Керманич держави зобов’язав готуватися до відзначення 20-ї річниці незалежності України
Першого листопада Президент підписав указ про відзначення 20-ї річниці незалежності України. За Ющенка, до прикладу, такі укази підписували зазвичай влітку, за місяць-два до Дня незалежності. Тоді й доручалось спеціально створеним комітетам організувати план заходів свята. Указ про відзначення 19-ї річниці незалежності Янукович підписав у квітні. Однак тепер аналогічний документ підписано більш як за дев’ять місяців до самого свята. Це, звісно ж, не проблема, але про щось такі кроки та й свідчать.
Організація святкування 20-ї річниці незалежності визначена пріоритетом виконавчої гілки влади у 2011 році. Згідно з указом, святкування мають зміцнити політичну стабільність, сконсолідувати українців навколо ідеї державності, виховати у громадян патріотизм та гордість за свою державу, створити у суспільстві атмосферу злагоди. Контекст для цих слів Янукович створив за попередні місяці керування країною: законопроекти про мову, масові зібрання, референдум… Після таких законодавчих ініціатив, здавалось би, загальні фрази чіткіше постають у голові.
Щодо самого плану заходів, то тут є кілька цікавинок (попри те, що кінцевий перелік буде утверджено урядовцями протягом трьох місяців). У День прапора (23 серпня) планують організувати науково-просвітницькі заходи, присвячені історії становлення і утвердження державних символів. Власне у День незалежності, окрім традиційних військових парадів у містах-героях (Київ, Керч, Одеса, Севастополь) та покладання квітів, планують провести низку науково-теоретичних конференцій, присвячених 20-й річниці незалежності (у Києві такий захід має отримати статус міжнародного).
Окрім цього, в тексті указу йде мова про започаткування видання антології української літератури від найдавніших часів і до сьогодення. Теле- та радіоканали у святковий день будуть транслювати пізнавальну документалістику про історію українського державотворення. Планується також зініціювати проведення в ООН та Європарламенті Днів України та “інших заходів, спрямованих на підвищення позитивного іміджу у світі”. Цим має зайнятись, звісно ж, Міністерство зовнішньої політики. Окрім того, відомство Грищенка разом із іншими центральними органами виконавчої влади має підготувати проведення фестивалю українців світу.
Як видно із цього переліку, святкування дійсно готується гучне, а тому й не підлягає сумніву, що його підготовка стане пріоритетом усіх владних відомств. Однак цікаво, що до цього часу на гуманітарному напрямі з усіх структур влади відзначилась хіба що СБУ. Скидається на те, що Президент прагне у такий спосіб підретушувати недоліки та заповнити прогалини, які виникли за останні місяці. Адже проведення реформ задекларували, а рейтинг довіри до партії влади неухильно падає… Часом у таких випадках брак хліба компенсують збільшенням видовищ. Не хотілось, аби підготовка Дня незалежності відбувалася із такою мотивацією.