Диверсія постачань

Після вибуху на газопроводі уряд готується до “надзвичайного стану в енергетиці” – посилює охорону труб і викачує із запасів газ

фото: rbc.ua
Газопроводу “Уренгой – Помари – Ужгород” не щастить. Вибух, що стався у вівторок, насправді не перший – у 2007-му було два подібних: спершу на території Київської області, а через кілька місяців на Вінничині. 
Втім, між ними може виявитися одна суттєва відмінність – третій швидше за все є не наслідком зношеності труб, а результатом діяльності терористів.

Займиста річ

Аварію, що відбулася близько 14.00 поблизу села Червоне Полтавської області, пояснили розгерметизацією труб – старі, зношені, це й так відомо. Губернатор Полтавської області Віктор Бугайчук, наприклад, того ж дня заявив, що підірвана ділянка газопроводу була в аварійному стані і у НАК “Нафтогаз України” про це знали, бо ще два роки назад їм це повідомляли місцеві інженери. Але у компанії так і не знайшлося грошей на ремонт.
Однак у МВС та Мін­енерго впевнені, що це не проста аварія. У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості навіть порахували, що внаслідок вибуху Україна втратила близько 10 млн кубометрів газу. Оскільки ж така ситуація збіглася в часі із припиненням постачання газу Росією, виникла й теорія: “Є підстави вважати, що такий збіг не є випадковим і вибух є спланованою диверсією, метою якої є дискредитація української газотранспортної системи та українського маршруту транспортування природного газу до країн ЄС”.
До речі, “Уренгой – Помари – Ужгород” – один із головних газопроводів, що постачає територією України газ до Європи. Щодня на кордон із Словаччиною ним мають доставити близько 106 мільйонів кубометрів палива (хоча завантажити трубу можна удвічі більшим обсягом). 
За результатами огляду елементів газопроводу виявлено, що сліди зношеності та корозії відсутні, а залишки мають ознаки бризантної дії вибухових речовин
В “Укртрансгазі” ще у віторок запевнили, що аварія на ГТС не принесе проблем європейцям і експорт палива здійснюватиметься у звичному режимі. Пошкоджену ділянку газопроводу за дві години вдалося перекрити, а потік газу спрямували паралельною ниткою. До речі, у Словаччині підтвердили, що у день вибуху не мали проблем із паливом. “Газ постачається у відповідності до поданих заявок”, – заявили у прес-службі словацького оператора газотранспортної системи EuStream.
У Міністерстві внутрішніх справ проводять кримінальне розслідування за третьою частиною 292 статті ККУ (пошкодження або знищення магістральних нафто-, газо- і нафтопродуктопроводів). “Оперативна група МВС проводить слідчі дії з визначення причин вибуху. Розглядається декілька версій події, в тому числі, ключова версія – терористичний акт… За словами місцевих жителів, безпосередньо перед займанням вони чули два сильних хлопки, що може свідчити про умисні вибухи”, – заявив голова МВС Арсен Аваков. Він уточнив, що міліція перекваліфікує справу як тільки підтвердиться ключова версія.
Учора Державна служба із надзвичайних ситуацій дала підстави перекваліфікувати справу. “У ході вивчення обставин події встановлено, що причиною вибуху є зовнішнє втручання. За результатами огляду елементів газопроводу виявлено, що сліди зношеності та корозії відсутні, а залишки мають ознаки бризантної дії вибухових речовин”, – йдеться у доповідній керівнику МВС голови ДНС Сергія Бочковського.

Далі може бути

Цікавою є реакція “Газ­прому” на цю подію. Там “пророкують”, що аварія може стати не одиничним випадком. “Газотранспортна система створювалася як єдина система. Ми значні кошти вкладали в ремонт і реконструкцію, що не можна сказати про українську сторону. Труба старішає і, відповідно, відбуваються розриви. Це не єдина аварія, були й інші. Думаю, що вони ще будуть”, – цитує “РБК-Україна” слова заступника голови правління “Газпрому” Віталія Маркелова.
Учора ж, відкриваючи засідання уряду, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що доручив посилити охорону газотранспортної системи. В уряді ще кілька тижнів назад розробили прогноз розвитку ситуації після зупинки постачань газу Росією, зокрема – допускали можливість здійснення диверсій. 
“Ми прогнозували ще кілька тижнів назад, що будуть сплановані диверсії, ціль яких – підірвати репутацію України як надійного транзитера і легітимізувати будівництво “Південного потоку”, ціль якого – не диверсифікація постачань газу в Європу, а виключення України як країни, яка є ключовим транзитером в Європейський Союз. Тому абсолютно зрозуміло, хто зацікавлений у тому, аби підірвати довіру до української ГТС”, – переконаний Яценюк.
Цікаво, що у свій час подібні речі відбувалися й у Грузії. “Почерк Путіна не змінюється: у січні 2005 року газопровід, по якому Грузія отримувала російський газ, так само, як і головна лінія електропередач, були підірвані “невідомими терористами” у декількох місцях. Грузія опинилися без тепла і світла зимою, в рекордно холодну погоду”, – написав Саакашвілі на своїй сторінці у Facebook.
 До теми                          
За даними Ради національної безпеки та оборони бойовики мають намір від’єднати від загальної енергосистеми України Слов’янську теплоелектростанцію.  
“Бойовиками розібрані або заміновані залізничні шляхи до Слов’янської ТЕС зі сторони Слов’янська. Також вони планують зупинити усі технологічні процеси на ТЕС і від’єднати її від єдиної енергосистеми України”, – заявив у середу під час брифінгу спікер інформаційно-аналітичного центру РНБО Володимир Чеповий. Цікаво, що за інформацією DT.UA, Слов’янська ТЕС “відмивала” вугілля із нелегальних шахт, що були під контролем старшого сина екс-президента Олександра Януковича.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4319 / 1.58MB / SQL:{query_count}