Судова тяганина

Судді Верховного суду України звернуться до Президента України, Верховної Ради і Кабінету Міністрів з проханням переглянути Перехідні положення Закону “Про судовий устрій і статус суддів”

Судді Верховного суду України звернуться до Президента України, Верховної Ради і Кабінету Міністрів з проханням переглянути Перехідні положення Закону “Про судовий устрій і статус суддів”. “За” таке звернення проголосувала більшість суддів, присутніх на зборах у п’ятницю, повідомляється на сайті Верховного Суду. Відповідно до Закону “Про судовий устрій і статус суддів”, Кабінет Міністрів України протягом місяця має забезпечити розміщення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в адміністративних приміщеннях, де розташовані судові палати у цивільних і кримінальних справах Верховного Суду. Однак, порівнюючи наявний стан справ та прописані в новому Законі положення, судді ВСУ звертають увагу, що реалізація нещодавно прийнятого закону може перешкодити “здійсненню правосуддя найвищим судовим органом у системі загальної юрисдикції”. Зокрема, йдеться в заяві, жоден із 79 суддів, які сьогодні працюють у Верховному Суді, не давав згоди на переведення до іншого суду. А відповідно до другої частини 133 статті нового Закону, кожен суддя має забезпечуватись окремим кабінетом, робочим місцем та необхідними для роботи засобами. Окрім того, оскільки на розгляді Судової палати у цивільних справах сьогодні перебуває понад 21 тисяча касаційних скарг та справ, а на розгляді Судової палати у кримінальних справах – більше 2,1 тисячі, то  це ще більше ускладнить реалізацію положень закону, а відтак – “призведе до порушення гарантованого Основним законом держави права громадян на судовий захист”. Виступаючи перед суддями на засіданні у п’ятницю, голова Верховного Суду Василь Онопенко зак­центував на тому, що закон, хоча й набув чинності й тому має виконуватись, не є досконалим та потребує внесення багатьох змін. Онопенко й раніше звертав увагу на недосконалість Закону “Про судоустрій та статус суддів”. Ще до підписання Президентом прийнятого парламентом документа він звернувся до глави держави з проханням про застосування вето. Оскільки Віктор Янукович таки підписав Закон, то тепер голова ВСУ запропонував створити робочу групу з напрацювання і підготовки пропозицій для внесення змін до нього.

На необхідності удосконалення прийнятого 7 липня закону раніше наголошував і віце-президент Апеляційного суду Швейцарії Штефан Гасс. Той у матеріалі для часопису “Дзеркало тижня”, зокрема повідомив, що “хоча законопроект містить багато суттєвих удосконалень, у плані відповідності до європейських судових стандартів є ще чимало положень, які не досягнули цих стандартів. Верховний суд буде майже “знищений”, це є унікальним положенням в європейському конституційному праві”. Зауваження пана Гасса тим більше варто почути, оскільки він ще у червні відвідав Україну з метою підготовки доповіді щодо рівня незалежності суддів України та готовності Асоціації суддів України набути повноправного членства у Міжнародній асоціації суддів (МАС). За підсумками візиту Штефан Гасс мав скласти доповідь, у разі затвердження якої Президентським комітетом МАС, Асоціацію суддів України мають прийняти до МАС, як повноправного члена.

Зауваження до нового закону висловила й ще один суддя ВСУ. Тетяна Гошовська звернула увагу на “три моменти, які вказують на те, що запропонована авторами законопроекту схема судоустрою є ще менш досконалою, ніж існуюча”. По-перше, “створюється дивна і нелогічна система, коли на рівні місцевих та апеляційних судів діятимуть суди загальної юрисдикції, а на рівні касаційної інстанції раптом виникає якийсь спеціалізований Вищий цивільно-кримінальний суд”. По-друге, одночасна спеціалізація касаційного суду на двох віддалених галузях судочинства видається невиправданою, оскільки “незрозуміло, в чому полягає спеціалізація суду, який одночасно розглядатиме абсолютно різні за своєю правовою природою цивільні та кримінальні справи”. І третій момент – невідповідність прийнятого закону рекомендаціям Венеціанської комісії (Європейської комісії за демократію через право). 31 травня, як повідомляє прес-служба Адміністрації Президента, Віктор Янукович, висловивши готовність внести до парламенту новий закон про судоустрій повідомив, що “співпраця з Венеціанською комісією довела, що ми обрали правильний шлях”. Окрім того, глава держави тоді передбачив можливість удосконалення закону: “Я вважаю, що цей законопроект може бути базовим, він може бути прийнятим. А далі життя покаже: якщо в ньому будуть якісь недоліки, якщо чогось ми з вами не врахували, є можливість разом із законодавцем це виправити”. Тобто, якщо президент пам’ятає свої ж слова та обіцянки, ініціативи суддів ВСУ можуть домогтися перегляду найбільш неоднозначних положень. Нагадаємо, у день другого читання законопроекту в парламенті фракції БЮТ і НУНС вийшли із зали засідань ще до вирішального голосування. Тоді парламентарії розглянули більше 600 поправок до законопроекту із запропонованих 1 724. Прийняття нового закону викликало негативну реакцію опозиціонерів, однак, схоже, змінювати його наразі не мають наміру. Реакція влади на ініціативи суддів Верховного Суду також невідома.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4513 / 1.59MB / SQL:{query_count}