На минулому тижні ми знову чекали, що Президент Петро Порошенко нарешті внесе до парламенту подання кандидатур на посади членів Центральної виборчої комісії. Але знову цього не відбулося. Натомість у ЗМІ з’явилась інформація про те, що гарант не вноситиме кандидатури нікого з нинішнього складу ЦВК.
Таких могло бути троє – нинішній голова ЦВК Михайло Охендовський (якого пропонував перепризначити “Опозиційний блок”) і ще його нинішні заступники Андрій Магера (пропонували у “Народному фронті”) та Жанна Усенко-Чорна (пропонували у “Батьківщині”).
“Пошта” вже писала про те, що семирічні повноваження 12 із 15 членів ЦВК сплили ще 1 червня 2014-го, проте нардепи два роки назад дещо підкорегували законодавство і дозволили цьому складу комісії працювати і надалі. А виправдовуючись проведенням виборів різних рівнів влада не оновила ЦВК часів Януковича ще й досі.
Нині ж на 12 місць парламентські фракції запропонували 24 кандидати. 15 від “БПП”, троє – від “Народного фронту” і ще по одній кандидатурі від решти фракцій та груп.
Тепер позицію про те, що кандидатури з нинішнього складу ЦВК знову не повинні подаватись підтвердив і перший заступник голови фракції “БПП” Ігор Кононенко.
“Наша позиція була в тому, що старі члени ЦВК не повинні переноситися. Серед наших пропозицій немає жодного старого члена ЦВК. За тією інформацією, що я маю, і про це багато говорили публічно, інші фракції подавали старих членів комісії, вони їх переносили… Позицію глави ЦВК ми на фракції не обговорювали, це не наша прерогатива. Моя особиста думка, що це повинен бути хтось із 12 нових”, – сказав Кононенко в ефірі каналу “112”.
А ще перед цим стало відомо, що “Народний фронт”, як повідомляють різні ЗМІ, чи то замінив серед своїх пропозицій кандидатуру Андрія Магери, чи останній сам відмовився. А замість нього було запропоновано кандидатуру заступника міністра освіти Романа Греби. Щодо “Батьківщини”, то ще невідомо, як поводитиметься ця фракція, якщо дійсно в президентському поданні не знайдеться місця ні для кого зі старого складу ЦВК. В “Опоблоці” начебто готові міняти кандидатуру Охендовського, але вже заявляють, що влада хоче “приватизувати” ЦВК.
фото: apostrophe.com.ua І в теперішній ситуації довкола оновлення Центрвиборчкому є цікавий нюанс. Чи взагалі знайдеться в президентському поданні місце кандидатам від усіх фракцій? У законодавстві зазначається, що Президент має брати до уваги пропозиції парламентських фракцій і груп. Водночас, виглядає так, що в АП не налаштовані, окрім приділити увагу, ще й враховувати всі пропозиції. Минулого тижня Українська правда, посилаючись на свої джерела, повідомляла, що Президент насправді хоче мати свою квоту у ЦВК, йдеться про чотирьох членів. Плюс ще троє вже від фракції “БПП” (а саме про претензії на таку кількість неодноразово заявляли представники президентської сили) і виходить сім членів ЦВК. А якщо до них додати ще й Олега Діденка, який став членом ЦВК у квітні 2014-го за квотою “УДАРу”, то загалом вийде вже вісім членів комісії, на яких зможе покластись Президент і його оточення. А ще на два місця в ЦВК претендує “Народний фронт” і в такому випадку теперішня коаліція, оформлена вона офіційно чи ні, отримає загалом контроль за Центрвиборчкомом. Щодо цього залишається лише відзначити, що для кворуму в комісії потрібна присутність на засіданні десяти її членів, а для ухвалення рішень – вісім голосів.
За умови втілення такого сценарію пропозиції решти шести парламентських фракцій і груп у президентському поданні відобразяться лише щодо трьох кандидатів до ЦВК. Чи будуть це кандидати, запропоновані від колишніх коаліціянтів чи від депгруп екс-регіоналів, які рятували коаліцію на двох – ще незрозуміло. Галас починається вже, але ще треба дочекатись, як насправді поведеться Президент.
Поки що відразу кидається в очі те, що після двох років повної бездіяльності щодо оновлення ЦВК в останніх заявах представники президентської сили постійно говорять про завершення консультацій, внесення подання з дня на день, але процес і надалі затягується. І це свідчить про продовження торгів. А ми побачимо вже їхній результат.
Насамкінець треба зазначити і те, що ЦВК зараз знову у виборчому процесі. На 17 липня вже призначені проміжні парламентські вибори в семи одномандатних округах, через те, що деякі обранці пішли працювати в уряд, дехто став мером ще у 2015-му, хтось нині перейшов в ОДА. Спікер Андрій Парубій вже заявляв, що ці вибори не завадять оновленню ЦВК, хоча, усі ми розуміємо, що насправді все може бути якраз навпаки. А там в кінці липня вже і канікули в нардепів, тож на новий склад Центрвиборчкому, якщо оновлення не відбудеться найближчим часом, можна буде чекати навіть до осені.