Цього року соціологи вже традиційно працюватимуть упродовж усього дня виборів на виходах із виборчих дільниць, щоб після 20.00 одразу ж оприлюднити попередні результати екзит-полу.
До консорціуму “Національний екзит-пол – 2014” увійшли найавторитетніші українські соціологічні служби – Фонд “Демократичні ініціативи”, Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Центр Разумкова. Фінансує цей проект міжнародний фонд “Відродження”, посольство Королівства Нідерландів в Україні, Національний фонд підтримки демократії (США), проект UNITER та ЄС. А наглядову раду консорціуму очолив керівник Лабораторії законодавчих ініціатив Ігор Когут.
“На виборчих дільницях працюватиме по 2-3 особи, усього будуть задіяні близько 1000 інтерв’юерів, які пройдуть спеціальне навчання. Статистична похибка вибірки з врахуванням дизайн-ефекту не перевищуватиме 1,3%, але є ще систематичні похибки, які залежать від різних факторів. Виходячи з досвіду попередніх екзит-полів, що були проведені за такою самою методологією, ми припускаємо, що помилка вибірки не перевищить 2,5% для лідерів і буде в межах 0,5-1% для інших кандидатів. На парламентських виборах 2012 року максимальна помилка вибірки для всіх партій не перевищувала 1,9%”, – зазначено у повідомленні організаторів опитування.
Важливо те, що під час проведення екзит-полу застосовуватиметься методика “таємного голосування”, тобто людей не питатимуть за кого вони голосуватимуть, а даватимуть заповнювати анонімні анкети. В них хоч буде запитання про стать, вікову групу, освіту, а також час прийняття рішення, за кого голосувати, але відповідати на додаткові питання не обов’язково.
Похибка вибірки екзит-полу не перевищить 2,5% для лідерів і буде в межах 0,5-1% для інших кандидатів
Окрім цього учасники консорціуму зазначають, що екзит-пол мають намір проводити по всій Україні (звичайно, за виключенням анексованого Росією Криму, де і дільниць немає). “Дійсно, є проблема, як проводити це на Донбасі. Не вирішене питання, чи буде там скрізь проведено екзит-пол, чи ні. Це вже буде в останній момент в залежності від ситуації, яка буде відбуватися в цих областях. Якщо десь стануться якісь зриви, на якихось дільницях, то продумуються варіанти заміни, переміщення”, – зазначив цього тижня Ігор Коліушко, Голова правління Центру політико-правових реформ, повідомляє УНІАН.
Водночас відомо, що деякі соціологічні служби, до прикладу Research & Branding Group Євгена Копатька (колись наближеного до попередньої влади), через небезпеки відмовились від проведення екзит-полів.
Але традиційно замовили таке опитування й українські телеканали. Зокрема, “Інтер”, “1+1”, ICTV та канал “Україна” – “Всеукраїнський телевізійний екзит-пол”, результати якого оприлюднять у своїх ефірах також одразу після 20.00. Це опитування проводитиме компанія TNS в Україні. “Методика опитування буде приблизно така ж, як ми проводили в минулих екзит-полах. Наразі у нас така ж широка географія і таке ж репрезентативне покриття, як ми пропонуємо зазвичай телевізійним каналам. Це 20 тис. респондентів, які будуть опитані на 610 виборчих дільницях”, – наголосила під час прес-конференції цього тижня Світлана Винославська, заступник генерального директора TNS в Україні.
Також повідомлялось про те, що соціологічна служба “Савік Шустер Студія” 25 травня проведе свій загальнонаціональний екзит-пол. А ще потрібно нагадати, що представники кандидатів та громадських організацій спостерігатимуть за підрахунком голосів вже безпосередньо на дільницях. А, зокрема, Громадянська мережа ОПОРА повідомила, що оприлюднить результати свого паралельного підрахунку в понеділок, 26 травня о 11.30.