“Якщо Україна налагодить відносини з Росією, то це допоможе їй приєднатися до Європи”, – заявив директор Американського інституту в Україні Ентоні Салвія.
Чи рухатиметься Україна за цим дороговказом? Ймовірно, що так. Адже минулий шлях їй, здається, не надто вдався. З перших днів свого президентства, зокрема й під час візиту до Брюсселя, Янукович наголошував, що євроінтеграція є ключовим пріоритетом зовнішньої політики, а зближення з Росією пов’язане лише з газовим питанням.
Під час цього ж брюссельського візиту комісар з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефан Фюле сказав, що євроінтеграція України не залежить від відносин з Москвою, а від готовності влади впроваджувати європейські реформи. На зустрічі з держсекретарем США Гілларі Клінтон Янукович попросив США підтримати Україну в питанні євроінтеграції, наголошуючи, що цей курс є безальтернативним і ніким не ставиться під сумнів.
6 липня Ентоні Салвія висловив думку, що поліпшення відносин з Росією ніяк не зашкодить вступу України в Європейський Союз. Може, й не зашкодить, але чи допоможе? Невже просування в Європу через Росію – єдиний і безальтернативний шлях?
Ні – відповіла би Польща. У МЗС Польщі вважають, що отримання безвізового режиму для України ймовірніше у коротші строки, ніж для Росії. Хоча б через меншу протяжність кордонів, які легше буде облаштувати. Представник МЗС Польщі додав, що Штефан Фюле зацікавлений у якнайшвидшому запровадженні плану дій задля скасування віз з Україною. Анджей Цешковські зазначає: “Як на мене, якби Україна дійсно взялася за роботу, то змогла б набагато швидше поетапно просуватися вперед, наближаючись до запровадження безвізового режиму”. Невідомо, чи це відбудеться до 2012 року, як обіцяв український уряд, надто неоднозначний погляд у європейців на це питання, але перспектива присутня.
Крім того, європейські оглядачі зауважують, що коли Польща головуватиме в ЄС у 2011 році, вона й надалі просуватиме українські інтеграційні намагання в Брюсселі. Польща вже заявила про свої плани на цей період. Варшава планує під час свого головування в Євросоюзі не лише провести переговори щодо бюджету ЄС на 2014 – 2020 роки, а й “просуватиме питання щодо інтеграції в ЄС пострадянських країн на кшталт України”.
Яна Онишкевич