У коаліційній угоді зазначено, що судова реформа в Україні мала відбуватися впродовж другого кварталу цього року. Однак із цим, на жаль, не склалося.
Проте треба зазначити, що робоча група з питань правосуддя Конституційної комісії вже підготувала відповідний проект змін до Основного Закону, бо без змін Конституції провести справжню судову реформу неможливо. Венеціанська комісія вже попередньо схвалила напрацьований проект.
Учора, 3 серпня, заступник голови Адміністрації Президента Олексій Філатов, голова робочої групи, що писала проект, заявив, що імунітет суддів звузять, а вплив на них парламенту взагалі зникне. Зокрема, він розповів, що, відповідно до проекту конституційних змін, усі питання суддівської кар’єри вирішуватиме такий незалежний орган, як Вища рада правосуддя, що постане замість Вищої ради юстиції. Складатиметься цей орган із 21 члена, більшість із яких має обирати з’їзд суддів. Також суддів туди призначатиме Президент, з’їзд адвокатів, Всеукраїнська конференція прокурорів і з’їзд представників юридичних вишів. Саме Вища рада правосуддя, а не парламент, має отримати повноваження на надання дозволу на притягнення суддів до відповідальності. Олексій Філатов каже, що таким чином можна уникнути політизації цього питання. “Якщо суддя скоює ДТП або інше правопорушення, його притягують до відповідальності як будь-якого іншого громадянина”, – заявив Олексій Філатов, повідомляє “Українська правда”. Щодо інших пропонованих змін, то заступник глави АП також розповів, що суддів пропонують одразу обирати безстроково, а не так, як нині: спершу на 5-річний випробувальний термін. За словами Олексія Філатова, випробувальний термін дає політикам змогу впливати на суддів.