Зараз увага всіх українців та світу прикута до подій у Криму. Люди моляться за те, що територіальну цілісність України не порушили окупаційні війська. Львів’яни ж готові приймати у своїх оселях тих, хто через події на півострові вирішив покинути його територію. Проте охочих залишати домівки навіть у напіввоєнний час не так багато.
Люди не хочуть покидати своєї землі. Активну позицію стосовно цілісності і суверенності України і Криму займають кримські татари, які складають 14% етнічного населення півострова. Вони організовують мирні акції протесту з метою привернути увагу світу до кримського питання. А питання, до якої країни має належати півострів виникає вже не вперше. Адже щоразу, коли в Україні політична криза, питання Криму знову загострюється.
Тож про події в Криму і психологічний тиск на місцевих мешканців „Пошта” вчора телефоном поспілкувалась із екс-головою Меджлісу кримських татар, народним депутатом України Мустафою Джемільовим.
– Пане Мустафо, скажіть, будь ласка, як ви відноситесь до проведення референдуму 16 березня і до закликів не приймати у ньому участі, бо його результати будуть сфальшовані?
– Я теж такої думки, що на референдум не треба приходити! Коли у Криму зброя, то не можна під тиском проводити референдум. Так чи інакше його результати можуть бути сфальсифіковані. І точно не на нашу користь.
– Вам відомо, що у Львові ми радо приймаємо кримських татар і усіх, хто їде з Криму з метою власної безпеки?
– Дякую вам за допомогу, але вважаю, що татари зараз мають бути у Криму! Наш народ одного разу вигнали зі своїх рідних земель, ми не хочемо повторення цієї трагедії. Ми просимо допомоги у всього світу. У Росії нас знову чекають вигнання і репресії. Але зараз нам не потрібні обговорення, а потрібні реальні дії. Кримські татари ніколи не будуть жити в складі Росії, ми будемо всіма можливими засобами боротися за наші права.
– Розкажіть, яка зараз ситуація в Криму?
– Ніякого полегшення немає. Війська на півострові тільки посилюються, їх стає більше і більше. Прибувають все нові й нові. Вони укріпляються і таке враження, що не збираються звідси відступати. Але кримських татар поки не зачіпають. Чекати можна всього. Всюди на будівлях вивісили російські прапори. Український прапор є лише в Сімферополі на спорудах кримськотатарського народу.
– Тепер усі засуджують українську владу, яка не надто поспішає їхати до Криму...
– Так. Критики лунає багато... Сказано багато образливих слів до того, хто приїжджав до нас з Києва тощо. Депутатів з Києва затримують, ображають, тому вони й не їдуть сюди.
– Ви також казали, що сподіваєтесь на підтримку з боку Туреччини. На яку саме поміч?
– Так, глава МЗС Туреччини Ахмет Давутоглу мені сказав мені, щоб я не сумнівався, якщо кримські татари наражатимуться на небезпеку, Туреччина буде першою країною, яка прийде на допомогу. Тому ми можемо на них розраховувати. Туреччина розглядає Україну як свого стратегічного партнера і допомагатиме нам відстоювати незалежність і цілісність України.
– Усім кримчанам зараз психологічно важко. На півострові вже майже 20 тисяч озброєних людей, як ви це психологічно витримуєте?
– Зараз усім непросто з кожним днем все важче зупиняти своїх співвітчизників. Бо, люди в гніві, але при цьому вони розуміють, що не можна піддаватися на провокації. Розуміємо, що окупаційним силам потрібен тільки привід для того, щоб почати більш активні дії.
Розмовляла Наталія Кайзенберг