дослідженням, кількість курців за останні півроку суттєво зменшилася. Якщо у 2005 р. щодня курили 62% чоловіків та 17% жінок, то у 2010 р. – 45% та 9%, відповідно. Результати опитування засвідчили, що понад 90% населення України підтримують заборону куріння в громадських місцях, а 70% ратують за відмову від реклами тютюнових виробів.