Імперія шукає союзників

Росія переконуватиме членів Ради безпеки ООН підтримати нову резолюцію щодо України, а Володимир Путін у п’ятницю вперше за довгий час зустрінеться із лідерами ЄС та США

фото: AP
Зупинити антитерористичну операцію, піти на переговори з бойовиками та створити “гуманітарні коридори” – основні пункти резолюції щодо ситуації в Україні. Росія на місяць перебрала головування в Раді безпеки ООН і тепер намагатиметься нав’язати усім свої правила.
Стратегію Москви підтримують не лише всередині країни – віднедавна у Європі теж знайшлися прихильники політики Путіна. Чи залишається ЄС із Україною і чи розмовлятиме Росія з новим українським президентом, стане зрозуміло у п’ятницю: на святкування 70-ліття Нормандської операції запрошено чимало світових лідерів, серед яких як Володимир Путін, так і Петро Порошенко. 

Другий фронт

У понеділок РФ мала представити членам Ради безпеки ООН свій проект резолюції щодо ситуації на сході України. “Західні колеги достатньо довго нас переконували, що як тільки відбудуться вибори (йдеться про вибори президента в Україні – “Пошта”), усе заспокоїться. Але все відбувається навпаки”, – заявив голова Міністерства закордонних справ Росії Сергій Лавров. Тому, сказав він, Росія пропонуватиме ООН якось відреагувати на антитерористичну операцію в Україні: “Проект передбачатиме вимоги негайно зупинити насилля й розпочати практичні переговори задля припинення вогню”.
Зараз не заплановано окремих зустрічей щодо України, хоча, як заявив постійний представник РФ при ООН Віталій Чуркін, скликати їх легко можна будь-коли. “Кожен член Ради безпеки має право ініціювати проведення засідання стосовно будь-якої ситуації, яка, на його думку, може загрожувати міжнародному миру та безпеці. Тому не виключено жодного сюрпризу”, – заявив Чуркін.
Цікаво, що Росія несподівано для багатьох отримала союзників у ЄС. Під час виборів до Європарламенту 25% голосів отримала Марін Ле Пен та її “Національний фронт”. Лідер французьких націоналістів переконана, що саме ЄС погіршує ситуацію на сході України. Євросоюзу не треба було обіцяти економічну допомогу країні, “половина населення якої дивиться на Схід”. Натомість, сказала лідер “Національного фронту”, необхідно пристати на федералізацію України та припинити розглядати Росію як ворога.

Це все Путін

Зрештою, більшість громадян Росії, судячи із соціологічних опитувань, теж із захопленням стежить за тим, як поводиться політична верхівка РФ. Вони готові піти ще далі. 
Згідно з останнім дослідженням соціологів із “Левада-Центру”, 58% росіян переконані, що їх країна має надати військово-технічну допомогу сепаратистам на Донбасі, 89% опитаних вважає, що Росія повинна надати Луганській і Донецькій народним республікам дипломатичну підтримку, 70% впевнені, що треба допомогти і грошима, а 31% каже, що час вводити в Україну війська…
58% росіян переконані, що їх країна має надати військово-технічну допомогу сепаратистам на Донбасі, а 31% каже, що час вводити в Україну війська…
Є шанс, що під час святкування 70-ої річниці висадки союзницьких військ у Нормандії, багато гарячих питань буде вирішено. Втім, як заявив прес-секретар російського президента, Володимир Путін не має наміру зустрічатися з Петром Порошенком шостого червня у Франції. Можливо, з Путіном розмовлятиме прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон. 
Але найімовірніше, що в п’ятницю Володимира Володимировича чекатиме не надто теплий прийом – чимало світових лідерів, зокрема президент США Барак Обама та королева Великої Британії Єлизавета II, дали зрозуміти, що не бажають сидіти на трибуні поруч із Путіним або фотографуватися з ним… Єдиний виняток – німкеня Ангела Меркель, яка прагне бодай коротко поговорити з президентом Росії віч-на-віч.

АТО невизначеного терміну

Водночас ситуація на сході України не дає підстав для оптимізму. Днями “народний” мер з’явився ще й у Маріуполі: бойовики Донецької народної республіки проголосували за відставку чинного міського голови й обрали свого.
Попри те, що в уряді заявляли про швидке припинення антитерористичної операції, видається, що вона триватиме ще довго. До прикладу, командир батальйону “Донбас” Семен Семенченко переконаний, що АТО може затягнутися на значно довший термін: “На відміну від багатьох людей, які вважають, що АТО закінчиться буквально через кілька тижнів, я вважаю, що це займе не один місяць, можливо, навіть рік”. Єдине, що може сприяти швидшому завершенню операції, – перекриття каналів постачання диверсантів і зброї з Росії, а це потребує дуже великих зусиль.
У неділю під час віче на Майдані Семенченку вдалося набрати чотири автобуси добровольців. “Мобілізованих майданівців відправлено командиром батальйону “Донбас” Семеном Семенченком до тренувальної бази Національної гвардії в Новій Петрівці. На них чекає військова підготовка, сухий закон, стрільба тощо. А головне – вони приєднаються до процесу визволення Донецького та Луганського регіонів і наведення там порядку в післявоєнний час”, – ідеться в повідомленні на сторінці батальйону в соцмережі Facebook.

 До теми                       
Збитки, завдані Україні анексією Криму, оцінюються більш ніж у трильйон гривень. “На сьогодні сума збитків становить 1 трильйон 80 мільярдів гривень. У зв’язку з обмеженням права користуватися об’єктами, майном і корисними копалинами ця сума і надалі збільшуватиметься”, – завив у понеділок міністр юстиції Павло Петренко. 
За його словами, Мін’юст запропонував прокуратурі накладати арешти на майно та активи російських компаній в Україні та за кордоном задля компенсації цих збитків. “Співучасниками в цих злочинах можуть виступити й лідери самопроголошених республік, зокрема Аксьонов, Константинов”, – сказав Петренко. Через таємницю слідства він не розголосив повного списку російських компаній, майно яких підлягає арешту, але запевнив, що українським законодавством передбачена процедура спецконфіскації майна. 
Цікаво, що в Росії вже подумують над тим, як “достойно представити” в підручниках історії Крим. Президент РФ Володимир Путін доручив уряду доповнити концепцію нового підручника вітчизняної історії інформацією про роль Криму та Севастополя “в долі Російської імперії, СРСР та сучасної Росії”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4715 / 1.59MB / SQL:{query_count}