Дали ще один шанс

Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО зняв із розгляду питання про внесення Софійського собору та Києво-Печерської лаври до переліку об’єктів підвищеного ризику

Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО зняв із розгляду питання про внесення Софійського собору та Києво-Печерської лаври до переліку об’єктів підвищеного ризику, повідомляє сайт “Дзеркала тижня” із посиланням на радника Національної комісії у справах ЮНЕСКО Міністерства закордонних справ України Роксолану Іванченко.

Щоправда, загроза внесення цих пам’яток до так званого чорного списку може виникнути знов, якщо обіцянки Києва упорядкувати будівництво в центрі міста та ввести мораторій на забудову цих об’єктів не будуть виконані. Таке рішення ухвалено на 34-й сесії Комітету, що завершилася минулого тижня у Бразилії. Навесні 2009 року експерти ЮНЕСКО рекомендували українській стороні розширити буферну зону (територію, на якій будь-яке будівництво має узгоджуватися із організацією) Софійського собору до Хрещатика і Бесарабської площі, а також ввести мораторій на зведення висотних будівель у центрі міста і на схилах Дніпра (буферна зона Києво-Печерської лаври). Невиконання рекомендацій може загрожувати внесенням пам’яток до чорного списку і вилученням їх із переліку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У першій декаді червня в інтерв’ю “Дзеркалу тижня” генеральний директор Києво-Печерської лаври Марина Громова заявляла, що інформація про можливе вилучення заповідника зі списку світової культурної спадщини є безпідставною. “Ці чутки ходять давно, і розпускають їх люди, яким байдужий імідж держави. Я була делегатом 33-ї сесії ЮНЕСКО, на якій це питання саме розглядалося. У 2009 році ми приймали місію ЮНЕСКО, яка висловила нам низку зауважень. Ми маємо їх врахувати, виправити ситуацію – ось і все”, – говорила тоді Громова. До закінчення 34 сесії ЮНЕСКО неодноразово повідомлялося, що питання про вилучення Софійського собору та Києво-Печерської лаври навіть не мали наміру обговорювати. Однак, за словами першого заступника голови Державної служби з питань національної культурної спадщини Якова Діхтяра, члени Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО майже одностайно проголосували за позитивне рішення. Щоправда, цьому передували непрості внутрішньодержавні переговори, оскільки об’єкти підпорядковуються різним міністерствам. “Було проведено кілька нарад з цими міністерствами та відомствами, на яких вирішувалося питання будівництва споруд у так званій буферній зоні. Накладено мораторій на відведення земельних ділянок у цій зоні та будівництво на них”, – повідомив Діхтяр. Окрім того, за словами чиновника, розроблено Генеральний план розвитку територій, що прилягають до Софії Київської. Однак, попри позитивне рішення, Комітет всесвітньої спадщини висловив і низку зауважень, серед яких, за повідомленням Укрінформу, розроблення нормативно-правових та законодавчих актів щодо збереження історичних пам’яток, приведення їх у відповідність до міжнародних стандартів, обмеження будівництва споруд у буферній зоні і зменшення їх поверховості.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4196 / 1.56MB / SQL:{query_count}