У вівторок, 7 червня, в ефірі Радіо Ера Надія Савченко заявила, що згодна на переговори з Олексієм Захарченком та Ігорем Плотницьким – керівниками самоназваних ДНР та ЛНР. “Пан Захарченко та пан Плотницький можуть позиціонуватися, з мене корона не впаде, народними депутатами від ДНР/ЛНР. Я як депутат готова з ними говорити”, – сказала вона. І ця її заява викликала значну дискусію в українському суспільстві. Експерти вважають, що пропозиція Савченко суперечить позиції України в конфлікті на Донбасі.
Надія Савченко – українська льотчиця, яка 25 травня повернулася з майже дворічного російського полону. Під час своєї першої прес-конференції 27 травня вона заявляла: “Я готова говорити із самим чортом, щоб вирвати з неволі кожного українця”.
Разом з тим ідея прямих переговорів із сепаратистами для врегулювання конфлікту не нова – раніше до таких перемовин закликав близький до Володимира Путіна його кум Віктор Медведчук.
Відповідь на пропозицію Савченко з боку представників ДНР надійшла вже 7 червня. “Дуже дивно, що саме у Савченко виникли такі думки, що потрібен діалог, що необхідно розмовляти з Донбасом, стріляти марно і все інше. Тому якщо у Савченко будуть необхідні повноваження, ми готові з нею розмовляти”, – передають “РИА-новости” слова Дениса Пушиліна, який представляв ДНР на засіданні контактної групи в Мінську.
Вірогідність переговорів з ДНР та ЛНР без “третіх і четвертих сторін” викликає занепокоєння у експертів. Є кілька проблем, на які вони звертають особливу увагу.
“Заява Надії Савченко про необхідність переговорів Із Захарченком та Плотницьким не просто розчаровує, вона іде урозріз зі стійкою позицією України та міжнародних партнерів. Саме таких переговорів за участі лідерів сепаратистських угруповань два роки добивається Кремль”, – аналізує пропозицію Савченко український політтехнолог Тарас Березовець на своїй сторінці у Facebook. Існує небезпека, що згода на прямі переговори може бути використана Росією. Кремль матиме додатковий шанс позиціонувати конфлікт на Донбасі як внутрішньоукраїнський – громадянську війну.
Інший напрямок критики – розуміння неефективності переговорів із політиками, підконтрольними Росії. “Прапорщик у Кремлі більше вартує, ніж все те керівництво (ДНР та ЛНР) разом узяте. Їхній вплив нульовий, то про що з ними розмовляти?” – запитує політолог Олександр Палій у коментарі інтернет-виданню “Новости Украины – From-UA”. Водночас експерт певен, що “поки що заява Савченко щодо прямих перемовин с ватажками ДНР/ЛНР схожа не на зраду, а на її некомпетентність та наївність”.
Не схвалює ініціативи Надії Савченко й Служба безпеки України. Про це її радник Юрій Тандит заявив у інтерв’ю “5 каналу”. Причина в тому, що, згідно з українським законодавством, Захарченко і Плотницький вважаються злочинцями.
“Захарченко був оголошений ще 31 липня 2014-го у міжнародний розшук. Його підозрюють в підготовці терористичних актів, і він ніяк не може бути депутатом від ДНР”, – наголошує Юрій Тандит. Водночас радник голови СБУ припускає, що слова Савченко про прямі переговори були вирвані з контексту.
На прес-конференції, яка відбулася 8 червня, Надія Савченко сказала: “Я готова говорити з кожним, з ворогом і з другом, щоб матері повернули своїх дітей додому. Я не буду на цьому піаритися, і кожне моє слово, яке ви будете перекручувати, мене аніскільки не лякає”.
Однопартієць Надії Савченко – нардеп Ігор Луценко не розділяє загального занепокоєння щодо ініціативи прямих переговорів. “Чого всі так сполошилися? У двосторонньому форматі не можна? А чому тоді можна у тристоронньому? Чому ті, що зараз кричать: “Ні прямим контактам з ДНР!”, і ті, що схвалюють підписаний Леонідом Кучмою протокол із Захарченком і Плотницьким, – одні й ті ж люди?” – розмірковує депутат на своїй сторінці у Facebook. Щоправда, наголошує, що не підтримує ініціативи Савченко, а лише запитує.