Роздача продуктових наборів, скандали і бійки, неповага до виборців, політичні маніпуляції і порушення всіх мислимих і немислимих правил ведення виборчої кампанії – такими запам’ятаються проміжні вибори у 205-ому чернігівському виборчому окрузі, незалежно від того, хто у результаті переможе. Голосування відбуватиметься завтра, 26 липня, однак уже зараз можна говорити про те, що кандидати, які боролися за одне парламентське місце, не гребували нічим, щоб його отримати. У ЗМІ ці “змагання” вже встигли назвати “чернігівським синдромом”.
У виборах беруть участь близько сотні кандидатів. З них більше десятка проводять виборчі кампанії насправді. Однак реальна боротьба у Чернігові триває між лише кількома кандидатами. Штаби різних претендентів були помічені за порушеннями виборчого законодавства. Людей одного з них звинувачували у прямому підкупі виборців. ЗМІ повідомляли, що штаб цього кандидата укладав з людьми “соціальні угоди”: 400 гривень в обмін на голос. Інший кандидат, який також має шанси на перемогу – теж провадив свою кампанію “брудно”. Основними його фішками були організація концертів, роздача продуктових наборів у брендових палатках, організації екскурсій для місцевих мешканців просторами Чернігівщини тощо. Юридично такі речі називають “непрямим підкупом виборців. Однак місцевий суд, який розглядав це питання, не визнав продовольчі пайки підкупом виборців.
Місцеві ЗМІ зазначають, що субота, яка має бути “днем тиші”, теж не мине спокійно. Штаби кандидатів уже розмістили приховану рекламу у брендовому стилі своїх партій. Навіть більше: у день виборів, ще до закінчення голосування, заплановано концерт, який організовує політсила одного з кандидатів.
Соромно, що у країні, яка пережила Революцію Гідності, політики і далі вважають виборців “люмпенізованим електоратом”, а самі громадяни радісно ведуться на їхні маніпуляції. 23 липня мережу облетіло відео, яке опублікувала українська служба BBC. На ньому розгнівані люди блокували проїжджу частину вулиці, вимагаючи поновлення видачі продуктових наборів, який роздавав фонд одного з кандидатів. Інцидент стався після того, як міліціонери та група в камуфльованій формі зупинили машину з продуктами. Люди нападали на міліціянтів, які перекрили “халяву”, і готові були битися за ці безплатні продуктові пайки. “Те, що зараз відбувається в Чернігові, – не вибори. Це паноптикум ганьби всього мерзенного і брудного, що накопичилося за останнє двадцятиріччя. Пайки, договори, гроші, бійки, схеми, списки. Вже зараз є інформація, що в ніч виборів привезуть “спортсменів-туристів” від обох кандидатів. Тому направив туди кілька сотень працівників МВС”, – заявив у своєму Facebook міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Однак випадки призупинення міліцією непрямого підкупу виборців поодинокі. Зазвичай, правоохоронні органи не реагують на порушення виборчого законодавства, а особи, які здійснюють цей підкуп, не несуть за нього жодної відповідальності.
25 жовтня нас чекають місцеві вибори. І з огляду на ситуацію в Чернігові, кампанія, яка їх супроводжуватиме, також ряснітиме від порушень і матиме мало спільного зі здоровим глуздом. Якщо громадськість не змогла проконтролювати виборчі перегони хоч в одному невеличкому окрузі, то марно і сподіватись, що в масштабах цілої країни ситуація буде кращою. На цих місцевих виборах на кону більші ставки, ніж зазвичай. Внаслідок зміни структури оподаткування, місцеві бюджети отримають більше коштів на власні потреби, тож стимули боротися на цих виборах є значнішими, ніж на попередніх.
Місцеві вибори, за словами експертів, завжди супроводжуються “чорним” піаром і маніпуляціями над виборцями. Почасти рівень бруду на них навіть вищий, ніж на парламентських чи президентських. Якщо така кампанія відбувається в одному-єдиному окрузі, за яким слідкує вся країна, то що відбуватиметься у всеукраїнському масштабі? – питання відкрите.
Громадянська мережа ОПОРА вважає, що на довиборах до парламенту в окрузі №205 в день голосування можуть мати місце конфлікти із застосуванням зброї. Про це йшлося на прес-конференції організації у п’ятницю, 24 липня. “Побоювання щодо використання зброї в день голосування сьогодні є одним з викликів для цих виборів, бо кілька дуже сильних кандидатів, які мають високі рейтинги, на жаль, йдуть на будь-які заходи, щоб отримати такий заповітний депутатський мандат, і це говорить про те, що зіткнення будуть – питання в тому, наскільки вони будуть масовими, критичними і чи будуть жертви”, – сказала координатор виборчих і парламентських програм Ольга Айвазовська. Раніше у п’ятницю прем’єр-міністр Арсеній Яценюк звернувся з відкритим листом до голів ЦВК, СБУ, Чернігівської ОДА а також міністра внутрішніх справ з приводу ситуації у 205-ому окрузі. Він вимагає від правоохоронних органів і всіх, хто причетний до виборчого процесу, забезпечити порядок та дотримання законності як у день волевиявлення, так і під час встановлення результатів голосування. Однак таке звернення є запізнілим. З огляду не те, що виборча кампанія не мала нічого спільного зі законністю і принципами чесної агітації, самі результати волевиявлення – вже наперед є необ’єктивними.