Путін пустився берега

Президент РФ почав бавитися в “морський бій”

джерело: Сергій Йолкін (Німецька хвиля)
Прикриваючись пропагандистською завісою щодо “провокації України” в Керченській протоці, Москва почала нарощувати й без того чимале військове угрупування в анексованій Автономній республіці Крим (АРК). 29 листопада російське інформаційне агентство ТАСС повідомило, що в Джанкої заступили на бойове чергування бойові розрахунки дивізіону зенітних ракетних комплексів (ЗРК) С-400 “Тріумф”.

“Дніпро” перетвориться на “Воронеж”

Це вже четвертий такий дивізіон. Аналогічні комплекси заступили на бойове чергування в січні 2017 року (Феодосія), січні 2018-го (Севастополь) та вересні 2018-го (Євпаторія). Зазначимо, що ЗРК “Тріумф” здатна вражати аеродинамічні об’єкти на відстані до 400 км.
Того ж дня, 29 листопада, агентство Інтерфакс з посиланням на джерело в силових структурах РФ повідомило, що у 2019 році Москва планує побудувати в районі Севастополя нову радіолокаційну станцію (РЛС), систему попередження про ракетний напад “Воронеж-М”, а також автоматизовану систему технічного контролю “Рубіж”. Остання призначена для контролю за надводною обстановкою, кожен пост здатний вести до 200 цілей, визначати їхні координати, параметри руху і супроводжувати, використовуючи оптико-електронні системи. Раніше нічого подібного на території півострова не було.
Ще цікавіша ситуація із системою “Воронеж-М”. Її планують створити на базі захопленої під час анексії української РЛС “Дніпро” в околицях Севастополя, яка покривала акваторії Чорного та Середземного морів та регіон Близького Сходу і могла “бачити” пуски ракет різного базування на дальності до 3,5 тис. км.
Проте найбільше занепокоєння викликають плани Москви розмістити в АРК новітні ракетні комплекси С-500 “Тріумфатор” (також відомі під шифром “Прометей”). “Тріумфатор” здатен вражати цілі на висотах від 185 до 200 км, що дозволяє йому збивати міжконтинентальні балістичні ракети і навіть супутники. Максимальна дальність – 600 км, комплекс може одночасно обстрілювати до десяти цілей. “Тріумфатор” озброєний протиракетами 77Н6-Н, які літають із гіперзвуковою швидкістю від п’яти до семи кілометрів на секунду, що дозволить їм здійснювати перехоплення надзвукових крилатих ракет противника. Зрозуміло, що подібні тактико-технічні дані означають, що в разі дислокації в АРК “Тріумфатори” здатні повністю перекрити акваторію Чорного моря та за потреби закрити небо над Балканами та Туреччиною.
Щоправда, наразі це лише плани. Розробник “Тріумфатора” російський концерн “Алмаз-Антей” після анексії АРК обіцяв, що С-500 надійде на озброєння армії РФ уже до кінця 2016 року. Однак віз (тобто “Тріумфатор”) і нині там... Останнє повідомлення про С-500 датується літом цього року, коли російські мас-медіа бадьоро відрапортували про “серйозні успіхи в реалізації проекту” та доручення Путіна “завершити розробку і підготовку до серійного виробництва”. Щоправда, самої установки досі немає.
Причому не в останню чергу проблеми російського військово-промислового комплексу (ВПК) пов’язані з Україною. Ще в травні 2015-го Верховна Рада денонсувала відразу п’ять угод про співпрацю з РФ у військово-технічній галузі, що стало справжнім шоком для російського ВПК. Зокрема, ще на початку 2010-х у рамках модернізації свого флоту РФ розпочала будівництво десятьох нових фрегатів. Оскільки з часів СРСР газові турбіни для бойових суден вироблялись лише в Україні, фрегати планували оснастити саме українськими силовими установками. До початку агресії на Донбасі Москва встигла отримати тільки п’ять газових турбін. Решта п’ять кораблів досі іржавіють на суднобудівних заводах. Проблеми через відсутність комплектуючих українського виробництва виникли і під час виробництва торпед. Завод “Дагдизель”, один із провідних російських виробників торпед для підводних човнів, навіть опинився на межі банкрутства саме через втрату кооперації з українською промисловістю. Судячи з усього, замінити необхідні для виробництва “Тріумфатора” комплектуючі українського виробництва росіяни також не спромоглися.

Неприхована загроза нової воєнної агресії

Тим не менше, Путін продовжує бавитися в “морський бій”, панічно боячись наближення сил НАТО до кордонів РФ. “Українці будують в Бердянську морську базу, і для її захисту перекидають побудовані в Миколаєві катери. У Москві всерйоз побоюються, що в Бердянськ, якщо базу вдасться облаштувати, з дружнім візитом можуть прийти кораблі НАТО, здатні діяти на мілководній азовській акваторії, озброєні потужною ракетною зброєю великої дальності, захищені сучасними комплексами ПРО і ППО. Тоді, наприклад, буде утруднене або взагалі неможливе перекидання корветів з ракетами “Калібр” із Каспійського моря в Чорне і Середземне, і назад – через Азов і канал Волга-Дон, що ВМФ РФ постійно практикує”, – написав у російській “Новой газете” військовий оглядач Павло Фельгенгауер.
Причому керівництво РФ навіть не приховує войовничих планів. Учора, 30 листопада, офіційний речник МЗС РФ Марія Захарова, відповідаючи на запитання про те, чи в ситуації постійних акцій протесту біля російських дипустанов в Україні можливе перенесення консульств РФ із Києва та Львова на окупований Донбас, заявила: “Щодо того, що ви запитали, чи не було думки щодо перенесення кудись цих представництв, розумієте, наш недавній історичний приклад свідчить про те, що іноді не потрібне перенесення, а іноді так виходить, що змінюється статус дипломатичних представництв. У нас, наприклад, було генеральне консульство в Сімферополі, а потім стало представництво МЗС у регіоні. Виходить ось так”. У перекладі з дипломатичної мови на людську, це фактично означає погрозу відкритої окупації тих таки Києва та Львова.

Україна сподівається на НАТО

Президент України Петро Порошенко в інтерв’ю німецькому таблоїду Bild, опублікованому 29 листопада, висловив сподівання, що європейські держави підуть на активні кроки, зокрема на посилення санкцій і військовий захист від РФ, щоб допомогти Україні. “Сподіваємося, що держави НАТО готові послати військові кораблі в Азовське море, щоб підтримати Україну і гарантувати безпеку”, – заявив глава держави. Також Петро Порошенко наголосив, що російський президент Путін вважає себе “російським імператором”, а Україну – “колонією” Росії. “Єдина мова, яку він розуміє, – це солідарність західного світу. Ми не можемо приймати агресивної політики Росії. Спочатку був Крим, потім – східна Україна, тепер він хоче Азовське море”, – заявив Президент України.
Схожі очікування під час міжнародної конференції з морської безпеки в Києві 29 листопада висловив командувач Військово-морських сил України (ВМСУ), адмірал Ігор Воронченко. “Я, як командувач ВМСУ, висловлюю сподівання, що світова спільнота ухвалить рішення і визнає, що була проведена агресія проти держави України. У зв’язку з цим і згідно з нормами конвенції Монтре, а саме 19 пунктом, будемо намагатися просити закриття протоки Босфор Турецькою республікою. Для того, щоб росіяни знали, як порушувати норми міжнародного права”, – наголосив пан Воронченко.
Щоправда, з огляду на своєрідну політику президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, який, перебуваючи на чолі держави-члена НАТО, активно свариться зі Сполученими Штатами, а з іншого боку демонструє “дружні стосунки” з Путіним, навряд чи рішення про закриття Босфорської протоки буде ухвалене.
P.S. Учора, 30 листопада, в столиці Аргентини Буенос-Айресі розпочався 2-денний саміт G20, на полях якого попередньо була запланована зустріч Путіна і Трампа. Однак останній заявив, що вирішив скасувати цю зустріч після вивчення докладного звіту про інцидент із захопленням українських кораблів. “Беручи до уваги той факт, що українські судна і моряки не були повернуті в Україну з РФ, я вирішив, що для всіх сторін буде краще скасувати мою заплановану зустріч з президентом Путіним в Аргентині”, – написав лідер США на своїй сторінці в Twitter.

Українські прикордонники не пропускатимуть в Україну під час дії воєнного стану тих громадян РФ, що не зможуть підтвердити мету поїздки. Про це в ефірі телеканалу “112-Україна” заявив речник Державної прикордонної служби (ДПС) Андрій Демченко. Він сказав, що в усіх пунктах пропуску здійснюється посилений прикордонний контроль, і що у відповідності до законодавства про правовий режим воєнного стану також діє особливий режим в’їзду–виїзду. “Під час перетину кордону іноземцями та особами без громадянства, зокрема і громадянами РФ, прикордонники здійснюють посилене інтерв’ювання з ними. Також виокремлюються групи ризиків, які можуть бути причетні до дестабілізаційних заходів на території України. Для цього ми перевіряємо їхні попередні поїздки в Україну, чи не порушували вони українське законодавство, чи не відвідували до цього тимчасово окуповані території України”, – заявив пан Демченко. Також він сказав, що відбувається тісна взаємодія з усіма правоохоронними органами і такі особи перевіряються через усі наявні бази даних. “У разі правових підстав, а також у разі не підтвердження мети поїздки іноземцями в Україну, таким особам відмовляється у праві в’їзду в Україну”, – заявив речник ДПС. Він додав, що ті особи, які мають дипломатичний статус в Україні або є обслуговуючим персоналом транспорту, мають документи, що підтверджують постійне або тимчасове проживання на території України, або які їдуть з поїздками гуманітарного характеру (смерть або хвороба близьких родичів), мають виключення щодо дозволу на перетин кордону. Демченко також додав, що серед виокремлених груп ризику більш пильна увага приділятиметься тим громадянам РФ, котрі “можуть створювати певні осередки, які можуть нести у майбутньому дестабілізаційні заходи, направлені на підрив інтересів України”. Нагадаємо, що голова ДПС Петро Цигикал заявив, що громадянам чоловічої статі з РФ віком від 16 до 60 років обмежений в’їзд на територію України у зв’язку з введенням воєнного стану в 10 областях України.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що українські моряки, захоплені російськими прикордонниками у Керченській протоці, є військовополоненими. “Наші моряки є військовополеними і перебувають під захистом Женевської конвенції 1949 року. Отже, на них жодним чином не розповсюджується російське право”, – підкреслив міністр. Він додав, що морякам мають гарантувати належну медичну допомогу, а також не чинити на них фізичного та психологічного тиску.
Нагадаємо, що усіх українських полонених за рішенням Київського районного суду окупованого Сімферополя заарештували на два місяці. Їм висунуто обвинувачення в “незаконному перетині кордону РФ групою осіб за попередньою змовою”. Максимальне покарання за статтею – шість років позбавлення волі.
Учора, 30 листопада, стало відомо, що 21 українського моряка перевезли із Сімферополя до московського СІЗО “Лефортово”, ще троє перебувають у лікарні СІЗО №1 м. Москви “Матроська тиша”. Член Громадської спостережної комісії Москви Когершин Сагієва яка відвідала українських моряків у “Лефортово”, розповіла телеканалу “Дождь”, що захоплених моряків переодягли у тюремний одяг, “оскільки перебувати у військовій формі іноземної держави в СІЗО заборонено”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4830 / 1.65MB / SQL:{query_count}