Жителі Львівщини негативно ставляться до підвищення тарифів на газ. Про це свідчать результати соціологічного дослідження “Суспільно-політичні настрої мешканців Львівщини”, проведеного 10 – 20 вересня 2010 р. у Львівській області соціологічною групою “Рейтинг”. Результати дослідження цього тижня презентував керівник СГ “Рейтинг” Олексій Антипович.
Довіра до влади низька
Отже, 94% опитаних жителів області не схвалюють того, що уряд на вимогу Міжнародного валютного фонду підвищив тарифи на газ для населення. При цьому, дві третини опитаних вважають, що згоди з МВФ на підвищення тарифів було досягнуто вже за уряду Азарова, 14% – ще за уряду Тимошенко.
Окрім того, 90% опитаних жителів області негативно ставляться до того, що уряд на вимогу Міжнародного Валютного Фонду прийняв рішення про поступове підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років.
Ідею скасувати зміни до Конституції, які були прийняті у 2004 році й діяли протягом останніх 5 років, підтримують 12% опитаних, не підтримують – дві третини, 13% байдуже, 10% не визначилися з цього питання.
Можна сказати, що не визначилися львів’яни і з оцінкою влади.
Так, задоволені діяльністю голови обласної ради 21% респондентів, не задоволені 40%, не визначилися з оцінками 37%.
Діяльністю голови обласної державної адміністрації задоволені 18% опитаних, не задоволені 41%, не визначилися з оцінками 40%. Соціологи кажуть, що порівняно з червнем, позитивні оцінки не дуже, але зросли щодо діяльності й М. Сеника, і В. Горбаля.
Разом з тим, з червня зросла підтримка рішення про відставку голови обласної державної адміністрації з 32% до 41%. Зросло також і несприйняття рішення з 19% до 24%. Все це відбулось за рахунок зменшення числа респондентів, які не могли дати оцінку, з 49% до 35%.
У вересні громаду турбують майже ті ж самі проблеми, що і в червні. Водночас, за окремими позиціями, ставлення змінилось. Зокрема, помітно зросла стурбованість проблемою безробіття – з 34 до 50%, корупції – з 44 до 48%, зростання цін – з 25 до 35%, а також комунальних тарифів – з 18 до 24%.
Актуальним напередодні виборів є питання довіри до політичних лідерів. Так, за даними “Рейтингу”, найбільше жителі Львівщини довіряють Олегу Тягнибоку (47%) та Юлії Тимошенко (46%). Далі йдуть А. Яценюк (40%), С. Тігіпко (29%), А. Гриценко (27%), В. Ющенко (27%) та В. Кириленко (26%). Ю. Костенку довіряють 16% опитаних і замикають список представники чинної влади – М. Азаров (10%), В. Янукович (9%) та В. Литвин (8%).
Порівняно з червнем, зміцнила свої позиції Ю. Тимошенко, індекс довіри до якої зріс на 6 пунктів. Також зріс індекс довіри В. Ющенка – на 3 пункти. Проте наразі це не позначилось на їхніх рейтингах. Решта політиків погіршила індекси: О. Тягнибок – на 2 пункти, В. Кириленко – на 8, А. Гриценко – на 9, А. Яценюк – на 11, Ю. Костенко – на 12 пунктів. В. Янукович погіршив індекс на 10 пунктів, В. Литвин – лідер недовіри – на 8 пунктів.
З’ясували соціологи і те, скільки жителів області візьме участь у виборах. Половина опитаних абсолютно точно має наміри взяти участь у місцевих виборах 2010 року. Ще 17% оцінюють ймовірність своєї участі у виборах, як високу.
Про рейтинги
У президентському рейтингу продовжує лідирувати Ю. Тимошенко – з червня її рейтинг майже не змінився і становить 24,7% серед усіх опитаних. Рейтинги О. Тягнибока (12,2%) та А. Яценюка (11,6%), В. Ющенка (6,3%), С. Тігіпка (6,2%), В. Януковича (4,4%), А. Гриценка (3,7%) майже не змінились і коливаються в межах статистичної похибки. Інших кандидатів підтримують 8% респондентів, не підтримують жодного – 8,7%, не братимуть участі або не визначились – 14,5%. На парламентських виборах зберігаються ці ж тенденції – лідером в області є “Батьківщина” (підтримують 22,4% усіх опитаних), “Свобода” (14,9%), “Фронт змін” (8,3%), “Наша Україна” (5,9%), “Сильна Україна” (4,8%), Партія регіонів (4%), ПОРА (2,7%), “Громадянська позиція” А. Гриценка (1,8%), “УДАР” В. Кличка (1,5%), “За Україну!” В. Кириленка (1,5%). Інші партії підтримують 3,6% респондентів, не підтримують жодної – 7,4%, не братимуть участі або не визначились – 21,2%.
На місцевих виборах до обласної ради ситуація виглядає дещо іншою. Лідери зберігають позиції – “Батьківщину” підтримують 21,4% респондентів, “Свободу” – 18,6%, з тією різницею, що на місцевих виборах “Батьківщину” підтримують менше, ніж на парламентських, а “Свободу” – навпаки, значно більше. Далі у рейтингу “Фронт змін” (7,7%), “Наша Україна” (5,6%), “Сильна Україна” (4,5%), Партія регіонів (3,9%), ПОРА (3%), “Громадянська позиція” (2%), УДАР (1,3%), “За Україну!” (1,3%). Решту партій підтримують 4,5% респондентів, не підтримують жодної – 6,8%, не братимуть участі або не визначились – 18,6%.
Очікування поділилися навпіл
Майже 40% респондентів очікують змін на краще в розвитку Львівщини у результаті місцевих виборів. 48% – не мають таких очікувань, ще 12% не визначились.
Найкращого очікують виборці Партії регіонів та Батьківщини, найгіршого – “Фронту змін” та “Сильної України”.
Якість очікування змін безпосередньо впливає на наміри взяти участь у виборах. Так, наприклад, серед тих респондентів, які однозначно очікують змін на краще в результаті місцевих виборів 72% точно мають намір взяти в них участь.
42% опитаних очікують в результаті місцевих виборів на Львівщині суттєвого оновлення депутатського корпусу, не має таких очікувань – половина, решта – не визначилась.
22% опитаних очікують в результаті місцевих виборів на Львівщині, що депутати стануть більш відкритими для виборців, не мають таких очікувань – 71%, решта – не визначилась.
В обох випадках найбільшими оптимістами є виборці Партії регіонів.
При цьому, 42% опитаних очікують масових фальсифікацій на виборах, які впливатимуть на результати виборів, ще чверть – незначних фальсифікацій, які загалом не матимуть впливу на результат. Лише 14% респондентів не очікують фальсифікацій, а кожний п’ятий не визначився.
Найбільше фальсифікацій очікують виборці “Батьківщини”, “Свободи” і “Фронту змін”.
Серед тих респондентів, які очікують значних фальсифікацій на місцевих виборах, більше половини думають, що вони будуть на користь Партії регіонів. Разом з тим, третина опитаних вважає, що до фальсифікацій будуть вдаватися усі політичні сили.
75% респондентів негативно ставляться до того, що партія “Батьківщина” може бути не допущена владою до виборів у Львівську обласну раду.
Негативних оцінок щодо такого можливого рішення значно більше, ніж позитивних серед виборців усіх політичних сил, крім Партії регіонів, більш як третина яких таке рішення підтримує.
Ірина Амплейкіна