Україна припинила закачувати російський газ. Про таке рішення учора, 9 березня, повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан. Йдеться тільки про закачування в підземні сховища, однак ситуація є настільки напруженою, що українська сторона не виключає ймовірності припинення Росією постачань газу до Європи.
Усе тому, що сторони досі не можуть дійти згоди щодо ціни на паливо. Україна переконана, що далі має діяти знижка, передбачена Харківськими угодами, а в Москві вимагають платити більше. Зараз, як стверджують у “Газпромі”, Україна мала би платити 485 доларів за тисячу кубометрів палива. На початку квітня ціна на газ для України підвищилась на понад 40%, оскільки парламент Росії денонсував угоди, що регулюють порядок перебування Чорноморського флоту в Криму, а також угоду від 21 квітня 2010 року про продовження на 25 років базування Чорноморського флоту в Криму, що й передбачала надання Україні знижки на газ.
Цікаво й те, що платити за спожитий у березні газ український уряд має намір лише після того, як сторони погодять нову ціну на паливо. “Ми ще не розрахувалися за березень, оскільки з нашого боку було направлено конструктивні пропозиції “Газпрому” стосовно підходів до ціни за газ, обсягів споживання”, – розповів міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан уточнивши, що Україна запропонувала Росії повернутися до домовленостей 2013 року. Додамо, що зараз Україна заборгувала РФ понад 550 мільйонів гривень…
Ще один епізод цієї історії – зустріч Володимира Путіна з російськими урядовцями. “Газове питання” начебто мало стати одним із ключових під час цієї події, хоча раніше планували говорити про Крим. Як повідомили газеті “Комерсант” прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков і джерела в уряді, під час зустрічі мали обговорити можливе припинення постачання палива до України. Не виключено, що “вимкнення” газу може бути поетапним. Востаннє до такого Росія вдавалась у 2009-ому – упродовж двох тижнів до європейських країн не надходив газ. При цьому нинішня криза у відносинах України та Росії є значно серйознішою, ніж тоді.
До цього додається ще один негативний момент для України – проблеми з реверсним постачанням газу зі Словаччини. У вівторок Юрій Продан дав зрозуміти, що словацька сторона не бажає йти назустріч Україні. “Зустріч зі словацькими представниками показала, що тут питання не технічне, а більше зав’язане на домовленості з “Газпромом”. Нам заявили, що існуючі договори не дозволяють повною мірою здійснити реверс”, – заявив міністр. Він уточнив, що Україна готова відправити до Словаччини своїх експертів, аби обговорити технічний бік справи, однак там відмовилися і від цього. Нагадаємо, що коли торік Україна розпочала реверсні поставки газу з Європи, то в Росії навіть заявили, що це суперечить домовленостям, відтак є незаконним.
У середу, після засідання з урядовцями, Володимир Путін заявив, що газ постачатимуть в Україну лише за умовами передоплати. “Газпром” постачатиме газ тільки в тих обсягах, які будуть проплачені українською стороною за місяць наперед. Скільки вони заплатять, стільки й отримають”, – запевнив російський президент. Він також уточнив, що Росія не переходитиме на авансові платежі до проведення додаткових консультацій щодо цього питання.
“Враховуючи ситуацію, в якій перебуває Україна, і незавершеність нашого переговорного процесу з ЄС, я просив би уряд і “Газпром” утриматися поки від застосування цих можливостей. Якщо, звичайно, наші партнери на ці консультації погоджуються. Якщо ні, тоді і питань нема. Діятимемо відповідно до контракту”, – додав Путін.