Меморандум допоможе?

У РНБО заявили, що російські терористи начебто почали виконувати умови перемир’я. От тільки обстріли не припинилися…

фото: facebook.com/ato.news
Із 5 вересня, коли в Мінську підписали протокол про припинення вогню на Донбасі, перемир’я було дуже умовним. Російські війська і терористи далі обстрілювали як позиції сил АТО, так і населені пункти, вбивали українських військових і мирних жителів. 
19 вересня в столиці Білорусі знову зібралися екс-президент України Леонід Кучма, посол Російської Федерації в Україні Михайло Зурабов, спецпредставник ОБСЄ Гайді Тальявіні та самопроголошені керівники так званих ДНР і ЛНР Олександр Захарченко та Ігор Плотницький.
Цього разу з’явився меморандум про виконання положень раніше підписаного “мирного” протоколу, а повний текст документа з’явився на сайті ОБСЄ. Сторони привітали його підписання і заговорили про те, що цього разу вогонь уже мав би дійсно припинитися…
Та спочатку розглянемо текст меморандуму. Документ складається з дев’яти пунктів:
1. Припинення застосування зброї вважається загальним. 
2. Зупинка підрозділів і військових формувань сторін на лінії зіткнення станом на 19 вересня 2014 року. 
3. Заборона на застосування всіх видів зброї і ведення наступальних дій. 
4. Упродовж доби з моменту прийняття цього меморандуму треба відвести засоби ураження калібром понад 100 мм від лінії зіткнення на відстань не менше 15 км з кожного боку, у тому числі з населених пунктів, що дасть можливість створити зону припинення застосування зброї шириною не менше 30 км (зону безпеки). 
5. Заборона на розташування важкого озброєння та військової техніки на території, обмеженій населеними пунктами Комсомольське, Кумачеве, Новоазовськ і Саханка. 
6. Заборона на установку нових мінно-вибухових інженерних загороджень у межах зони безпеки. Зобов’язання зняти раніше встановлені мінно-вибухові загородження в зоні безпеки. 
7. Заборона з моменту прийняття меморандуму польотів бойової авіації та іноземних безпілотних літальних засобів (БПЛА) (за винятком БПЛА ОБСЄ) уздовж усієї лінії зіткнення сторін у зоні припинення застосування зброї на ширину не менше 30 км. 
8. Розгортання в зоні припинення застосування зброї моніторингової (наглядової) місії ОБСЄ в складі груп спостерігачів організації протягом доби з моменту прийняття цього меморандуму. Вищевказану зону доцільно розділити на сектори, кількість і межі яких погодити в ході підготовки до роботи моніторингової (наглядової) місії ОБСЄ. 
9. Виведення всіх іноземних збройних формувань, військової техніки, а також бойовиків і найманців із території України при моніторингу ОБСЄ. 

Обстріли тривають


фото: facebook.com/ato.news

Дуже показово, що пункт про виведення найманців із України є останнім у документі, а все, що мали зробити впродовж доби після підписання меморандуму, одразу загальмувалось. У вихідні бойовики і далі стріляли, навіть із “Градів”. 
“Артилерійських і мінометних обстрілів, а також обстрілів із використанням ракетних систем залпового вогню БМ-21 “Град” зазнали блокпости й опорні пункти сил АТО, розташовані неподалік Макарового Луганської області”, – повідомили в прес-центрі в неділю вранці, 21 вересня.
“Непідконтрольні бандформування використовують тактику обстрілів позицій українських військовослужбовців, розгортаючи свої вогневі точки на територіях поблизу населених пунктів. Наші сили відкривають вогонь лише у відповідь, влучним вогнем знищуючи бандитів”, – йдеться уже в повідомленні від учорашнього ранку, 22 вересня.
Речник Інформаційного центру РНБО Андрій Лисенко у понеділок вдень повідомив, що за останню добу загинуло двоє наших військових, а ще двох було поранено. Напередодні він заявляв про те, що терористи не виконують навіть першого пункту плану про припинення вогню, але вчора сказав, що “керівництво так званих ЛНР і ДНР нарешті почало виконувати пункти мирного плану”. 
Лисенко повідомив: хоча терористи і далі обстрілюють позиції сил АТО і житлові квартали населених пунктів, “загалом фіксується тенденція до зменшення використання важкого озброєння з боку незаконних збройних формувань”. “Фактів порушення державного кордону та повітряного простору України на ділянках, які контролюють українські прикордонники, за минулу добу не зафіксовано. Також не було обстрілів із території Російської Федерації”, – повідомив Лисенко.
Упродовж доби звільнили 28 наших військових. У РНБО відзвітували загалом про 1200 звільнених армійців і цивільних. Водночас Андрій Лисенко заявив, що сили АТО готуються до відведення важкого озброєння на 15-кілометровий кордон від лінії бойових дій. Терористи також начебто почали відводити важку артилерію, “але цей рух не такий масовий, як очікувалось”. Тепер Лисенко надіється, що російські бойовики візьмуть приклад із українських військових.

Далі буде…

Попри такі заяви РНБО, у групі “Інформаційний опір” повідомляють, що найскладнішою ситуація залишається в Донецьку, Дебальцевому та Маріуполі і російські бойовики начебто готують наступ.
Також повідомляють, що бойовики готують наступ у приморському напрямку, а також на північ від контрольованої ними зони в Донецькій і Луганській областях. З’явилася також інформація про те, що в нещодавньому третьому так званому гуманітарному конвої, який Росія знову відправила у Донбас, бойовикам передали боєприпаси та станції радіоелектронної боротьби і радіотехнічної розвідки.
Зауважимо, що головнокомандувач військ НАТО в Європі Філіп Брідлав у нещодавньому інтерв’ю The Wall Street Journal заявив, що умов перемир’я в Україні не виконують узагалі. “Упродовж минулих двох тижнів значна кількість російських військовослужбовців залишила Україну. Це добре, за винятком того, що вони не повернулися додому і їхня військова сила (за бажання) усе ще може бути застосована щодо України… Російські військові все ще діють у Східній Україні”, – зазначив Брідлав.
Тож лише найближчі дні покажуть, як виконуватиметься новий “мирний” документ, підписаний у Мінську. А Сергій Іванов, глава адміністрації Кремля, у інтерв’ю “Російській газеті” заявив, що для врегулювання конфлікту у Донбасі українська влада має працювати ще не один рік. Це так “м’яко” у Кремлі натякають Порошенкові, що доведеться йти і на подальші поступки.
 

фото: facebook.com/ato.news

Щодо власне українського Президента, то він на вихідних дав інтерв’ю українським телеканалам: 5 каналу, “1+1”, Першому національному, “Україні”, ICTV, “Інтеру”. (До речі, це дуже нагадує традицію Януковича – давати інтерв’ю обраним каналам, а не виходити на великі прес-конференції). Під час цього інтерв’ю Порошенко закликав не критикувати, а підтримати його мирний план.
“Виграти ми можемо лише миром… Упевненість мені дає те, що жителі Донецька, Луганська втомилися і ненавидять усіх, хто зі зброєю, і вітають усіх, хто принесе мир. Мир на Донбас принесе Україна!” – заявив Порошенко.
Президент також казав, що терористам потрібно скласти зброю, що тих, хто вбивав людей, амністія не стосуватиметься. Тільки тут виникає ще одне цікаве питання. Учора Путін обговорив із Радбезом Російської Федерації, як виконується мирний план у Донбасі. Прес-служба Кремля називає це не інакше, як “план Путіна”. 
Тож насправді всі кроки з припинення війни у Донбасі можна назвати “планом Путіна – Порошенка”. Скільки принципових для українського гаранта позицій буде виконано – ще не відомо. Зрештою, і Росії міністр фінансів США Джек Лью вже натякнув, що мінський меморандум потрібно виконати до самміту Великої двадцятки, що пройде в листопаді. В іншому випадку на Російську Федерацію можуть очікувати нові санкції. Однак скільки таких погроз і кінцевих термінів уже озвучував Захід?..
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4786 / 1.61MB / SQL:{query_count}