Війна надій

Президентська зустріч у Мінську показала, що Путін не відмовляється від своїх претензій до України

фото: Reuters
Поки в Мінську тривала розмова двох президентів, Росія підтягувала свою воєнну техніку до кордону із Україною. У день мирних консультацій загинуло 13 українських військових, а завдяки допомозі росіян терористам із ЛНР вдалося розширити підконтрольні території…
Втім, чи є зустріч у Мінську результативною, можна буде сказати через кілька днів – побачимо, як розвиватиметься справа Надії Савченко, чи вдасться закрити кордон і чи продовжуватимуться обстріли українських прикордонників. Не виключено, що до кінця тижня з’являться й нові подразники – другий російський “гуманітарний конвой” або ще якась авантюра у стилі “вони заблукали”.

Результати. Версія Порошенка

Зустріч Володимира Путіна та Петра Порошенка почалася після дев’ятої години вечора й тривала близько двох годин. Оскільки вона проходила в закритому режимі, то в нас не так багато інформації про те, що обговорювали й про що домовились.
“Саме про імплементацію мирного плану сьогодні йшлося на цій зустрічі. Можу сказати, що логіка мирного плану нарешті була підтримана всіма без винятку головами держав. Ми дуже жорстко наполягли, щоб передусім була досягнута домовленість про забезпечення миру та свободи для українських громадян, які незаконно утримуються незаконними збройними формуваннями”, – заявив після завершення розмови Петро Порошенко.

фото: president.gov.ua
За його словами, у Мінську домовились активізувати діяльність тристоронньої контактної групи, аби, зокрема, домогтися звільнення всіх заручників. Йдеться, до речі, не лише про осіб, які перебувають у полоні терористів, а й про тих військових, які зараз у російських СІЗО. 
Інший важливий пункт – закрити кордон. “Обговорили необхідність закриття кордонів України для переміщення техніки, найманців і боєприпасів. Була досягнута домовленість, що негайно почнуться консультації прикордонників, метою яких буде забезпечення реалізації цієї вимоги”, – сказав Порошенко.
Щоправда, є сумніви, що Росія поставилася до цієї пропозиції серйозно. Вже після завершення консультацій у Мінську професійні військові Російської Федерації увійшли на територію України. “В населений пункт Амвросіївка заїхало п’ять БТРів і один КамАЗ із живою силою. Якщо і ця тактична група заблукала та випадково зайшла на територію України, як і десантники 98-ої дивізії ВДВ, нам залишається нагадати, що повернутись у Росію вона може, тримаючи курс прямо на схід”, – повідомив у середу, 27 серпня, спікер Інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко. Крім цього, у РНБО зафіксували й порушення повітряного простору України: із Криму на територію Херсонської області залетіли три вертольоти Російської Федерації.
Попри надії, які покладали в Адміністрації Президента напередодні зустрічі, у Мінську не домовилися про припинення вогню, але погодились обговорити це ще раз, аби вже згодом, за посередництва ОБСЄ, таки припинити бойові дії. Для цього мають розробити дорожню карту, в основі якої лежатиме мирний план Порошенка.

Результати. Версія Путіна

Під час загальних виступів, ще до розмови двох президентів, Володимир Путін говорив виключно про економічні питання.
Про війну на сході України він згадав лише одним реченням: “Ми готові обмінюватися думками щодо гострої кризової ситуації, яка склалася в Україні і яку, я впевнений, неможливо вирішити шляхом подальшої ескалації силового сценарію без врахування інтересів південно-східних регіонів країни і без мирного діалогу з їх представниками”. Тобто Росія і далі наполягає на тому, аби Київ визнав терористів легітимною стороною. Не відмовляються у Москві й від ще амбітнішого проекту, який буде дуже важко реалізувати, коли завершаться всі погодження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
“Росія завжди поважала суверенний вибір будь-якого народу, будь-якої країни в організації власного політичного життя. Сподіваємося, що це відбуватиметься не за рахунок втрат інших учасників міжнародної спільноти і не за наш рахунок. По суті, разом із Росією, Білоруссю та Казахстаном вона (Україна – “Пошта”) є невід’ємною частиною найбільшого в світі господарського комплексу, який створювався впродовж не якихось років чи десятиліть, а впродовж століть”, – це лише початок претензійного виступу Путіна.
 
фото: Reuters
Далі – більше: “Із нами про це ніхто ніколи не говорив. І взагалі, насправді з нами майже ніхто ніколи не говорив про ті проблеми, які я зараз назвав… Нам просто на якомусь етапі сказали: “Це не ваша справа. Ми з вами не обговорюємо наших відносин із Канадою та не ліземо у ваші відносини з Китаєм”. Але не забуваймо, що Китай і Канада дуже далеко, а відносини в економічній сфері між Україною та Росією це зовсім інша справа”.
Відтак, на переконання Путіна, підписання Угоди про асоціацію принесе економіці Росії збитків щонайменше на суму 100 мільярдів рублів (2,8 мільярда доларів). Тому Москва має переписати цей документ, бо ще росіяни отримуватимуть європейські товари під виглядом українських. Вправлятиметься Росія з текстом Угоди про асоціацію впродовж наступних двох тижнів, а покаже, чого хоче, під час тристоронньої зустрічі в Брюсселі, яка відбудеться 12 вересня.
“Не треба видавати бажане нашими російськими колегами за дійсне. Тексту Угоди не змінюватимемо. Ратифікуємо, і тоді будемо імплементовувати”, – написав учора в Twitter міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Головне, за його словами, з того, про що говорили у Мінську, – мир, заручники, кордон і газ. Цікаво, що сам Путін заявив: він не обговорював із Порошенком припинення вогню. “Ми предметно не говорили про це. Відверто кажучи, ми не можемо говорити про якісь умови припинення вогню, про можливі домовленості між Києвом, Донецьком і Луганськом. Це не наша справа. Це внутрішня справа самої України”, – процитувала Путіна прес-служба президента Росії.

Бій триває

Зустріч у Мінську поки ніяк не вплинула на ситуацію на сході України. За інформацією прес-центру АТО, Росія далі перевозить техніку ближче до України, відновилися обстріли з “Градів”, а також збільшується кількість повідомлень про колону танків і БТРів з російськими прапорами в Донецькій області.
Водночас учора, 27 серпня, в Росії відбулося чергове засідання у справі Надії Савченко. “Попри весь абсурд доказів слідчих і заставу захисту в розмірі один мільйон рублів, суд продовжив термін утримання за ґратами Надії Савченко до 30 жовтня 2014 року”, – написав у Twitter один із адвокатів викраденої української льотчиці Микола Полозов. До речі, під час засідання суддя обґрунтував неможливість змінити запобіжний захід Савченко “нестандартною політичною ситуацією”…
Та, що гірше, інформація про ситуацію в зоні АТО, яку поширюють у Раді націо­нальної безпеки та оборони, суперечить повідомленням командирів батальйонів добровольців. Останні кілька діб найжорстокіші бої тривали під Іловайськом. Днями в РНБО запевнили, що туди вже надійшла підмога, а поранених евакуйовано. Однак командир батальйону “Донбас” Семен Семенченко цю інформацію спростовує. 
“Чекати більше немає чого. Нас укотре обдурили. Якщо їх кинули генерали, то я вірю, що не кине народ України. Ніякої допомоги сьогодні не буде. Нема навіть команди пробиватися до своїх!” – написав Семенченко на своїй сторінці у Facebook.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1327 / 1.61MB / SQL:{query_count}