Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) закликає Україну ввести надзвичайний стан у сфері охорони здоров’я для того, щоб відповісти на спалах поліомієліту якнайшвидше і якнайефективніше, заявила представник Бюро ВООЗ в Україні Доріт Ницан. Організація стурбована тим, що в Україні “вакциновано лише половину дітей”.
“Сьогодні Україна є у списку країн, перед в’їздом у які рекомендуємо робити щеплення проти поліомієліту. Також у цьому списку є Нігерія, Нова Гвінея, Мадагаскар і Лаос”, – каже Ницан і запевняє, що “поліовакцина безпечна”.
Як писала “Пошта”, поліовірус згубно діє на нервову систему та спинний мозок і може викликати параліч або й смерть. Найуразливішими є діти віком до шести років. Єдина змога захиститися від гострого млявого паралічу, як стверджують медики, – вакцинація. Нагадаємо, що через спалах поліомієліту на Закарпатті (дві дитини віком 10 місяців і чотири роки, що захворіли, не були вакциновані проти цієї хвороби) в Україні запровадили позапланову вакцинацію. Зараз в усіх областях розпочався її другий тур.
Чому спалах?!
Тим часом у Львові в поліклініках і особливо в соцмережах батьки висловлюють обурення, чому позапланово щеплять їхніх дітей. “Жодного випадку поширення дикого вірусу поліомієліту в Україні не зареєстрували. Для чого позапланова вакцинація, якщо є планова? Чому маю свідомо знижувати імунітет свого трирічного сина додатковими щепленнями сумнівною вакциною?!” – обурюється мати Катерина.
“Існує три різновиди вірусів поліомієліту. Перший – дикий вірус, який востаннє в Україні був у 1993 році. Якби виявили хоча б один випадок ураження ним, це б вважалося спалахом, – розповідає “Пошті” Наталія Іванченко-Тімко, головний епідеміолог Львівщини. – Другий – вірус, який містить живі вакцини. Він володіє імуногенними властивостями і не може викликати захворювання. Виняток – один випадок на 2,4 мільйона введених доз. Востаннє на Львівщині такий був у 2013-ому, коли нещеплена дев’ятимісячна дитина контактувала зі щепленою, після чого в неї розвинувся вакцинальний поліомієліт. Її тоді повністю вилікували. Третій різновид – циркулюючий вакциноасоційований вірус. Колись він був вакцинальним, але “здичів”. Він почав циркулювати, набув патогенних властивостей і тепер здатен спричиняти певні форми захворювання, зокрема паралітичні. Згідно з класифікацією ВООЗ, якщо є два випадки інфікування третім вірусом, то така ситуація вважається спалахом не лише в області, де їх виявили, а загалом у країні. Єдиний спосіб цей спалах локалізувати – вакцинація найбільш вразливої категорії населення. Мова про дітей віком до шести років, які нині підлягають щепленню живою вакциною. Вона виробляє додатковий імунітет у кишківнику, що перешкоджає розповсюдженню вірусу”.
Позапланова вакцинація: хто у списках?
В Україні позапланова вакцинація відбувається у три тури і має охопити всіх дітей, які народилися в період 2005 – 2015 років, незалежно від того, отримували вони щеплення чи ні. У перших двох турах щеплення повинні зробити всім дітям віком від двох місяців до шести років, а у третьому — від двох місяців до 10 років.
Тривалість першого туру склала три тижні, наступних (другого і третього) має становити два. Інтервал між турами вакцинації – один місяць. Спочатку для того, аби в дитини виробився початковий імунітет, їй уколюють першу і другу вакцину – інактивовану (ІПВ), тобто тіла вбитого вірусу. Третя вакцина – жива (ОПВ) – містить ослаблені змінені живі віруси поліомієліту. Як правило, для забезпечення захисту дитині потрібно чотири дози вакцини.
Очікувані результати від трьох раундів вакцинації – 95% вакцинованих дітей в Україні, як повідомляє Міністерство охорони здоров’я. Як ми наголошували, ВООЗ стурбована тим, що в Україні нині вакциновано лише половину малюків.
Побічна дія – паніка…
Міфи, що стосуються живої вакцини ОПВ, набувають поширення. Виникає багато запитань стосовно того, чи є щойно щеплені особи носіями вірусу для нещеплених.
Як писала “Пошта”, у групі ризику перебувають лише ВІЛ-інфіковані діти і вже зазначений один випадок на 2,4 млн доз. Тож медики стверджують, що значно більшу загрозу для дітей несуть не побічні ефекти від поліовакцини, а сам вірус. За даними офіційної статистики, впродовж 1999 – 2012 років в Україні було зареєстровано 28 випадків вакциноасоційованого поліомієліту. Жива вакцина від поліомієліту, зі слів медиків, вважається однією з найбільш безпечних, однак, як і будь-який лікарський засіб, вона має протипоказання. Зі слів Наталії Іванченко-Тімко, протипокази до обох вакцин такі: не можна робити щеплення в період гострого захворювання, загострення хронічного захворювання, а також у разі алергічної реакції на попереднє введення такого ж препарату. Окрім того, живу вакцину ОПВ не можна вводити хворим на вірус імунодефіциту і вагітним. У разі сильної алергічної реакції на застосування таких антибіотиків, як стрептоміцин, неоміцин і поліміксин Б, а також за наявності протипоказань до ОПВ усі щеплення виконуються вакциною ІПВ.
Поліовірус згубно діє на нервову систему та спинний мозок і може викликати параліч або й смерть. Найуразливішими є діти віком до шести років
“Є повідомлення про смерть дитини в Білій Церкві від вакцини ОПВ. Обурює, що дослідження ще тільки проводять, а в інтернеті усі вже говорять про відмови від щеплень”, – на своїй сторінці у Facebook написав батько дітей дво- і чотирирічного віку Олександр. – Якщо держава дає змогу дітей захистити, то всі противники цього мають мати беззаперечні докази”.
А головний епідеміолог Львівщини стверджує: інструкція до вакцини містить перелік побічних ефектів. Кажуть, серед них не вказані розлади шлунково-кишкового тракту. Несприятливими ж наслідками може бути підвищення температури, біль у м’язах і симптоми, які виникають при захворюванні на грип.
Білоцерківське телебачення 29 листопада і справді повідомило про те, що “померла трирічна дитина, якій за два тижні до смерті зробили щеплення від поліомієліту в рамках позапланової масової вакцинації”. За інформацією “Білого каналу”, через два дні після щеплення у хлопчика підвищилася температура тіла і виникла нудота. Близько тижня дитина перебувала на стаціонарному лікуванні в одному з медзакладів у м. Біла Церква, а через декілька днів після виписки померла. Зараз триває досудове розслідування, призначено судово-медичну експертизу, встановлюють причини смерті.
На сайті МОЗ України (станом на 30 листопада) є інформація про три летальні випадки на Київщині, які збіглися в часі з поствакцинальним періодом. Але всі вони сталися в результаті захворювань і “жодним чином не пов’язані з вакцинацією проти поліомієліту”, повідомила прес-служба МОЗ. “У них не було симптомів вакциноасоційованого паралітичного поліомієліту (ВАПП), а саме проявів гострого в’ялого паралічу, що є єдиною можливою побічною реакцією на вакцину ОПВ”, – зазначено на сайті МОЗ.
Батьки перед вибором
Щеплення від поліомієліту в рамках позапланової імунізації населення є рекомендованим, але не примусовим! У разі відмови відповідальність за життя і здоров’я дитини повністю переходить на її батьків. Спонукає до відмов, зі слів Наталії Іванченко-Тімко, недостатня проінформованість щодо спалаху вірусу та якості вакцини. Коли батьки знають інформацію не з пліток і соцмереж, тоді вони навіть створюють черги до кабінету імунолога.
“Статистика діє в інтересах держави, а не окремо взятої дитини, яка захворіє на параліч внаслідок вакцини. Навіть якщо така статистика свідчить на користь вакцини, то хто мені допоможе, якщо саме моя дитина захворіє? Написала відмову, бо сумніваюся в якості вакцини. Так, довіряю засобам масової інформації, що пишуть про неодноразове заморожування її, що неприпустимо. В умовах депресії на національному рівні легше повірити в погане”, – каже Катерина, що не дала згоди на щеплення своєї трирічної доньки живою вакциною.
“Якщо буде циркуляція вірусу в навколишньому середовищі і він потрапить в організм нещепленої дитини, то вона може захворіти на паралітичні форми поліомієліту. Такі діти не захищені від небезпечного вірусу”, – застерігає епідеміолог.
Зробити щеплення в рамках трьох турів вакцинації можна безкоштовно у поліклініці за місцем проживання, якщо ваша дитина не була щеплена у дитсадку чи школі. Якщо вакцини тимчасово не виявилося, то дізнайтеся, коли вона надійде, за телефонами кабінету щеплення, безпосередньо у лікаря або місцевого управління охорони здоров’я. Можна зробити платне щеплення у приватній клініці. Різниці між вакцинами, які використовують державні і приватні медзаклади, нема.