Те, що один із найближчих соратників глави уряду, заступник голови парламентської фракції “Народного фронту”, голова Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Микола Мартиненко вирішив скласти свій мандат і заявив про це у прямому телеефірі 30 листопада, стало справжньою сенсацією та однією з політичних топ-тем цього тижня.
Якщо брати до уваги всі скандали, які переслідують Мартиненка впродовж уже не одного місяця і навіть року, то такий крок не виглядає несподіваним. Сам Мартиненко своє рішення пояснив тим, що в Україні і за кордоном проти нього ведеться дискримінаційна інформаційна кампанія.
У Швейцарії та Чехії цього українського політика підозрюють у хабарництві і відмиванні грошей, розслідують кримінальні справи. Для нашої влади, зокрема прем’єра Яценюка, це великий іміджевий тягар, особливо у час, коли вирішується доля Арсенія Петровича на чолі уряду. Підтримка Заходу є вкрай важливою для нього, аби залишитись у своєму кріслі, і експерти вже раніше зазначали, що прем’єрові потрібно дистанціюватися від свого скандального соратника.
Тут не можна не згадати, що вже наступного тижня, 7 грудня, в Україну прилетить віце-президент США Джо Байден. Нині багато хто в нашій країні пов’язує заяву Мартиненка саме з бажанням влади продемонструвати високому американському гостеві готовність до самоочищення. Дійшло навіть до жартів: активні українські користувачі соцмереж почали писати про “животворящого Байдена”.
Політолог, керівник Міжнародного інституту демократій Сергій Таран на своїй сторінці у Facebook написав, що у будь-якій незрозумілій ситуації треба посилатися на “фактор Байдена”.
Жарти жартами, але американський посол в Україні Джеффрі Пайєтт заяву Мартиненка привітав. “Рішення Миколи Мартиненка піти з Ради, підкоритися верховенству права – ще одна ознака того, що Україна змінюється. Державні посадові особи мають бути підзвітні народу, якому служать. Немає місця для корупції та кумівства”, – написав Пайєтт у Twitter.
Водночас деякі ЗМІ повідомляють, що на Мартиненкові очищення української влади може не зупинитись. “У США є список людей (як у оточенні Президента України Петра Порошенка, так і в оточенні Коломойського та Яценюка), які, на думку офіційного Вашингтона, повинні бути поза українською політикою. Мартиненко – серед них. Він уже практично збитий льотчик. Список привезе до Києва віце-президент США Джо Байден під час візиту”, – так канал “112” передає інформацію від своїх джерел у парламенті.
Навряд чи українське суспільство дізнається, чи справді у США є цей чорний список, але Мартиненка нині більшість експертів розглядає саме як “політичну жертву”, а його заяву – як “добровільно-примусову”.
“Рішення Мартиненка скласти депутатські повноваження перекидає непросту ситуацію всередині коаліції. Але завдяки йому уряд і фракція де-факто виводяться з-під удару. Цікавий також юридичний аспект. Мартиненко – гравець старої школи. Позбуваючись імунітету, він позбавляє себе серйозного захисту. Потрібно бути дуже-дуже впевненим у тому, що все завершиться добре, коли йдеш на такий серйозний крок. Так, ще раз повторюю: усе це – ознаки дострокових виборів до Ради”, – написав у Facebook політтехнолог Тарас Березовець.
Справи на Заході
В Україні проти Миколи Мартиненка кримінальних справ нема (принаймні поки), але звинувачень з боку інших політичних гравців дуже багато. Так, голова Одеської облдержадміністрації Михеїл Саакашвілі заявляв про корупційні схеми, на які закриває очі прем’єр Яценюк, бо за ними стоїть його соратник Мартиненко.
Зокрема, йшлося про сумнівний і збитковий для держави контракт на постачання газу для Одеського припортового заводу.
Саакашвілі вже прокоментував заяву Мартиненка про складання мандата. “Із моєї точки зору, дії Мартиненка – явка з повинною, але водночас це спроба пустити пил в очі громадян України. Є низка посадовців, якими він керував, але яких не призначав, бо це робив Кабмін. Корупційна машина “забарахлила”. Сподіваюся, вона скоро зупиниться, хоча наразі все одно їде далі”, – заявив Саакашвілі на прес-конференції 1 грудня, повідомляє “Український тиждень”.
ЗМІ багато пишуть про те, що Мартиненко, який уже в кількох скликаннях парламенту очолював профільний комітет з питань ПЕК, контролював держкомпанію “Енергоатом”, що є оператором чотирьох діючих АЕС в Україні. Саме з контрактом із добудови енергоблоків на Хмельницькій АЕС і пов’язані кримінальні справи, які розслідують у Європі.
Що цікаво, в Україні про них першим повідомив журналіст, депутат від БПП Сергій Лещенко. Він неодноразово повертався до цієї теми у своїх блогах і повідомленнях у соцмережах, посилаючись на європейські ЗМІ. До речі, заяву про вихід Мартиненка з ВРУ саме він назвав “сакральною жертвою” Яценюка напередодні візиту Байдена.
У чому ж суть? Розслідування швейцарської прокуратури, у якому фігурує Мартиненко, розпочалося ще у 2013-ому. Йдеться про статті “Хабарництво іноземного державного службовця” та “Відмивання коштів”. На рахунках Мартиненка у цій країні тоді було заморожено 30 млн швейцарських франків – їх він начебто отримав від чеської компанії Skoda SA за сприяння у підписанні контракту з українським “Енергоатомом”. Гроші йшли через компанію Bredcrest Investment (у Панамі), бенефіціаром якої, за інформацією швейцарської сторони, і є Мартиненко. Слідом за швейцарською своє розслідування вже у 2014-ому розпочала чеська прокуратура.
Олігархічні розбірки
Сам Мартиненко заперечував, що у Європі відкриті якісь справи, у яких він фігурує, а всі статті у тамтешній пресі називав “жовтими” і “замовними”. Згодом про справи стало відомо більше, і він заявив, що все це – кампанія задля його дискредитації.
Українські ЗМІ вже повідомляли, що європейські прокуратури впродовж цього року неодноразово зверталися по правову допомогу до Генпрокуратури України, але про якісь відповіді невідомо. Про це в ГПУ намагалися не говорити. Там лише підтвердили, що у Чехії справу розслідують.
За словами Мартиненка, у його дискредитації зацікавлені олігархи, пов’язані з Росією. Тут зазначимо: як повідомляє “Новое время”, згадана чеська компанія Skoda SA входить до машинобудівної групи ОМЗ, що належить Газпромбанку — третьому за величиною російському банку, заснованому Газпромом. Тобто під удар ставиться власне російський бізнес. Як пишуть чеські журналісти, виходить, що “росіяни дали хабар українцеві”. Мартиненко спростовує свою причетність до угоди цієї компанії з нашим Енергоатомом, як і зі згаданим панамським офшором.
Зауважимо, що почалася й інша інформаційна кампанія, але проти Сергія Лещенка. Йдеться про те, що він начебто став головним “викривальником” Мартиненка на замовлення російського олігарха Костянтина Григоришина. Останній володіє низкою активів на енергоринку України і, зі слів прем’єра Яценюка, взагалі контролює цей сектор у нашій країні. Також у ЗМІ Григоришина називають наближеним до українського Президента Петра Порошенка.
Справа насправді темна, і фігурантів цього скандалу з обох сторін ще довго переслідуватиме неприємний “запашок”. А щодо заяви головної нинішньої “жертви” – Мартиненка – про складання мандата, то вона просто не могла не бути погодженою з Адміністрацією Президента, адже розгортання скандалу і те, як його бачать на Заході, впливає на всю українську владу.
Сам Мартиненко заявив, що тепер готовий боротися за свою честь.
“В останній час за моєї участі ухвалили кілька важливих рішень: повернення державі контролю над облгазами (на яких паразитували олігархи), розрив угоди з Росією про добудову атомних блоків на Хмельницькій і Рівненській АЕС, відмова від російського газу на користь реверсу з Європи, заміна російського ядерного палива на американське та інші. Тому не дивно, що “спонсори” екс-“чесних журналістів” готові вкладати нові мільйони у мою дискредитацію… Відмовляючись від депутатського мандата, хочу припинити політичні спекуляції через мій статус політика і депутата. Я зосереджуся на тому, щоб у правовому полі довести свою непричетність до будь-яких зловживань. Не ховатимусь, як мої критики, ані за депутатським мандатом, ані за депутатським імунітетом. Також зроблю все, щоби висвітлити роль учасників цієї брудної кампанії”, – таку заяву поширила прес-служба політика.
Щодо якогось розслідування в Україні, то заступник Генпрокурора Давид Сакварелідзе заявив: якщо Мартиненко скоїв злочин, то антикорупційна прокуратура це розслідуватиме, повідомляє “Українська правда”. Про те, чи перевіряють зараз якісь факти, він нічого не сказав.
Мандат ще не забрали
Повертаючись до заяви Мартиненка, то він також наполягає на тому, що не потрібно шукати зв’язку між його відмовою від мандата і приїздом Байдена чи будь-кого іншого.
Потрібно звернути увагу на те, що його заява про відмову від мандата була зареєстрована у парламенті 1 грудня. Однак цей тиждень не є пленарним. У сесійному залі нардепи зберуться наступного, а власне голосування за дострокове складання Мартиненком повноважень заплановане на 10 грудня, саме в переддень головного звіту Яценюка про діяльність уряду (нардепи мають вирішити, чи надалі довірятимуть главі уряду, 11 грудня).
Микола Мартиненко пообіцяв, що сам попрацює задля того, аби необхідна кількість голосів (мінімально 226) була. Тож лише наступного четверга побачимо, наскільки він був щирим, бо нині також багато розмов про те, що питання Мартиненка просто заговорять, тож він залишиться у Раді.
У ВРУ останнім часом великі проблеми з подібними голосуваннями: минулого тижня парламентарі так і не назбирали голосів за позбавлення мандатів Злати Огнєвіч, яка сама вирішила піти, і Бориса Філатова, який став мером Дніпропетровська, та Владислава Атрошенка, який став міським головою Чернігова. І справа не в тому, що парламентарі не хочуть відпускати своїх колег, а в тому, що низка фракцій просто провалює кадрові питання. “Самопоміч” відмовляється голосувати, бо вважає, що Ганна Гопко, яка вийшла з фракції, має піти і з посади керівника Комітету закордонних справ. Радикали, які хочуть завести в парламент нову людину замість Злати Огнєвіч, вимагають пакетного голосування, БПП хоче, аби спочатку проголосували його кадрові питання (Березенко та низка інших народних депутатів досі не можуть увійти до комітетів, бо названі вище колеги по коаліції блокують ці питання)”, – пояснює ситуацію на своїй сторінці у Facebook нардеп від БПП Вадим Денисенко.
Водночас він зауважує: не можна говорити про те, що Мартиненко забере заяву чи Яценюк якось домовиться його зберегти. “Чи втратить щось Мартиненко без мандата? Єдине, що він теоретично може втратити, так це вплив на Комітет з питань енергетики, хоча можна не сумніватися, що новою головою стане довірена людина Мартиненка з “Народного фронту”. В усіх інших питаннях він зберігатиме свій нинішній вплив “сірого кардинала”. На нього орієнтується значна частина “фронтовиків” (приблизно 20 осіб), і він куруватиме держкомпанію “Енергоатом”. Сергій Лещенко також буде продовжувати його “тролити”. Щоправда, тепер це виглядатиме як дрібна помста сильному політикові, який пішов із Ради. А в наступній Раді Микола Мартиненко обов’язково з’явиться і постарається очолити Комітет з питань ПЕК”, – резюмує Денисенко.