Пристрасті в Центрвиборчкомі

Заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна опинилась у лікарні й оголосила голодування, доки Президент і парламент не вирішать питання оновлення комісії

фото: glavcom.ua
У Центральній виборчій комісії заявляють про тиск на своїх членів. Ідеться, зокрема, про скандал щодо другого туру виборів у Павлограді на Дніпропет­ровщині. Нагадаємо, що там жоден із кандидатів на посаду міського голови не набрав необхідних для перемоги в першому турі понад 50% голосів, а в другий вийшли Анатолій Вершина (“Опозиційний блок”) і Євген Тєрєхов (УКРОП). 
Усе начебто було зрозумілим, але за кілька місяців до голосування Павлоград входив до числа міст із кількістю виборців понад 90 тисяч (відповідно й можливістю другого туру). У ЦВК ж заявили про меншу кількість виборців і ухвалили постанову про те, що другий тур проходити не повинен. Такий крок викликав неабияку критику в Україні як серед експертних організацій, так і серед деяких політиків. Нардеп від Львівщини, представник міжфракційного об’єднання УКРОП навіть увірвався на засідання ЦВК з істерикою та погрозами. Свій гнів він вилив  на заступницю голови комісії Жанну Усенко-Чорну.
Ситуація з виборами в Павлограді уже прояснилася: міська ТВК призначила другий тур, суд визнав неправомірним рішення ЦВК, а в самому Центрвиборчкомі також заявили, що зроблять усе необхідне для проведення голосування в Павлограді 15 листопада. 
Але скандал не завершився. Справа в тому, що у 12 із 15 членів нинішньої ЦВК термін семирічних пов­новажень завершився ще в червні минулого року. Незважаючи на це, цей склад ЦВК ще провів позачергові парламентські вибори і нині підсумовує чергові місцеві. Уже більше року в Україні говорять про необхідність оновлення Центрвиборчкому, але влада нічого не робить. 
Минулого року парламент трохи підправив законодавство і дозволив працювати нинішній комісії до призначення нової, тож нібито все і за законом. Однак легітимності в очах українців це не додає. Низка політичних партій “педалювала” тему зміни складу ЦВК ще до місцевих виборів, але цього так і не зробили. А нині і Павлоград, і скандали та невдоволення деяких партій результатами виборів в інших окремих округах чи регіонах лише підливають масла у вогонь. 
Учора, 30 жовтня, стало відомо, що Усенко-Чорна ще в четвер потрапила до лікарні й оголосила голодування. “На сьогодні склалася ситуація, коли суспільство і політикум не сприймають чинний склад ЦВК, хоча в законодавстві містяться норми, які дозволяють членам ЦВК продовжувати обов'язки і зобов'язують членів комісії продовжувати виконувати свої повноваження. 
Деякі народні депутати вимагають відставки членів ЦВК і навіть погрожують її членам фізичною розправою… Так сталося, що мене госпіталізували в лікарню “Феофанія” – у мене був криз. Доки Президент і Рада не приймуть рішення щодо ротації членів ЦВК, якого вимагає суспільство, я оголошую голодування. Нехай група при владі сформує склад ЦВК, якому довірятиме партія УКРОП, і все буде дуже добре в нашій країні. Я не можу як член ЦВК просто припинити виконувати свої повноваження, тому що мені загрожує кримінальна відповідальність за службову недбалість. Звільнити мене від виконання повноважень члена ЦВК може тільки Рада, прийнявши відповідне рішення”, – так цитує Усенко-Чорну “Українська правда”. 
Своє слово сказав вже й голова ЦВК Михайло Охендовський. “Будь ласка, припиніть безпрецедентний тиск на членів Центральної виборчої комісії! Кримінальним кодексом України передбачено досить сувору відповідальність… Ми сподіваємося, що правоохоронні органи зможуть дати належну оцінку кожному факту тиску на окремих членів Центральної виборчої комісії”, – сказав він 
30 жовтня на брифінгу. Побачимо, чи будуть якісь дії з боку правоохоронців. Щодо складу ЦВК, то, як і торік, своє слово має сказати парламент. Кандидатури членів ЦВК повинен вносити Президент за погодженням із парламентськими фракціями та групами, тут традиційно діє квотний принцип. У президентській фракції 
30 жовтня заявили, що новий склад ЦВК може з’явитися впродовж місяця.
“Зараз виборчий процес закінчиться. Цей склад ЦВК завершить його, і далі підемо за процедурою щодо призначення або обрання нового складу ЦВК. Це досить складна процедура – формувати новий склад ЦВК. Я не впевнений, що це питання вирішать на наступному тижні. Думаю, за місяць цю проблему реально розв’язати”, – зазначив після засідання Ради коаліції перший заступник голови фракції “БПП” Ігор Кононенко, повідомляє прес-служба цієї партії.
Водночас він повідомив, що, зі слів представника Президента у Верховній Раді Степана Кубіва, нині тільки дві фракції подали кандидатури на посади членів ЦВК: “Батьківщина” і “Самопоміч”. Тепер чекатимуть пропозицій від інших фракцій, аби закрити всі квоти.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4716 / 1.57MB / SQL:{query_count}