Кривий Ріг: віче стає традицією

Суд зобов'язав перерахувати голоси на спецдільницях у шести районах міста

фото: facebook.com/IegorSoboliev
Вже третій тиждень триває скандал навколо результатів другого туру виборів міського голови Кривого Рогу на Дніпропетровщині. А партія “Самопоміч”, чий кандидат за офіційними даними програв представнику “Опозиційного блоку” лише 752 голоси, провела другий великий недільний мітинг. “Пошта” вже повідомляла про те, як Юрій Вілкул нашвидкуруч прийняв присягу міського голови Кривого Рогу, і скільки претензій щодо цього було в його опонента Юрія Милобога.
22 листопада мітингувальники, які не вірять у перемогу Вілкула, у випадку бездіяльності центральної влади обіцяли перейти до прямого народовладдя, 29 листопада це втілилося у створення “Ради представників громади”, що має захищати інтереси місцевих мешканців, “Громадської варти”, що має допомагати поліції організовувати порядок у міській раді, та “Антикорупційну комісію”, якій містяни мали б надавати інформацію про зловживання тамтешньої влади.
Дехто може все це називати криворізьким Майданом, проте нині багато запитань щодо того, наскільки вистачить запалу організаторам протестів. Цієї неділі, як і минулої, у Кривому Розі вічем керував парламентський десант від “Самопомочі”. Виступали, зокрема, Єгор Соболєв та Семен Семенченко. Останній навіть привіз бійців батальйону “Донбас”. 
Не могло обійтись і без всюдисущого парламентаря, представника міжфракційної групи УКРОП Володимира Парасюка. Саме він трохи поштовхався із правоохоронцями вже у приміщенні криворізької міськради. 
У мітингу загалом, за інформацією різних ЗМІ та організаторів, взяло участь кілька тисяч людей. До міськ­ради на перший поверх зайшло кілька десятків активістів на чолі із нардепами. Але як такого штурму і не відбулось,  бо після того, як поліцейські повідомили про можливе замінування приміщення, мітингувальників звідти вивели. 
Згодом вони повернулись, але зрештою, люди почали розходитись так само і з площі перед міськрадою. Там залишились два великі намети, поставлені ще минулого тижня. В самому приміщенні на першому поверсі залишилось близько десятка активістів, які займались за­писом охочих до вже згаданих громадських ради, варти і антикорупційної комісії. Також працювала юридична група зі створення територіальної громади Кривого Рогу. 
За повідомленням криворізьких ЗМІ, учора невелика кількість активістів залишалась на першому поверсі міськради, організувавши прийом громадян. Також там залишався нардеп Єгор Соболєв. Повідомлялось, що тепер народні віча мали б проходити щодня о п’ятій годині біля приміщення міськради.
Раніше мітингувальники вимагали зміни складу міської ТВК, перерахунку голосів і зміни складу ЦВК. За тиждень, що пройшов, апеляційний суд лише підтвердив рішення адміністративного суду і відхилив скарги кандидата від “Самопомочі” Юрія Милобога. 
Тепер “Самопоміч” вимагає повторних виборів не лише голови Кривого Рогу, а, за словами Семена Семенченка, й тамтешньої міської ради. Відповідні вимоги партія висуватиме перед парламентом. Але після звіту Тимчасової слідчої комісії. Тут  зазначимо, що у Верховній Раді ТСК з питань перевірки фактів порушень під час виборів криворізького міського голови створили 26 листопада. Її очолив нардеп від “Народного фронту” Лео­нід Ємець. 
Учора, 30 листопада, комісія вже засідала у Кривому Розі і заслуховувала членів міськвиборчкому та представників “Самопомочі” й “Опозиційного блоку”. Також мала відбутись зустріч ТСК із головним поліцейським Кривого Рогу і прокурором міста. (Тут лише зазначимо, що поліція розслідує заяви про фальсифікації на виборах, відкрито кримінальне провадження).
Тут проблема у тому, що незважаючи на заяви про можливість визнання ТСК виборів у Кривому Розі недійсними, BBC-Україна повідомляє, що депутати від “Самопомочі” все ж визнають, що результати роботи комісії можуть принести Милобогові лише моральну сатисфакцію. І скасувати результати виборів не в компетенції ТСК. 
У свою чергу голова Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський вже заявляв про те, що немає підстав вважати оголошення Вілкула мером незаконним. Можна було звертатись у суд, апеляційна інстанція вже сказала своє слово. 
Але учора ближче під ве­чір представник “Самопомочі” Артем Хмельников на своїй сторінці у Facebook повідомив, що суд таки зо­бов’язав перерахувати результати на спецкомісіях шести із семи районів Кривого Рогу. Хмельников пояснив, що вони в апеляційному суді програли по одній скарзі і виграли по другій. Водночас ніякого  перерахунку не буде в  Інгулецькому районі, де  начебто було найбільше порушень. Тут треба зазначити, що все це ще не означає визнання виборів недійсними, але в “Самопомочі” це називають першою перемогою. В ході перерахунків вони знову збираються подавати скарги про фальсифікації. 
Чи вдасться визнати вибори недійсними хоча б на окремих дільницях і чи вплине це на загальні результати – невідомо.
Водночас у парламенті також ще триватимуть суперечки щодо криворізьких виборів, і, вочевидь, “Самопоміч” їх провокуватиме. Окрім того, не забуваймо, що фракція цієї партії вже обговорювала скандал у Кривому Розі з Президентом і поклала на нього відповідальність за розв’язання ситуації. 
Нині все це скидається на велику гру, у якій власне результати виборів в одному місті розглядаються як привід для демонстрацій й висловлювання різних політичних вимог. 
Цікаво, що саме Юрій Милобог виступав на мітингу 29 листопада, але коли активісти із нардепами заходили у приміщення міськради, то його там вже не було помітно. “Тут ось у чому річ. Він балотувався у мери міста, а не в лідери революції. Можливо, він до цього не готовий, і нам доведеться йому трохи допомогти”, – так пояснював ситуацію нардеп Єгор Соболєв, передає BBC-Україна.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4490 / 1.58MB / SQL:{query_count}