Поліомієліт: чого бояться батьки?

В Україні розпочався другий тур позапланової вакцинації. Чому частина матерів відмовляється щепити дітей і які загрози матиме таке рішення?

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) закликає Україну ввести надзвичайний стан у сфері охорони здоров’я для того, щоб відповісти на спалах поліоміє­літу якнайшвидше і якнайефективніше, заявила представник Бюро ВООЗ в Україні Доріт Ницан. Організація стурбована тим, що в Україні “вакциновано лише половину дітей”.
“Сьогодні Україна є у списку країн, перед в’їздом у які рекомендуємо  робити щеплення проти поліомієліту. Також у цьому списку є Нігерія, Нова Гвінея, Мадагаскар і Лаос”, – каже Ницан і запевняє, що “поліовакцина  безпечна”.
Як писала “Пошта”, поліовірус згубно діє на нервову систему та спинний мозок і може викликати параліч або й смерть. Найуразливішими є діти віком до шести років. Єдина змога захиститися від гострого млявого паралічу, як стверджують медики, – вакцинація. Нагадаємо, що через спалах поліомієліту на Закарпатті (дві дитини віком 10 місяців і чотири роки, що захворіли, не були вакциновані проти цієї хвороби) в Україні запровадили позапланову вакцинацію. Зараз в усіх областях розпочався її другий тур. 

Чому спалах?!

Тим часом у Львові в поліклініках і особливо в соцмережах батьки висловлюють обурення, чому позапланово щеплять їхніх дітей. “Жодного випадку поширення дикого вірусу поліомієліту в Україні не зареєстрували. Для чого позапланова вакцинація, якщо є планова? Чому маю свідомо знижувати імунітет свого трирічного сина додатковими щепленнями  сумнівною вакциною?!” – обурюється мати Катерина.
“Існує три різновиди вірусів поліомієліту. Перший – дикий вірус, який востаннє в Україні був у 1993 році. Якби виявили хоча б один випадок ураження ним, це б вважалося спалахом, – розповідає “Пошті” Наталія Іванченко-Тімко, головний епідеміолог Львівщини. – Другий – вірус, який містить живі вакцини. Він володіє імуногенними властивостями і не може викликати захворювання. Виняток – один випадок на 2,4 мільйона введених доз. Востаннє на Львівщині такий був у 2013-ому, коли нещеплена дев’ятимісячна дитина контактувала зі щепленою, після чого в неї розвинувся вакцинальний поліомієліт. Її тоді повністю вилікували. Третій різновид – циркулюючий вакциноасоційований вірус. Колись він був вакцинальним, але “здичів”. Він почав циркулювати, набув патогенних властивостей і тепер здатен спричиняти певні форми захворювання, зокрема паралітичні. Згідно з класифікацією ВООЗ, якщо є два випадки інфікування третім вірусом, то така ситуація вважається спалахом не лише в області, де їх виявили, а загалом у країні. Єдиний спосіб цей спалах локалізувати – вакцинація найбільш вразливої категорії населення. Мова про дітей віком до шести років, які нині підлягають щепленню живою вакциною. Вона виробляє додатковий імунітет у кишківнику, що перешкоджає розповсюдженню вірусу”. 

Позапланова вакцинація: хто у списках?

В Україні позапланова вакцинація відбувається у три тури і має охопити всіх дітей, які народилися в період 2005 – 2015 років, незалежно від того, отримували вони щеплення чи ні. У перших двох турах щеплення повинні зробити всім дітям віком від двох місяців до шести років, а у третьому — від двох місяців до 10 років. 
Тривалість першого туру склала три тижні, наступних (другого і третього) має становити два. Інтервал між турами вакцинації – один місяць. Спочатку для того, аби в дитини виробився початковий імунітет, їй уколюють першу і другу вакцину – інактивовану (ІПВ), тобто тіла вбитого вірусу. Третя вакцина – жива (ОПВ) – містить ослаблені змінені живі віруси поліомієліту. Як правило, для забезпечення захисту дитині потрібно чотири дози вакцини.
Очікувані результати від трьох раундів вакцинації – 95% вакцинованих дітей в Україні, як повідом­ляє Міністерство охорони здоров’я. Як ми наголошували, ВООЗ стурбована тим, що в Україні нині вакциновано лише половину малюків.

Побічна дія – паніка…

Міфи, що стосуються живої вакцини ОПВ, набувають поширення. Виникає багато запитань стосовно того, чи є щойно щеплені особи носіями вірусу для нещеплених. 
Як писала “Пошта”, у групі ризику перебувають лише ВІЛ-інфіковані діти і вже зазначений один випадок на 2,4 млн доз. Тож медики стверджують, що значно більшу загрозу для дітей несуть не побічні ефекти від поліовакцини, а сам вірус. За даними офіційної статистики, впродовж 1999 – 2012 років в Україні було зареєстровано 28 випадків вакциноасоційованого поліомієліту. Жива вакцина від поліомієліту, зі слів медиків, вважається однією з найбільш безпечних, однак, як і будь-який лікарський засіб, вона має протипоказання. Зі слів Наталії Іван­чен­ко-Тімко, протипо­кази до обох вакцин такі: не можна робити щеплення в період гострого захворювання, загострення хронічного захворювання, а також у разі алергічної реакції на попереднє введення такого ж препарату. Окрім того, живу вакцину ОПВ не можна вводити хворим на вірус імунодефіциту і вагітним. У разі сильної алергічної реакції на застосування таких антибіотиків, як стрептоміцин, неоміцин і поліміксин Б, а також за наявності протипоказань до ОПВ усі щеплення виконуються вакциною ІПВ. 
Поліовірус згубно діє на нервову систему та спинний мозок і може викликати параліч або й смерть. Найуразливішими є діти віком до шести років
“Є повідомлення про смерть дитини в Білій Церкві від вакцини ОПВ. Обурює, що дослідження ще тільки проводять, а в інтернеті усі вже говорять про відмови від щеплень”, – на своїй сторінці у Facebook написав батько дітей дво- і чотирирічного віку Олександр. – Якщо держава дає змогу дітей захистити, то всі противники цього мають мати беззаперечні докази”. 
А головний епідеміолог Львівщини стверджує: інструкція до вакцини містить перелік побічних ефектів. Кажуть, серед них не вказані розлади шлунково-кишкового тракту. Несприятливими ж наслідками може бути підвищення температури, біль у м’язах і симптоми, які виникають при захворюванні на грип.
Білоцерківське телебачення 29 листопада і справді повідомило про те, що “померла трирічна дитина, якій за два тижні до смерті  зробили щеплення від поліомієліту в рамках позапланової масової вакцинації”. За інформацією “Білого каналу”, через два дні після щеплення у хлопчика  підвищилася температура тіла і виникла нудота. Близько тижня дитина перебувала на стаціонарному лікуванні в одному з медзакладів у м. Біла Церква, а через декілька днів після виписки померла. Зараз триває досудове розслідування, призначено судово-медичну експертизу, встановлюють причини смерті.
На сайті МОЗ України (станом на 30 листопада) є інформація про три летальні випадки на Київщині, які збіглися в часі з поствакцинальним періодом. Але всі вони сталися в результаті захворювань і “жодним чином не пов’язані з вакцинацією проти поліомієліту”, повідомила прес-служба МОЗ. “У них не було симптомів вакциноасоційованого паралітичного поліомієліту (ВАПП), а саме проявів гострого в’ялого паралічу, що є єдиною можливою побічною реакцією на вакцину ОПВ”, – зазначено на сайті МОЗ.

Батьки перед вибором

Щеплення від поліомієліту в рамках позапланової імунізації населення є рекомендованим, але не примусовим! У разі відмови відповідальність за життя і здоров’я дитини повністю переходить на її батьків. Спонукає до відмов, зі слів Наталії Іванченко-Тімко,  недостатня проінформованість щодо спалаху вірусу та якості вакцини. Коли батьки знають інформацію не з пліток і соцмереж, тоді вони навіть створюють черги до кабінету імунолога. 
“Статистика діє в інтересах держави, а не окремо взятої дитини, яка захворіє на параліч внаслідок вакцини. Навіть якщо така статистика свідчить на користь вакцини, то хто мені допоможе, якщо саме моя дитина захворіє? Написала відмову, бо сумніваюся в якості вакцини. Так, довіряю засобам масової інформації, що пишуть про неод­норазове заморожування її, що неприпустимо. В умовах депресії на національному рівні легше повірити в погане”, – каже Катерина, що не дала згоди на щеплення своєї трирічної доньки живою вакциною.
“Якщо буде циркуляція вірусу в навколишньому середовищі і він потрапить в організм нещепленої дитини, то вона може захворіти на паралітичні форми поліоміє­літу. Такі діти не захищені від небезпечного вірусу”, – застерігає епідеміолог. 
Зробити щеплення в рамках трьох турів вакцинації можна безкоштовно у поліклініці за місцем проживання, якщо ваша дитина не була щеплена у дитсадку чи школі. Якщо вакцини тимчасово не виявилося, то дізнайтеся, коли вона надійде, за телефонами кабінету щеплення, безпосередньо у лікаря або місцевого управління охорони здоров’я. Можна зробити платне щеплення у приватній клініці. Різниці між вакцинами, які використовують державні і приватні медзаклади, нема.
Федір Лапій, головний дитячий імунолог Києва
– Поліомієліт викликає інвалідизацію організму, тому відмова від профілактики у формі вакцинації загрожує життю дітей. Причина таких відмов не стільки недовіра до якості вакцини, як недовіра в цілому до органів влади і представників охорони здоров’я в Україні. Вакцина, яку маємо на сьогоднішній день, – одна з найкращих у світі, що використовують із 60-тих років в Україні. Тому чутки про те, що вакцина неякісна і що її постачають, аби шкодити українським дітям, всього лише параноїдальні настрої. Розморожування вакцини ніяк не впливає на її ефективність і якість у цілому. Резонансну вакцину, яку привезли у травні 2015-го до України, яка викликала недовіру в суспільстві та неперевірену інформацію у ЗМІ, зараз не використовують. Є підстави вважати, що вона зіпсована, небезпечна, тому її не застосовують із політичних міркувань. Прийняли рішення стосовно її перевірки для того, аби суспільство отримало гарантії щодо її безпечності. Ми використовуємо вакцину від поліомієліту ще з першого туру позапланової вакцинації, яку доставили в Україну восени 2015-го. Ще один міф про вакцинацію – потрібно розмежовувати вакцинованих і невакцинованих дітей. Ніколи раніше цього не робили: ані півроку тому, ані 20, бо такої потреби нема. Смерть дитини у Білій Церкві на теперішньому етапі досліджується, але є достатньо переконливі дані, які свідчать про непричетність вакцинації до смерті. Серед симптомів, які були в цього хлопчика, не було таких, щоби збігалися з відомими на сьогодні побічними ефектами від вакцини. Єдиний побічний ефект, притаманний їй, – паралітичний поліомієліт, пов’язаний із вакцинальним вірусом. Виникає один випадок приблизно на 2,5 мільйона введених доз – це середнє число, тому що є різна частота між першими дозами (коли до того дитина не була вакцинованою) та на третю-четверту дозу. Такі цифри подає Всесвітня організація охорони здоров’я. У цьому випадку конкретна дитина також не мала б бути попередньо вакцинованою, а хлопчик із Білої Церкви був щеплений від поліомієліту чотири рази.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4466 / 1.65MB / SQL:{query_count}