Між першим і другим…

ЦВК встановила офіційні результати першого туру президентських виборів, а два переможці продовжили заочно дебатувати про теледебати

Центральна виборча комісія (ЦВК) у неділю, 7 квітня, вже завершила підбивати офіційні підсумки першого туру президентських виборів. Склала й оголосила протокол про результати голосування і ухвалила рішення про проведення другого туру виборів 21 квітня. У бюлетені для голосування в другому турі буде два кандидати – Володимир Зеленський і Петро Порошенко.
“Встановлено, що текст виборчого бюлетеня для повторного голосування друкується лише з одного боку державною мовою на одному аркуші розміром 200 на 150 мм блакитно-сірого кольору з двотоновим водяним знаком та захисними волокнами з використанням захисних графічних антисканерних елементів, виконаних із застосуванням захисних фарб, що мають флуоресценцію під дією ультрафіолетового опромінювання, та елемента, який втрачає забарвлення внаслідок термовпливу, а також із виконанням номера виборчої дільниці високим друком із застосуванням захисної фарби, що проявляється на звороті виборчого бюлетеня”, – вирішила ЦВК.
Насправді тільки після офіційного оголошення другого туру виборів кандидати, відповідно до законодавства, могли знову розпочинати передвиборчу агітацію. Але ще впродовж усього минулого тижня “обмінювалися” відеороликами, викликаючи один одного на дебати, навіть “мірялися” аналізами. В ЦВК заявляли, що до офіційного встановлення результатів першого туру всі дискусії про час і місце дебатів можна вважати агітацією, що це є грубим порушенням вимог закону. Але на такі зауваження ніхто не зважав.

Де дебати?

Та навіть такий агітаційний фальстарт кандидатів перед другим туром виборів ще не допоміг їм домовитися щодо того, що вони точно візьмуть участь у теледебатах, передбачених законом “Про вибори президента України”. Нагадаємо, ці дебати мали б відбутися в останню п’ятницю перед днем повторного голосування між 19 та 22 годинами і тривати не менш ніж 60 хвилин (у нашому випадку чекаємо на дебати 19 квітня). Вони мають пройти у студії Суспільного мовника і транслюватися в прямому ефірі з правом інших каналів також їх показувати.
Але натомість суперечки між Володимиром Зеленським і Петром Порошенком та їхніми командами зводяться до питання можливих дебатів на стадіоні НСК “Олімпійський”. Першим дебатувати саме на стадіоні запропонував шоумен Володимир Зеленський, одразу ж висунувши кілька відверто абсурдних вимог. Чинний глава держави Петро Порошенко цей виклик прийняв. “Львівська Пошта” вже писала, чому теледебати дуже важливі для нинішнього Президента, адже можуть допомогти показати невігластво Володимира Зеленського в питаннях управління державою. Зрештою, ці дебати важливі для українського суспільства, адже можуть стати останньою можливістю перед повторним голосуванням побачити справжніх кандидатів і почути їхні стратегії, а не “пережовувати” агітацію з відеороликів віртуальних героїв.
Та сам Володимир Зеленський, який запропонував провести дебати на НСК “Олімпійський”, досі робив усе можливе, щоб вони не відбулися. В цій ситуації можна грати на різних нюансах. Зеленський навіть намагався “заховатися” за Юлією Тимошенко, пропонуючи їй стати модератором дебатів на стадіоні, але вона відмовилася.
Загалом зазначимо, що дебати поза межами студії Суспільного мовника є передвиборчою агітацією, яка повинна оплачуватися з виборчих фондів кандидатів, а не з держбюджету. В команді Зеленського начебто хочуть піти таким шляхом, але цей кандидат вже оприлюднив чергове відео, в якому заявив, що чекає чинного Президента на НСК “Олімпійський” саме 19 квітня. Але тоді буде неможливо провести в один момент чи одне за одним агітаційне ток-шоу кандидатів на стадіоні та справжні теледебати відповідно до закону.
Президент Петро Порошенко натомість заявив, що чекає на конкурента на дебатах на НСК “Олімпійський” 14 квітня і також готовий до дебатів 19 квітня. Тобто на момент здачі цього числа “Львівської Пошти” до друку ні час, ні місце зустрічі між двома кандидатами ще не були узгоджені. Щоб провести дебати найближчої неділі, 14 квітня, уже мали б бути підписані угоди між командами претендентів на пост глави держави на НСК “Олімпійський” з домовленостями щодо всіх організаційних і технічних пунктів. А тим часом Зеленський чекає на Порошенка на стадіоні 19 квітня… Абсурд! Вже навіть німецькі ЗМІ пишуть про те, що Зеленському потрібні не дебати, а чвари навколо них. Тільки цікаво, чи українські виборці зроблять свої висновки з цієї ситуації.

джерело: slovoidilo.ua

Навіть без кандидатів

У вівторок, 9 квітня, голова ЦВК Тетяна Сліпачук на спільному брифінгу з головою правління Суспільного мовника Зурабом Аласанією заявила, що Центрвиборчком не бачить підстав, щоб змінити в постанові для проведення дебатів кандидатів у президенти місце на НСК “Олімпійський”. І водночас зауважила, що до ЦВК поки не надходили звернення від кандидатів з приводу зміни формату дебатів.
“Хочу наголосити, що ті дебати, які встановлені частиною 1-5 статті 62, відповідають міжнародній практиці та відповідно до постанови №472 від 5 травня 2014 року відповідають чотирьом базовим принципам, які мають бути дотримані при проведенні таких дебатів. По-перше, це проведення дебатів  незаангажованою компанією. Ми маємо Суспільного мовника, який відповідає за їхнє проведення та організаційну структуру. Дебати мають бути вседоступні: усі телерадіокомпанії мають мати доступ до сигналу. Далі – чітка структура: таймінг, вступне слово, заключне слово, таймінг на запитання та відповіді. У рамках цього таймінгу кандидати мають зосередитися на тому, щоб донести до виборця свої базові принципи, свою позицію. Усе те, що вони мають додати до передвиборчої кампанії, яка цього дня (а це остання п’ятниця перед “днем тиші”) має бути завершена. І четвертий принцип, на якому я наголосила б, – неприпустимість агітаційної символіки. Тобто в студії не має бути жодної символіки стосовно одного чи другого кандидата, а ведучий не має бути ніким іншим, як модератором. Він повинен відстежувати дотримання кожним із кандидатів тієї структури, яка була. Тому з боку ЦВК буде забезпечене все для того, щоб наші кандидати скористалися цією можливістю і дали можливість нам із вами, виборцям, зрозуміти та визначитися зі своєю позицією. Усе інше, про що кандидати можуть домовитися між собою, наприклад, у форматі ток-шоу чи у форматі дебатів у будь-якому іншому місці, якщо ми дивимося статтю 58-му закону, яка регламентує проведення передвиборчої агітації, вона також надає кандидатам можливість зробити такого типу спільний захід. Основна риса цього – фінансування коштом виборчих фондів кандидатів, дотримання рівності. Тобто не може бути так, щоб один із них мав більше можливостей, аніж другий. І, будь ласка, це також є важливим для суспільства, для того, щоб побачити інший формат. Але його треба відрізняти від того, про який ми говорили спочатку”, – заявила голова ЦВК Тетяна Сліпачук.
Зураб Аласанія, своєю чергою, зауважив, що Суспільний мовник готовий до відсутності одного чи обох кандидатів о 20.00 19 квітня на ефірі, коли мають відбуватися офіційні теледебати. Зрозуміло, що за відсутності одного весь ефірний час зможе використати його конкурент. “Якщо ніхто з кандидатів не з’явиться, у нас буде щось нейтрального характеру – наприклад, маленькі тварини щось загортають своїми лапками, а в цей час буде рядок, де будуть слова “вибачте, кандидат такий-то не з’явився на дебати”, – сказав голова правління Суспільного мовника.
Що ж, чинний глава держави повинен прийти на офіційні дебати, принаймні абсолютно незрозумілою буде його відсутність після всіх цих заочних суперечок. Що в цей час робитиме шоумен Володимир Зеленський, поки питання? І тут не потрібні чергові відеозвернення, якісь нові вимоги вже до ЦВК та Суспільного мовника. Потрібно просто прийти в студію на офіційні теледебати о 20.00 19 квітня. Хоча Зеленський може вважати себе господарем ситуації, сподіваючись на те, що більшість виборців знову будуть готові проголосувати за віртуального кандидата… 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4510 / 1.61MB / SQL:{query_count}