Не наші гроші

У політиків та чиновників залишився місяць, аби відкрити свої доходи. У цьому номері “Пошта” аналізує декларації кандидатів у президенти

У вівторок, першого квітня, закінчився термін, до якого державні службовці та депутати мали подати декларації за 2013-ий рік. Ще місяць відводиться для того, аби ці документи оприлюднили на офіційних сторінках органів влади. Декларації про доходи уже оприлюднили п’ятеро урядовців: Арсеній Яценюк, Володимир Гройсман, Максим Бурбак, Сергій Квіт та Євген Нищук. Також можна знайти минулорічну декларацію Віталія Яреми. 
На сайті парламенту опубліковані аж 68 депутатських декларацій, щоправда більшість із них стосується 2012-го, а частина навіть 2010-го років. “Свіжими” є лише сім документів: “регіонала” Анатолія Близнюка, “бютівця” Володимира Ар’єва, “свободівців” Руслана Зелика та Олега Осуховського, комуніста Сергія Гордієнка та позафракційних Руслана Кошулинського й Івана Попеску.
Про декларації Яценюка, Гройсмана та Кошулинського “Пошта” писала минулого разу. Тепер поглянемо на доходи та майно їхніх колег. Отож, міністр інфраструктури Максим Бурбак минулого року заробив 236 тисяч гривень, більша частина яких – це зарплата. Його сім’я отримала 139 тисяч гривень (усі – від відчуження майна). Має Бурбак одну земельну ділянку (1000 кв. м.) та дві квартири загальною площею 156 кв. м. Володіє двома автомобілями: “вісімкою” та вантажним Daimler, а от із автопарком членів його сім’ї все значно цікавіше. Вони володіють 16 (!) вантажними авто та 17 причепами. У банках родина Бурбаків тримає всього 7 758 гривень.
Міністр освіти і науки Сергій Квіт живе значно скромніше: у 2013-му він заробив 206 тисяч гривень, 198 із яких припало на зарплату. А от із нерухомого майна у нього є лише одна квартира на 50 кв. м. Ані землі, ані авто, ані вкладів у банку Квіт поки не має. Минулорічний заробіток міністра культури ще скромніший – всього 80 000 гривень, а його сім’ї вдесятеро менший (8 000). Подібно до міністра освіти у Євгена Нищука є лише квартира площею 42,5 кв. м.
Що ж до депутатів, то ми до них ще повернемося. Якщо раніше декларації оприлюднювали лише деякі парламентарі, а більшість приховувала свої статки, пояснюючи, що це, мовляв, особиста інформація, то віднедавна ситуація серйозно змінилася. Тиждень назад депутати таки прийняли зміни до законів “Про інформацію” та “Про доступ до публічної інформації”, які серед іншого передбачають, що усі декларації тепер мають оприлюднюватися на офіційному сайті Верховної Ради. 
Аби все було за законом, за депутатами слідкуватимуть громадські активісти із руху “ЧЕСНО” та антикорупційної організації Transparency Internetional. До речі, представники останньої у вівторок оприлюднили перші результати моніторингу “Декларації без декорацій” – дослідження відповідності задекларованих доходів стилю життя майже чотирьох сотень посадовців. 
Перевіряли декларації міністрів, голів облдержадміністрацій, мерів обласних центрів, а також усіх їхніх заступників. Як і очікувалося, значна частина чиновників живе не так скромно, як би мала згідно своїх декларацій. Втім, масштаби цієї різниці все одно вражають. Експерти Transparency Internetional підрахували, що у випадку із екс-міністром енергетики та вугільної промисловості Едуардом Ставицьким різниця між задекларованими доходами і стилем життя сягає 500 разів: сукупний дохід сім’ї Ставицьких ледь більший 2,5 мільйонів, а от стиль життя екс-урядовця експерти оцінили у 800 мільйонів доларів.
До трійки рекордсменів потрапили також екс-заступник міністра доходів та зборів Андрій Ігнатов (різниця у 17 разів) та екс-заступник міністра оборони Артур Бабенко (у дев’ять разів). Найбільшу офіційну зарплату, як встановили експерти, у минулі роки мав Сергій Арбузов (екс-перший віце-прем’єр, а до того – голова НБУ), який у 2012-му отримав 1 766 337 грн (а це 147 194 грн на місяць).
Втім, зараз найбільше уваги до себе привертають кандидати у президенти – ми дізналися про сім квартир Ольги Богомолець, 803 гривні річного заробітку Дмитра Яроша та практично повну відсутність майна у Юлії Тимошенко... “Пошта” аналізує декларації деяких із тих, хто 25 травня боротиметься за наші голоси.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4412 / 1.56MB / SQL:{query_count}