Офіційно нардепи закриють третю сесію 2 лютого (і одразу відкриють наступну), тож фактично її останнім днем стала п’ятниця, 29 січня. За день до цього парламентарі 229 голосами змінили регламент ВРУ, аби перенести голосування у другому читанні за зміни до Конституції щодо децентралізації разом зі скандальним посиланням на окремий закон про особливості самоврядування в окремих районах Донбасу.
“Якщо законопроект про внесення змін до Конституції України (який, за висновком Конституційного Суду України, відповідає вимогам статей 157, 158 Конституції України) був попередньо схвалений Верховною Радою і не був розглянутий на наступній черговій сесії після попереднього схвалення, то його розглядає Верховна Рада на наступній за нею черговій сесії”, – таке речення депутати додали до регламенту.
Нагадаємо, що впродовж 20 років з часу прийняття Конституції України зберігалася така процедура ухвалення змін до неї: перше читання на одній черговій сесії і друге читання на наступній. Якщо законопроект про зміни розглядали, але не ухвалювали, то до нього можна повернутися лише через рік. Такі правила визначає сама Конституція.
І тільки тепер, коли всі розуміють, що нинішні зміни до Основного Закону нашої країни пов’язані з мінськими домовленостями та реальною ситуацією в Донбасі, парламентарі почали з’ясовувати, що означає поняття “наступна чергова сесія”: власне наступна за номером чи будь-яка наступна. 19 січня 51 нардеп звернувся щодо такого роз’яснення до Конституційного Суду. Розгляд цього питання КС розпочав 29 січня. Мало сумнівів, що він заборонить ухвалювати зміни до Основного Закону у другому читанні на “будь-якій наступній сесії”, і всі очікують дуже швидкого рішення, хоч про дату його оголошення ще не повідомлялося.
Депутати ж узагалі не дочекалися рішення КС – у пояснювальній записці до законопроекту про зміни регламенту ВРУ вже вказувалося, що “допускається можливість прийняття законопроекту на будь-якій наступній сесії Верховної Ради України”. Фактично тепер КС мав би сказати, чи законно парламент змінив свій регламент. Цікаво, що Президент Петро Порошенко надоперативно – одразу через кілька годин після голосування – підписав закон, який змінює регламент ВРУ.
За і проти
“Це рішення дасть нам додаткові п’ять-шість місяців, аби ґрунтовніше обговорити зміни до Конституції в частині децентралізації, не відкладаючи це питання на невизначений час. Це абсолютно відповідальна позиція українських політиків. Вимушений зазначити, що зі самого початку реформа децентралізації викликає серйозний спротив. Нині знову звучать абсурдні звинувачення і поширюються фейки про особливий статус Донбасу, аби все залишити так, як було. Згадайте, у яких дискусіях приймали рішення про фінансову децентралізацію, скільки критиків були проти запуску процесу об’єднання громад! Зараз усі називають це успіхом. Те ж буде і після того, як ми закріпимо незворотність децентралізації в Конституції і процес покращення життя на місцях набере нових обертів”, – так говорить про зміни до регламенту спікер Володимир Гройсман.

От тільки не всі фракції (і навіть у коаліції) поділяють такий позитивний висновок спікера. “Парламент, як і багато “попередників”, пішов на шахрайство у процедурі внесення змін до Конституції і проголосував зміни до регламенту, які фактично змінюють положення самого Основного Закону… Остаточно голосування мало відбутися до 2 лютого. Проте 300 голосів за проект змін немає, а особливий статус дуже потрібний. Тому сьогодні внесли зміни в регламент, які дозволять розглядати Конституцію на будь-якій наступній сесії, щоб отримати необхідний час для пошуку 300 “за”. Це підриває легітимність будь-яких змін, які будуть внесені до Конституції”, – зазначено в заяві фракції “Самопомочі”.
Свою позицію ця партія вже не раз озвучувала: не переносити голосування у другому читанні, а повернутися до самого початку, вилучити згадку про закон щодо особливого самоврядування і ще раз обговорити, як проводити децентралізацію в Україні загалом.
Також категорично проти змін регламенту виступили в Радикальній партії. Голоси “за”, хоч і не в повному складі, дали фракції “Блоку Петра Порошенка”, “Народного фронту”, “Опозиційного блоку”, депгрупи “Відродження” і “Воля народу”. Цікаво, що із фракції “Батьківщини” всі, що були присутні на голосуванні, також натиснули кнопку “За”. Пізніше в партії пояснили, що вони загалом проти запропонованих Президентом змін до Конституції, бо вважають їх замахом на державний суверенітет і прихованою федералізацією, але підтримали зміни до регламенту ВРУ, “щоб надати ресурс часу з метою забезпечення миру”.
Парламентарі з різних фракцій уже не раз визнавали, що нині нема 300 голосів для другого читання конституційних змін. Але прихильники маневру із відкладенням голосування зазначали, що це робиться не так через брак підтримки, як через те, що Україні потрібно зберігати козирі на перемовинах у Мінську і при цьому не втратити децентралізаційних напрацювань.
Окрема гра від Яценюка
Не можна забувати і про те, що ще 24 січня у традиційній програмі “10 хвилин з прем’єр-міністром” Арсеній Яценюк узагалі заявив про необхідність нової Конституції і проведення референдуму для цього.
“Настав час, щоб український народ сказав своє слово щодо того, якою повинна бути нова Конституція в новій європейській Україні. Ніхто, крім народу України, не має права визначати, яким буде Основний Закон… Нова Конституція – це новий суспільний договір між громадянами та владою, яку вони обрали. Це договір про розподіл прав і відповідальності всередині самої влади: між Президентом, урядом і парламентом; про взаємини між центром і регіонами; про створення нового чесного і справедливого суду, а не перепризначення чинного; про чітку геополітичну мету України – стати членом Європейського Союзу і НАТО”, – сказав глава уряду.
Одразу після цього про необхідність референдуму на своїй сторінці у Facebook написав і соратник прем’єра – міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Він уже конкретизував, щодо яких питань треба проводити всенародне волевиявлення, писав і про децентралізацію, і про статуси окремих територій. “Єдиною умовою голосування фракції “Народного фронту” з найважливіших питань щодо Конституції України може бути вердикт українців на референдумі. Ніяк інакше!” – наголосив Аваков.
Спікер Гройсман у відповідь заявляв, що референдуму не треба, бо у змінах до Конституції нема особливого статусу для Донбасу.
Як повідомляють ЗМІ, усі ці заяви викликали велике роздратування у Президента, в якого і так непрості стосунки з Аваковим після скандалу останнього з головою Одеської ОДА Михеїлом Саакашвілі. За повідомленням “Української правди”, 25 грудня в Адміністрації Президента відбулася довга і нервова розмова очільників держави. Президент багато говорив про мінський процес, а прем’єр відповідав, що його слова стосуються не змін чинного Основного Закону, а ухвалення нового. Зрештою, Арсен Яценюк начебто сказав, що заявою про референдум він відреагував на те, що у БПП готують дострокові парламентські вибори на осінь 2016-го. Також Яценюк незадоволений тим, що перший заступник АП Віталій Ковальчук може стати першим віце-прем’єром.
Ліга.net із посиланням на свої джерела в Адміністрації Президента повідомляє, що заява Яценюка може бути пов’язана з бажанням зберегти в уряді Авакова. Тобто все це могло бути таким собі шантажем в інформаційному полі, аби отримати певні кадрові гарантії від Президента. Але в нинішній ситуації це все ще більше розхитувало і так дуже неспокійну коаліцію. А 28 січня голова фракції БПП Юрій Луценко заявив, що конфлікт із “Народним фронтом” був, але завершився.
Також зазначимо: станом на 16 лютого таки планується підсумковий звіт уряду за минулий рік, а ще перед цим можуть відбутися загальні збори коаліції. Окрім того, вже почала працювати спеціальна робоча група з представників парламентської більшості, яка розробляє доповнення до коаліційної угоди. Її куратором стала віце-спікер, представниця “Самопомочі” Оксана Сироїд. Планується створити чіткий план реформ на 2016 рік.