Украдене свято

Президент скасував військовий парад до Дня Незалежності України

фото: Mikhail Palinchak
Глава держави Володимир Зеленський відзначився черговою “фішечкою” –вирішив скасувати військовий парад до Дня Незалежності України. Це рішення Верховного головнокомандувача, який, щоправда, ніколи не служив у війську, викликало обурення в українців. У мережі бурхливо відреагували на його ініціативу, а на сайті президента вже з’явилася петиція про проведення параду. “Скасування проведення військового параду виглядає невдалим заграванням з ворогом і може свідчити про перші кроки до капітуляції”, – написав її автор Мирон Дмитрик.
Волонтер і блогер Дана Ярова написала президентові відкритого листа, в якому зазначила, що Зеленський своєю ініціативою зробив плювок в обличчя української армії: “Якщо до вас досі не дійшло, то парад – це про інше. Парад – це самоідентифікація. Парад – це символізм. Парад – це як гімн, як прапор, як мова. Парад – це данина поваги тим, кого вже немає. Парад – це покалічені хлопці в перших рядах. Парад – це урочисте вручення прапорів бригадам. Парад – це данина почесті матерям загиблих. Парад – це данина почесті дітям загиблих. Парад – це про те, що ми пам’ятаємо. Парад – це про добровольців, волонтерів і всіх громадян країни, які за п’ять років створили армію з нічого. Парад – це сльози на очах у військових, які марширують головною площею країни”.

Хитра арифметика: “по-братськи” чи “по-чесному”?

Мотивація президента нібито цілком благородна: навіщо витрачати кошти на парад, якщо можна виділити 300 млн грн (саме в стільки оцінили підготовку і проведення заходу в команді глави держави) на премії українським військовим? “Хочу поділитися з вами нашою новою ідеєю. Зазвичай 24 серпня на День Незалежності України в нас проходить військовий парад, такий помпезний і точно недешевий. Мені здається, що замість параду краще ці гроші виділити нашим героям, нашим військовим. І ми ухвалили рішення виділити 300 мільйонів гривень на премії всім нашим військовим: це солдати строкової служби, курсанти, сержанти, офіцери, всі. І обов’язково військові, які виконують завдання в зоні проведення Операції об’єднаних сил”, – заявив Володимир Зеленський у відеозверненні, оприлюдненому на його сторінці у фейсбуці.
За даними 2018 року, які озвучив Лондонський Міжнародний інститут стратегічних досліджень, Збройні сили України (ЗСУ) налічують 204 тис. військовослужбовців. За підрахунками ТСН.ua, у середньому кожен військовик мав би отримати премію 1470 грн. Тут, щоправда, треба зазначити, що в зоні проведення Операції об’єднаних сил (ООС), крім представників ЗСУ, служать ще й солдати та офіцери Національної гвардії, МВС, СБУ, Міністерства з надзвичайних ситуацій. Зрештою, не забуваймо й про добровольчі батальйони. Якщо вже Верховний головнокомандувач вирішив витратити зекономлені на параді гроші на премії, то 300 млн грн треба ділити не “по-братськи”, а “по-чесному” – на всіх. Очевидно, що в цьому випадку сума премії буде значно менша.

фото: kyivpost.com

“Коли народ має можливість віддати шану і повагу своїй армії”

Але річ не лише в грошах (хоча, куди ж без них, тож до фінансового питання ми ще повернемося). “Військовий парад – це не тільки час і подія, коли армія звітує перед народом. Про дистанцію, яку вона пройшла за рік із попереднього параду. Це й подія, коли народ має можливість віддати шану і повагу своїй армії. На сьогодні армія і воїни є найбільш шанованою і поважною інституцією, яка має найбільшу довіру народу України. Думаю, що позбавляти людей цього було б не дуже далекоглядно”, – зазначив п’ятий президент України, лідер партії “Європейська солідарність” Петро Порошенко в ефірі “Прямого каналу”. І при цьому додав, що “президент Зеленський як Верховний головнокомандувач Збройних сил України має повне право приймати рішення – проводити парад чи ні. Це залежить від пріоритетів пана Зеленського”.
Голова Верховної Ради України (ВРУ), кандидат у народні депутати від партії “Європейська солідарність” Андрій Парубій закликав усіх захисників України вийти 24 серпня на парад до Дня Незалежності на Хрещатик. Із відповідним зверненням спікер виступив, відкриваючи пленарне засідання ВРУ 10 липня. “Учора президент Зеленський оголосив про скасування традиційного військового параду до Дня Незалежності України. Прикро вражений таким рішенням. Але чи буде парад – не їм вирішувати. Для патріотів України День Незалежності – головне свято... Щоб ушанувати безсмертний подвиг українських героїв, закликаю всіх, що боролися і воювали за долю України, учасників Революції Гідності, ветеранів, волонтерів, військових 24 серпня вийти на Хрещатик і пройти парадом Незалежності головною вулицею держави. Беріть до своїх рук бойові знамена, піднімайте прапори, із якими ми боронили Україну. Під гаслом “Слава Україні!” і під гімн “Зродились ми великої години”. Я буду там разом із вами”, – сказав Андрій Парубій.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман (лідер партії “Українська стратегія Гройсмана”) виявився не таким емоційним. “Я запропонував президенту, що ми підготуємо варіанти, яким чином виплатити підвищення військовим і провести парад із мінімальними витратами”, – зазначив очільник уряду. З його слів, варіанти ці будуть підготовлені впродовж тижня. “Ми це запропонуємо президенту. Президент як Верховний головнокомандувач прийме рішення, але я вважаю, що парад – не для чиновників, а для українського суспільства, для українських воїнів, які захищають нашу країну від російських агресорів, щоб віддати їм шану. Коли вони пройдуть Хрещатиком під оплески сотень тисяч українців – це буде велика подія”, – додав Володимир Гройсман.

Зе сказав: “Поїхали!”

Тепер, як і обіцяли, повернемося до питання грошей. “На переїзд президента в новий офіс 300 мільйонів гривень є, а на парад задля підтримання бойового духу Збройних сил – дорого. Пріоритети шостого. Але мені чомусь здається, що ветерани проведуть парад на День Незалежності самі. Знайдуть можливість”, – написав на своїй сторінці у фейсбуці народний депутат, голова делегації ВРУ в Парламентській асамблеї Ради Європи Володимир Ар’єв (кандидат у народні депутати від партії “Європейська солідарність”). 
Нагадаємо: ще однією “фішечкою” ЗеКоманди є настирлива ідея перенести Адміністрацію президента (АП), зараз вона називається “Офіс президента України” (ОПУ) з вул. Банкової в Український дім. Ще будучи кандидатом у президенти, Володимир Зеленський перед першим туром голосування у інтерв’ю РБК-Україна заявив, що після перемоги має намір “розібратися” з АП: “Чим там узагалі люди займаються зараз? Чому їх так багато? Куди йдуть такі гроші? Звідки такі бюджетні витрати на Адміністрацію?”.
Після перемоги на виборах ідею переїзду почали розкручувати з новою силою. Голова Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олександр Данилюк заявив, що перенести АП в інше місце можна досить швидко. “Я б хотів, щоб дійсно це переміщення відбулося. Переїзд – це радше символ... Усередині команди це буде важливо – відірватися від старих реалій, принципів, від стін. Якщо цим зайнятися, я думаю, ми зробимо це досить швидко”, – пояснив Олександр Данилюк.
Але насправді не все так просто. Як розповів свого часу в інтерв’ю Українській правді колишній заступник глави Адміністрації президента Дмитро Шимків, перенесення АП коштуватиме десятки мільйонів USD. Також він наголосив на інших аспектах, які ускладнюють переїзд. Серед них – пошук будівлі з великими залами для проведення зустрічей і прийняття делегацій та іноземних колег, пошук місця для архіву з документами, бібліотеки, кабінетів для понад 400 співробітників, встановлення спеціально облаштованих кімнат із додатковим обладнанням, яке не дозволяє знімати аудіо чи будь-який інший сигнал, а також можливість судових позовів від співробітників АП на основі “істотних змін умов праці”.
“Наприклад, засідання РНБО мають таку вимогу. Є обладнання, яке захищає такі засідання. Ми розуміємо, що президент обговорює критичні питання. Це не просто “пацани зібралися поговорити”. Це питання, які стосуються безпеки, розвідки, військових дій – купа всього”, – пояснив Дмитро Шимків. Також він згадав про важливість фізичних переходів, які дозволяють пересуватися між АП, Кабінетом Міністрів та Верховною Радою. “Це ж потрібно постійно переїжджати то в АП, то в Кабмін, то в Раду. Все це мусить бути поруч суто фізично, щоб цей процес міг відбуватися. Всі ж ці переміщення займають час. Не можна брати одну структуру і розглядати її відірвано від решти. Це популізм!” – наголосив Дмитро Шимків.
“300 млн на військовий парад – це марнотратство. 300 млн на переїзд Адміністрації президента в нове приміщення – це ок. Вітаю, патріоти! Тепер у нас забрали парад. Символ гордості за нашу армію”, – підсумував на своїй сторінці у фейсбуці волонтер Денис П’ятигорець.

Влад Якушев, старший лейтенант, колишній пресофіцер 14-ої ОМБР, автор книги “Карателі”:
– Вважаю, що рішення про скасування параду до Дня Незалежності приймалося винятково під парламентські вибори. У Володимира Зеленського, очевидно, вирішили підвищити популярність його партії серед військових. Потрібно розуміти, що паради проводять не для військових, а для цивільних. Люди, які живуть у тилу, хочуть бачити сильну армію, яка здатна їх захистити. Натомість для військових паради – це великий клопіт і велика відповідальність. Знову ж таки президент пообіцяв додаткові премії, що також може додати його партії голосів на виборах. Але армію треба заохочувати не одномоментними преміями, а фінансувати регулярно, зокрема будувати житло для військовослужбовців.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4818 / 1.64MB / SQL:{query_count}