У вівторок, 30 липня, глава Офісу президента України (ОПУ) Андрій Богдан під час брифінгу заявив, що мер Києва Віталій Кличко втратив контроль над столицею. “Він утратив контроль над ситуацією в місті протягом останніх п’яти років. Віталій Кличко підтвердив мені, що дійсно не контролює Київраду. Є два-три “смотрящих”, які мають певні групи депутатів. І якщо він не буде знаходити з ними компроміс, у нього не буде більшості в Київраді, тож, відповідно, він не зможе бути ефективним мером”, – зазначив Андрій Богдан. За його словами, мер Києва сказав, що особисто не має стосунку до розкрадань і корупції у столиці, розуміє, що “щось не так”, але зробити із цим нічого не може.
На думку глави ОПУ, Кличко має сам подати у відставку з посади міського голови і голови Київської міської державної адміністрації (КМДА). Останній назвав оприлюднену Богданом інформацію добіркою пліток і маніпулятивних домислів. “Коли такі речі говорить керівник Офісу президента – це виглядає щонайменше дивно і некомпетентно. Ця пресконференція нагадувала “байки зі склепу” – добірка пліток, маніпулятивних домислів і нічого більше. Усі свої, як ви думаєте, “страшилки”, пане Богдане, передавайте до правоохоронних органів”, – цитує Кличка пресслужба КМДА.
Хроніка поєдинку
Протистояння Зеленського і Кличка розпочалося в першій половині липня. 11 липня мер Києва розповів про свою зустріч із президентом, на якій глава держави повідомив йому про своє бажання призначити очільником КМДА “свою людину”. Тоді Кличко назвав це “поверненням методів Януковича” та натякнув на два варіанти: дострокові вибори в Києві або ж… революція. “Коли мер виконує декоративну функцію, а містом керує призначена згори людина, яку кияни не обирають, яка, відповідно, перед громадою не має жодних зобов’язань. Такого немає в жодній європейській столиці, в жодному місті. Я переконаний і озвучив це: якщо так потрібно мати в столиці “свого” мера, нехай відбудуться дострокові вибори, нехай кияни оберуть того, кому довіряють”, – заявив Віталій Кличко. Також він додав таке: “Розвиток подій може бути різним. Нагадаю, революція 2014 року розпочиналася з Києва і киян, які були не згодні з методами управління, зокрема в місті”.
Хоча тут варто зауважити лукавство столичного мера, адже насамперед Революція Гідності розпочалася через відмову Януковича підписувати Угоду про асоціацію з ЄС, і вже потім ситуація загострилася через бажання тодішнього глави КМДА Олександра Попова розігнати мітингувальників під приводом встановлення новорічної ялинки.
24 липня стало відомо, що глава ОПУ Андрій Богдан звернувся до Кабінету Міністрів України (КМУ) з пропозицією звільнити Кличка з посади глави КМДА, яку той обіймає за сумісництвом із посадою мера. Прем’єр Володимир Гройсман підтвердив отримання подання про звільнення Кличка та заявив, що розгляне його на найближчому засіданні уряду. За словами прем’єра, така ініціатива ОПУ є “абсолютно логічною історією”, адже, згідно з Конституцією, всі голови місцевих державних адміністрацій складають повноваження після обрання нового президента. Водночас 30 липня прессекретар прем’єр-міністра Василь Рябчук повідомив, що глава уряду пішов у відпустку, тому чергового засідання КМУ цього тижня не буде.
Закон, як “патик”, має два кінці
Юридичне підґрунтя протистояння Зеленський – Кличко наступне. У 2003 році Конституційний суд (КС) постановив, що КМДА має очолювати лише обраний на виборах міський голова Києва, а президент лише має призначити його главою адміністрації. У такий спосіб КС прокоментував особливості застосування положень статті 13 Закону України “Про столицю України – місто-герой Київ”.
У 2010-ому Янукович, щоб отримати контроль над столицею, розділив посади, “протиснувши” через парламент зміни до згаданого закону, які передбачали, що КМДА є “виконавчим органом міської ради Києва, але її глава призначається президентом”. Тож ставленик Януковича Олександр Попов фактично отримав всю повноту влади в Києві, а обраний киянами Леонід Черновецький залишався номінальною фігурою. Згодом Петро Порошенко знову об’єднав обидві посади, віддавши всю владу в столиці Віталію Кличку, який є міським головою Києва із 5 червня 2014 року, а головою КМДА – із 25 червня того ж року.
Але проголосовані в 2010-ому “регіоналами” зміни до “столичного” закону нікуди не поділися. Схоже, саме на них і розраховує оточення нинішнього президента, щоб поставити на чолі КМДА свою людину, залишивши водночас Кличка міським головою.
“Президент не може призначити когось іншого, крім мера, головою КМДА – це пряме порушення конституційних норм. Це незаконно, такі кроки робив Янукович, який “крутив” законами, як хотів”, – сказав у коментарі Главкому відомий юрист-конституціоналіст Юрій Ключковський.
Проте Апостроф зазначає: “Питання об’єднання і поділу посад вельми суперечливе, оскільки в обох випадках є норми закону, які конфліктують між собою. А значить, що будь-яка зі сторін може затягнути справу в суді”.
Однак намір команди президента Володимира Зеленського “посунути” Віталія Кличка з посади голови КМДА видається цілком реальним, вважає політолог, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик. “У Кличка явно відбулося переформатування його політичної підтримки в парламенті – вже немає депутатів, які були його лобістською групою. Крім того, у Київській міськраді у нього вже починаються проблеми з більшістю, він її втрачає. Тому і ставлення до Кличка у місті неоднозначне. Накопичується негатив, особливо через незаконну забудову, незадовільну роботу комунальних служб і керуючих компаній, тарифів”, – пояснив Віталій Кулик під час чату на Главреді.
Що спільного між ексчемпіоном та “англійською королевою”
Навіщо ця війна Володимиру Зеленському? Відповідь лежить на поверхні. Після отримання 73% на президентських виборах та тотальної перемоги “Слуги народу” на виборах парламентських, ЗЕкоманді вже муляє, щоб якомога швидше перебрати повний контроль над країною. Однак процес затягується. Оскільки Україна – парламентсько-президентська республіка, дуже багато кадрових призначень (і звільнень) потребують схвалення депутатами ВРУ. Зрозуміло, що парламент дев’ятого скликання буде майже суцільно “зелений”, але коли він повноцінно запрацює. На вже згаданому брифінгу 30 липня глава ОПУ Андрій Богдан бідкався, що сумнівається в тому, що Верховна Рада нового скликання зможе зібратися до 1 вересня. “Оскільки я юрист, розумію терміни початку роботи Верховної Ради, мабуть, вона не встигне розпочати її до 1 вересня. Це залежить не від нас, а від великої кількості судових процесів, які не дають ЦВК сформувати в кінцевому варіанті той склад ВРУ, який нас очікує”, – зазначив Богдан.
Тож так виглядає, що першим своєрідним “плацдармом” на шляху до повної та остаточної “ЗЕперемоги” у Зеленського обрали Київ. Що, зрештою, цілком логічно: хто контролює столицю – той контролює державу.
Не варто забувати і про те, що саме через Київ йдуть велетенські фінансові потоки. “Якщо план ОПУ (звільнити Кличка з посади голови КМДА та призначити туди свою людину. – “Львівська Пошта”) буде реалізовано, нинішній мер фактично перетвориться на “англійську королеву” без особливих повноважень. За що війна? Думаєте, за розширення прав київської громади чи щоб надати додаткові гарантії для місцевого самоврядування у столиці? Ні. Найголовніша причина: Київ – “ласий шматок”. Тільки бюджет столиці складає майже 55 мільярдів гривень. І це без урахування діяльності комунальних підприємств, земельних ресурсів та комунальної власності”, – пояснив Німецькій хвилі керівник Центру політичних студій та аналітики “Ейдос” Віктор Таран. Він нагадує, що у Києві відсутній міськвиконком, як в інших містах України, і його функції виконує КМДА. І тому саме адміністрація вирішує, куди підуть гроші, визначені у бюджеті столиці.
Троє на місце Кличка
Джерела Апострофа стверджують, що кандидатів є кілька. Один з головних – генеральний директор “1+1 Медіа” Олександр Ткаченко, який за списком “Слуги народу” пройшов до ВРУ. Його нібито не проти бачити на цій посаді олігарх Ігор Коломойський. Ще одним претендентом на ласу посаду називають бізнесмена Андрія Холодова, який також пройшов у Раду за списком президентської партії.
Є і третій варіант, який джерела називають найбільш малоймовірним. Нібито на пост глави КМДА можуть призначити колишнього соратника Кличка Павла Рябікіна, який зараз керує аеропортом “Бориспіль”.
Власної кандидатури в ЗЕкоманді традиційно не називають. Лунає традиційна відповідь: “Тривають консультації”. Можливо, готують нову “фішечку”…
П’ятий президент України Петро Порошенко заявив у інтерв’ю Українській правді, опублікованому 29 липня, що керівник ДБР передає інформацію про справи у відомстві главі ОПУ Андрієві Богдану, а той – колишньому заступнику президентської адміністрації часів Януковича Андрію Портнову.
“Мене здивувало, що в нас кожен крок, який захищений законом щодо таємниці слідства, розкривається, зокрема і дата допиту, і запрошення, і прізвище, і слідчий, і справа, у якій людину викликають на допит. Мені вчора чітко наголосили, що нічого вони не розкривали. Що вони проводять службове розслідування вже місяць, бо вони не знають, яким чином це до пана Портнова потрапляє. Я сказав: “Ваш директор має доступ?”. Він каже: “Так, має”. Я йому кажу: “Це незаконно”. Але пан директор передає це пану Богдану, з яким вони постійно спілкуються. А пан Богдан передає це пану Портнову”, – заявив Петро Порошенко.
25 липня п’ятий президент побував на допиті у ДБР. Слідчих цікавили його свідчення у справі про ймовірні зловживання під час купівлі-продажу заводу “Кузня на Рибальському”. Заяву про ймовірний злочин подав 23 травня Портнов. Порошенка допитали як свідка, йому надіслали повістку на наступний допит, повідомили у ДБР. У відомстві стверджують, що Петро Порошенко фігурує вже в 11 кримінальних провадженнях.