Пізній старт та повільний поступ реформ в Україні за роки незалежності призвів до економічного спаду, зниження соціальних стандартів та вкорінення олігархічного бізнесу, який блокував спроби пришвидшити реформи. Тому головне завдання для уряду, парламенту та Президента України – не гаючи часу, прискорити економічні реформи, що розпочалися після перемоги Євромайдану. На цьому наголосили очільники стратегічної групи радників із підтримки реформ в Україні Лешек Бальцерович та Іван Міклош, які долучилася до розробки урядового Плану пріортетних кроків на 2016 рік.
“Досвід Польщі, Словаччини та успішних країн нашого регіону доводить, що економічне зростання, а, значить, і зростання добробуту людей, залежить від швидкого впровадження реформ. На жаль, Україна не використала можливості реформувати систему держуправління та економіку в перші роки незалежності. Хибна економічна політика до 2013-го призвела до економічного спаду в 2014-2015 рр., а військова агресія Росії лише підсилила цей ефект”, – каже співголова стратегічної групи радників і представник Президента України в уряді Лешек Бальцерович, інформує Урядовий портал.
План пріоритетних кроків уряду виокремлює головні цілі для Кабміну: макроекономічна стабілізація, вихід на стале економічне зростання, встановлення верховенства права і протидія корупції та підвищення якості державного управління і державних послуг. Серед кроків, які уряд планує зробити, – реформування системи управління державними фінансами, пенсійна реформа, впровадження адресної системи соціальної підтримки, податкова реформа та реформа адміністрування податків, приватизація та реформа управління держпідприємствами, земельна реформа, пришвидшення дерегуляції, завершення реформи енергетичного сектору та децентралізації.
“На жаль, в Україні побутує думка, що саме реформи є причиною економічних негараздів. Цей міф сприяє поширенню популістичних настроїв і, врешті-решт, заважає проводити реформи. Уряд повинен донести до громадян, що причина економічних труднощів – у відсутності чи повільному темпі реформ протягом всього періоду незалежності. Тільки швидкі системні реформи призведуть до економічного зростання, як це відбулося в успішних постсоціалістичних країнах”, – акцентує Іван Міклош, співголова стратегічної групи радників та радник глави уряду.
Стратегічна група радників для підтримки реформ в Україні при Кабміні фінансується коштом міжнародних донорів. Очолюють групу архітектори успішних системних реформ Лешек Бальцерович (Польща) та Іван Міклош (Словаччина). Зараз група налічує більше десяти іноземних та українських фахівців.