У 72-квартирному житловому будинку, що на проспекті Червоної Калини, 108, створено ОСББ, про яке мешканці… нічого не знали
Хороший досвід…
Процес створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у Львові набирає все більших обертів. Городян уже не потрібно переконувати у перевагах власного управління будинком, коли вони позбавляються опіки ЛКП (колишніх ЖЕКів) і самостійно вирішують усі питання. Приклади вже існуючих ОСББ – переконливий аргумент на користь саме такої форми управління будинком.
І найактивнішими у цьому процесі у Львові є мешканці Сихівського району. Тут уже створено 87 ОСББ. У районі є хороший приклад: асоціація ОСББ “Сихівчани” (про яку “Пошта” уже писала). За два роки діяльності асоціації будинки справді суттєво змінилися: у під’їздах – євроремонти, на сходах – гарна керамічна плитка, килими і вазони з квітами. Окрім того, відремонтовані дахи, загальнобудинкові комунікації, в чому членам Асоціації суттєво допомагає коштами місто, яке активно підтримує нові, європейські методи управління будинком. Але з цим ніяк не хочуть змиритися ЛКП, адже вони втрачають свої доходи. У Сихівському районі є випадки прямого втручання у створення ОСББ, залякування людей, надання їм неправдивої інформації. Зовсім недавно я була присутня на зборах мешканців будинку, що на вул. Скрипника, 15, й чула, як представники ЛКП “Під Зуброю” агітували людей проти створення ОСББ, говорили, що це “хтось собі приватизує будинок”, що люди будуть покинуті напризволяще з усіма будинковими проблемами, їм відключатимуть світло, газ тощо. Наразі вони свого добилися: процес створення ОСББ в цьому будинку зірваний. В іншому будинку, на вул.Скрипника, 13, де вже відбулася реєстрація ОСББ, за допомогою тих же працівників ЛКП “Під Зуброю” і близьких до них людей, що мешкають у цьому будинку, створена паралельна структура – ще одне керівництво ОСББ. Тепер, поки тут розбираються, хто законний голова ОСББ, а хто – ні, ЛКП користає: продовжує обслуговувати цей будинок. Як? Це вже інше питання. Так, як робило це упродовж усіх попередніх років.
Але ж Міністерство комунального господарства недавно таки винесло вердикт старим управлінським структурам: міські комунальні підприємства, ЖЕКи та подібні до них до 2015 року мають бути ліквідовані. До цього часу мешканці мусять самі взятися за управління своїми будинками. Іншого шляху нема, це – європейський досвід. Є у власності квартира, про яку ми дбаємо самостійно, й має бути у спільній власності інше неподільне майно будинку. В Польщі, Прибалтиці ці процеси вже давно відбулися, й у житловому секторі наведено порядок. Ми, як завжди, чогось вичікували, але теперішня влада не жартує і не тягне кота за хвіст. Уже розпочала непопулярні реформи, як-от підвищення цін на газ, підвищення пенсійного віку для жінок тощо. Можна не сумніватися, що врешті відбудеться й очікувана реформа у житловій сфері. А що ж буде із ЛКП і ЖЕКами? Його працівники мали б самі подбати про свої робочі місця.
…і повна несподіванка
У Львові в цьому плані знову відзначилося ЛКП “Під Зуброю”. Інженер цього комунального підприємства Леся Сидорова, щоб забезпечити собі у майбутньому робоче місце, створила ОСББ у будинку, де вона живе, – на проспекті Червоної Калини, 108. В принципі, задум хороший. Чому ні, якщо людина все життя пропрацювала у цій сфері, має відповідний досвід? Збирає мешканців будинку, пропонує свою кандидатуру, робить законні кроки до створення ОСББ. Але...
– Ми уже дозріли до того, щоб створити у своєму будинку об’єднання співвласників, – розповідає мешканка будинку №108 Поліна Коминар. – Разом із сусідкою Ольгою Продеус пішли в Сихівську адміністрацію, щоб проконсультуватися щодо подальших кроків зі створення ОСББ. Можете собі уявити яким було наше здивування, коли С. М. Хміль, відповідальна за ОСББ у Сихівському районі, повідомила, що ОСББ у нашому будинку вже створено і його очолює Л. Сидорова, інженер ЛКП “ Під Зуброю”. Повернулися додому, питаємо сусідів, чи хтось щось про це знає. Люди зі здивуванням знизують плечима. Як таке може бути? Як можна створити ОСББ без згоди мешканців? Та при реєстрації потрібні підписи усіх членів ОСББ. Невже вони підроблені?
– Ми довідалися про це 28 липня, на свято Володимира, а ОСББ у нашому будинку, виявляється, створене ще у квітні цього року, – розповідає з обуренням Ольга Продеус. – Вирішили терміново скликати збори мешканців, вивісили на дверях під’їздів оголошення, але їх тут же хтось позривав. У одному під’їзді це зробила молода мама, яка гуляла з дитиною. Потім жінка зізналася, що їй сказала це зробити Л. Сидорова. А в другому – здогадуємося, хто. Запросили ми на збори і пані Сидорову, щоб вона хоч щось нам пояснила, та вона не прийшла.
Факт створення ОСББ “Дубки” в будинку на проспекті Червоної Калини, 108 підтвердила Стефанія Хміль, відповідальна за ОСББ у Сихівському районі, зауваживши при цьому, що вона теж здивована такою ситуацією. Коли їй принесли документи на реєстрацію ОСББ, вона це зробила і навіть не здогадувалася, що тут щось може бути не так, бо не в її компетенції перевіряти достовірність підписів на реєстраційних документах. На це є відповідні органи.
Я була на зборах мешканців цього будинку. Треба було бачити обурення людей: мешканці 32 (!) квартир твердили, що нічого не чули про ОСББ, що ніхто їхньої згоди не питав і підписів ніяких вони не ставили. Підозрюють, що їхні підписи підроблені. А найбільше їх обурило те, як пані Леся назвала ОСББ – “Дубки”. “Невже кращої назви не знайшлося? – обурювалися люди. – Ми всі мали б над цим подумати, подати свої пропозиції і потім цю назву затвердити на зборах. А так – прокинулися одного ранку і довідалися, що ми – “Дубки”.
Майже усі присутні висловилися за те, щоб створити в будинку ОСББ, але законним шляхом. Над цим зараз працює ініціативна група, яка зіткнеться з величезними труднощами, оскільки ОСББ “Дубки” в будинку таки створено. Другого об’єднання ніхто не зареєструє, поки існуюче не буде анульоване. Доведеться звертатися до правоохоронних органів. Про цю ситуацію уже повідомлено керівництво Сихівського району міста. Люди чекають реагування.
Редакція намагалася почути точку зору й Лесі Сидорової, голови ОСББ “Дубки” й інженера ЛКП “Під Зуброю” водночас, однак жінка двічі відмовлялася від коментарів.
Галина Когут,
відповідальна за ОСББ у Львівській міській раді:
– Для того, щоб зареєструвати об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, в управління державної реєстрації слід подати протокол загальних зборів мешканців, де має бути відповідна кількість підписів – щонайменше дві третіх з усіх присутніх на зборах. Ми знаємо, що таке об’єднання створено, і не в нашій компетенції перевіряти достовірність підписів. Якщо мешканці будинку вважають, що їхні підписи сфальсифіковані, їм слід звернутись до правоохоронних органів, але спочатку нехай ознайомляться з протоколом зборів. Вони мають на це право. Якщо особа, яка створила об’єднання, не реагує на усні звернення мешканців і не дає їм для ознайомлення протоколу, треба звернутися письмово – рекомендованим листом. Якщо і це не допоможе, то слід залучати правоохоронні органи. Питання непросте, треба розбиратися.
Іван Квик,
начальник обласної інспекції з житлово-комунального господарства:
– Виглядає так, що створили ОСББ з-під поли, тому треба зібрати усіх мешканців будинку, і кожен мусить сказати, голосував він чи ні. А, може, люди в будинку поділилися на групи? Є два варіанти вирішення цієї проблеми: перший – розібратися самим, на місці, і другий – звернутись до правоохоронних органів. Краще йти першим шляхом. Людям це не байдуже, бо вони не знають, у чиїх руках буде доля їхнього будинку. На мою думку, тут ні ми, ні районна, ні міська адміністрації не мали б втручатися. Є громадське об’єднання, мешканці самі його створили і повинні самостійно вирішувати свої справи. Однозначно треба розібратися щодо правомірності створення цього ОСББ, бо за ним – майбутнє. У житловій сфері треба щось міняти, передавати ініціативу людям.