Ще дев’ять українських сімей отримали радісну звістку: 29 жовтня поблизу Щастя на Луганщині відбувся обмін полоненими, внаслідок якого додому повернулися восьмеро українських військових та один цивільний. Серед звільнених – доброволець із батальйону “Айдар” Роман Смагулов, а також “кіборг”, який захищав Донецький аеропорт, Олександр Михайлюк. Останній пробув у неволі дев’ять місяців. Чотирьох полонених українців звільнили бойовики з так званої ЛНР, стількох же – з ДНР. Натомість українська сторона віддала 11 осіб.
Президент Петро Порошенко назвав звільнення кожного українця перемогою. Але в полоні бойовиків досі залишається щонайменше 139 осіб, 58 із яких – цивільні.
“Працюємо надалі. В заручниках ще 139 українців, 788 вважають зниклими безвісти. Маємо всіх знайти! Питання звільнення і пошуку буде одним із ключових і на зустрічі міністрів закордонних справ у Берліні в нормандському форматі 6 листопада”, – повідомила на своїй сторінці у Facebook уповноважена Президента України з мирного врегулювання конфлікту в Донбасі та представниця нашої держави у мінській підгрупі з гуманітарних питань Ірина Геращенко.
Цей черговий обмін готували довго. Над ним працював Міжвідомчий центр СБУ допомоги громадянам у питаннях звільнення полонених і мінська підгрупа з гуманітарних питань. У самій операції з обміну полоненими вперше взяли участь представники Міжнародного комітету Червоного Хреста.
Зазначимо, що процес обміну полоненими довгий час був заблокованим. Бойовики зривали вже підготовлені обміни, а, обговорюючи обмін у форматі “всіх на всіх”, як записано в мінських домовленостях, намагалися шантажувати: то вимагали повернути їм більше тисячі осіб, то ставили умовою для масштабного обміну негайну загальну амністію для себе.
Україна не може піти на такий шантаж. Формат “усіх на всіх” зависає в повітрі, але черговий обмін, який відбувся цього тижня, принаймні якось розблоковує процес звільнення наших заручників. Залишається сподіватися, що процес звільнення пришвидшиться.
Нагадаємо, що раніше радник голови СБУ Юрій Тандіт заявляв: чим менше в полоні бойовиків залишається наших людей, тим важче їх звільняти, адже вони стають “політичними заручниками” – їх ворог використовує для політичного шантажу.
Як і наприкінці минулого 2014-го, Президент Порошенко знову наполягає на звільненні всіх заручників до кінця року. “Маємо чітке завдання від Президента: заручників треба звільнити до кінця 2015-го, до підтвердженого нормандським форматом терміну виконання мінських угод. Ніякий шантаж і неприпустимі умови, що їх намагаються нав'язати Україні, тут недоречні”, – писала 20 жовтня у Facebook Ірина Геращенко.
P.S. Вже перед самою здачею номера у друк на сторінці Президента у Facebook з’явилось повідомлення про звільнення з полону ще одного українця – “кіборга”