Від Росії з любов’ю

Гуманітарна допомога РФ може стати початком прихованого вторгнення. Досі не зрозуміло, що й кому везуть у білих фурах

фото: ria.ru
От-от до України прибуде “гуманітарна допомога” з Росії. Три сотні КамАЗів, які в понеділок виїхали із Наро-Фомінська, мали прибути до українських кордонів ще вчора. 
Але в середу після обіду конвой несподівано змінив напрямок і розділився. Це ще більше підігріває й без того не надто оптимістичні очікування: західна преса й дипломати пророкують, що цей конвой може стати початком вторгнення Росії в Україну.

Дві тисячі тонн

Взагалі ж історія із білими КамАЗами має дуже багато незрозумілого. Перший момент – вантаж: хоч “гуманітарна” місія в дорозі ще від понеділка, точно сказати, що там везуть, не береться ніхто. Російське міністерство закордонних справ опублікувало свої роз’яснення лише у вівторок ввечері, та й це не надто прояснило ситуацію.
Там заявили, що КамАЗи везуть продукти, медикаменти та різної потужності електростанції. “У склад вантажу включені: електростанції – 69 комплектів; крупа – 400 тонн; консерви м’ясні – 340 тонн; сіль – 30 тонн; цукор – 100 тонн; консерви молочні – 60 тонн; чай – 0,8 тонни; вода  – 679,5 тонни; дитяче харчування – 62 тонн; медичні препарати – 54 тонни; мішки спальні – 12300 штук”, – пояснили у російському МЗС, уточнивши, що все це розкидано по 262 автомобілях (із яких лише 198 є вантажними).
Ще більше насторожує те, що у комітеті Червоного Хреста, який начебто є співорганізатором місії, до вчора не могли точно сказати, що везе Росія. “Була досягнута принципова згода всіх сторін, що Росія при підтримці Червоного Хреста доставить в Україну гуманітарну допомогу. Сторони дійшли висновку, що гуманітарна допомога має бути передана Червоному Хресту, аби вже наші співробітники зайнялися її розподілом. Після цього ми намагалися отримати від російського керівництва конкретний список того, що вони направляють у цій гуманітарній допомозі. Однак ми й досі його не отримали. Саме тому нас так здивувало повідомлення, що колона гуманітарної допомоги все-таки вирушила із Росії”, – заявив у вівторок представник організації Андре Лорш.
Не змогли розповісти про вантаж більше й учора після обіду: “Ми отримали загальний опис конвою, але ми досі потребуємо додаткової, точнішої інформації про те, що везуть ці вантажівки”. Як пояснив той самий Андре Лорш, досі нез’ясованим було й те, чи зможуть перетинати російські вантажівки українсько-російський кордон, і де це відбуватиметься. Сам Комітет не міг сказати й те, де перебувають вантажівки.

У зоні доступу

Із цим пов’язаний ще один підозрілий момент – як перетинатимуть кордон. Остання більш-менш достовірна інформація щодо конвою була на момент його виїзду із Воронежа: у вівторок вранці вантаж повезли у сторону Білгорода. 
Раніше екс-президент України Леонід Кучма запевняв, що російська “гуманітарка” має підійти до нашого кордону на Харківщині. “На засіданні контактної групи в понеділок було вирішено, що гуманітарна допомога пройде через Харківську область, маршрут до Луганська також визначений”, – запевнив Кучма. Він також заявив, що цю допомогу не роздаватимуть бойовикам, товари призначені для лікарень, дитячих садків, інтернатів та людей, які матимуть потребу.
Однак, як стало відомо вчора, російські КамАЗи несподівано змінили маршрут. “Гуманітарна допомога з Росії, як щойно стало відомо, буде доставлена в Україну в обхід пунктів пропуску на території Харківської області. Поки що невідомо, як саме пройде маршрут “гуманітарного конвою”, – повідомили у Харківській обласній адміністрації. За неофіційною інформацією, КамАЗи поїхали в Ростов-на-Дону.
Така зміна підтверджує одну цікаву версію, описану напередодні виданням The Daily Beast. Американські журналісти довідалися, що на сході є кілька секторів із незакритим кордоном. “Декілька із них – лише невеликі пункти, що пов’язують вузькі сільські дороги. Але пункт Должанський (Луганська область) розташований на великому шосе, яке пролягає через Антрацит, ледь вище Красного Луча і йде через Дебальцеве. Цим шосе цілком можуть скористатися колони бронетехніки, щоб або обійти українські сили із флангу, або стати підкріпленням для бойовиків… Найбільш тривожною є ймовірність того, що російські “миротворчі” війська не проникатимуть в Україну потай, а переваляться потоком через довгий відрізок кордону без охорони”, – пишуть у The Daily Beast.
Колона російських “миротворців” поблизу Тули розділилася на дві частини... У деяких вантажівках люди побачили солдат та військову техніку
Подібний сценарій цілком можливий хоча б тому, що у Москві аж ніяк не бажають зупинятися на кордоні задля перевірки вантажу і тим більше не хочуть перекидати його на українські автомобілі. Втім, саме це є головною умовлю співпраці із Червоним Хрестом – про це чітко заявили в організації.
Однак версію The Daily Beast частково підтверджує й інформація екс-глави СБУ Євгена Марчука. Вчора ввечері на своїй сторінці у Facebook він написав, що колона вантажівок розділилася на дві частини: “За моєю інформацією, колона російських “миротворців” поблизу Тули розділилася на дві частини. Друга частина з вигляду “миротворча”, але із людьми і технікою пішла на Донецьк. Не виключаю, що ця частина спробує пройти через підконтрольну Росії частину російсько-українського кордону”. Також Марчук повідомив, що “антураж” у цієї частини хоч миротворчий, але “вміст дуже сумнівний”. 
“У деяких (вантажівках – “Пошта”) люди побачили солдат та військову техніку. Перша частина “зовсім миротворча” йде на Ростов. Думаю, щось затівається. Не даремно ж Путін із усією своєю силовою і політичною командою сьогодні під’їхав ближче до місця подій, тобто в Крим, де очікується якась його сенсаційна заява”, – додав Марчук.

Донбас у вогні

Поміж тим ситуація на сході залишається незмінно напруженою. У вівторок, 12 липня, у ході антитерористичної операції загинули 11 українських військових, а ще 41 отримав поранення. Днем раніше у зоні АТО загинули шестеро силовиків і ще 31 отримав поранення. Про втрати бійців заявив і прес-секретар “Правого сектору”: у ніч на середу внаслідок атаки загинули 12 активістів організації.
Найгіршою на сьогодні ситуація є в районах Алчевська, Красного Луча, Краснодону, Горлівки, Іловайська, Тореза, Луганська, Макіївки, Шахтарська, Сніжного, Донецька – там тривають активні бойові дії. За словами речника Інформаційного центру РНБО Андрія Лисенка, лише впродовж останньої доби військові більше 20 разів вступали у вогневий контакт із терористами. Водночас Росія не припиняє засилати безпілотники, після чого обстрілює українських прикордонників.
Загалом, як запевняють у РНБО, за минулий тиждень Україна двічі опинялася під загрозою військового вторгнення. І його вдавалося відвернути виключно завдяки дипломатичним зусиллям. Тепер ключове питання інше: чи стане троянським конем конвой із білих КамАЗів?

інфографіка: texty.org.ua (Олександр Оксимець); дані станом на кінець липня (збільшити)

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5236 / 1.6MB / SQL:{query_count}