Голова ВРУ Андрій Парубій заявив про те, що у Верховній Раді не назбирається достатньо голосів для підтримки законопроекту про децентралізацію та відповідних змін до Конституції. Основна причина в тому, що Рада не може передати повноваження на місця в ситуації, коли частина Донецької та Луганської областей фактично підконтрольна не Києву, а пов’язаним із Москвою сепаратистам.
Поруч із судовою реформою децентралізація є однією з найважливіших для України реформ. Вона дозволить перерозподілити владу в країні на користь місцевих громад. Як зазначено у пояснювальній записці, метою змін до Конституції має бути відхід від централізованого управління і побудова ефективної системи територіальної організації влади в Україні. Закон передбачає впровадження положень Європейської хартії місцевого самоврядування. За новими правилами, органи місцевого самоврядування матимуть повноваження ухвалювати рішення щодо життя громади, яке не вилучене з їхньої компетенції та не доручене іншим органам.
ВРУ вже прийняла внесення змін до Конституції з питань децентралізації у першому читанні. Це відбулося 31 серпня 2015 року, тоді за зміни проголосували 265 депутатів. Рішення підтримали депутати від “Блоку Петра Порошенка”, “Народного фронту”, “Опозиційного блоку”, “Відродження”, “Волі народу”. Водночас, “Самопоміч”, “Радикальна партія” та “Батьківщина” не підтримали змін до Конституції.
Керівники фракцій пояснювали свою відмову голосувати “за” невирішеністю питання Донбасу. Це проміжне голосування викликало протест під стінами Верховної Ради 31 серпня 2015 року. Протестувальники намагалися потрапити до будівлі ВРУ і не дати депутатам проголосувати за зміни до Основного Закону. У результаті сутичок загинуло четверо правоохоронців із Національної гвардії України.
Верховна Рада намагалася кілька разів повернутися до голосування за зміни до Конституції, провести голосування в другому читанні, проте марно. У січні 2016 року депутати не взялися за голосування в другому читанні. Разом із тим Верховна Рада внесла зміни до регламенту та відклала остаточне прийняття рішення на невизначений термін. Президент висловив сподівання на те, що парламент проголосує за зміни до Конституції до кінця 2016 року.
Основний камінь спотикання – те, що проект змін до Конституції містить посилання на закони про особливе самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. Цей аспект є одним із зобов’язань, які Україна взяла на себе в рамках мінських домовленостей. У ситуації, коли вони де-факто не виконуються, бойові дії на Донбасі тривають, передавання повноважень на місця у випадку Донбасу не є можливим.
“Невиконання Росією мінських домовленостей унеможливлює перехід до реалізації особливостей здійснення місцевого самоврядування у окремих районах Донецької і Луганської областей та фактично призупинило реформу децентралізації влади в Україні”, – заявив голова Верховної Ради Андрій Парубій у ефірі програми “Свобода слова” кілька днів тому.
Міністр інформаційної політики Юрій Стець теж вважає, що невиконання мінських домовленостей – основна перепона на шляху до децентралізації та внесення змін до Конституції у повному обсязі.
“Думаю, 300 голосів і навіть більше є, але у випадку, якщо будуть дотримані ті пункти, які записані в мінських угодах, тобто відновлення контролю над кордоном, відновлення українських прапорів над усіма будівлями і ще великий перелік пунктів”, – відповів він у ефірі “112 каналу” на запитання про те, чи є у ВР голоси для підтримки змін до Конституції.
Як наслідок, на думку спікера, ухвалення тієї частини закону, що стосується здійснення самоврядування в Донецькій та Луганській областях, варто відкласти до того часу, коли Росія виконає мінські угоди. Принаймні перший пункт – припинення вогню. Водночас оптимально було б внести основні зміни до Конституції, прибравши ту частину, що стосується Донбасу.
Свої думки з приводу ситуації, яка склалася, висловили й міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та віце-прем’єр – міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко. “Зміни до Конституції в питанні децентралізації варто внести окремо від змін щодо особливого статусу Донбасу”, – зазначив міністр на засіданні уряду 8 червня. На противагу цій думці Геннадій Зубко вважає, що Донецька та Луганська області – такі ж області України, як і всі інші.
Андрій Парубій заявляє: “На жаль, юридично між першим і другим читанням неможливо вносити зміни до тексту конституційних змін, стосовно якого вже був вердикт Конституційного Суду. Тому ми справді стали заручниками зовнішніх обставин щодо внутрішнього реформування і призупинили процес децентралізації”, – цитує голову Верховної Ради видання “Голос”.