Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів спільно з Центром політико-правових реформ розпочала роботу над концепцією реформи правоохоронних органів в Україні.
Результатом роботи стане підготовлений експертами громадянського суспільства документ, який запропонують політсилам, що візьмуться відновлювати довіру населення до силових структур після завершення політичної кризи в країні. Про це “Пошті” повідомили у прес-службі Асоціації УМДПЛ.
“Правоохоронні органи в Україні вже давно потребували докорінних реформ. Не зміни назв відомств і підрозділів, не пошиття нової форми, а саме системних змін, починаючи від принципів формування і підпорядкування силових відомств і закінчуючи підходами до оцінювання результатів роботи структури. Події останніх кількох місяців стали лакмусовим папірцем, який зробив проблеми правоохоронних органів очевидними для широкого загалу. Міліція стрімко втрачає довіру населення, яка і до того залишала бажати кращого.
За результатами опитування, проведеного Харківським інститутом соціальних досліджень у 2012-ому, більше третини жертв злочинів взагалі не звертається до міліції, адже не вірить в ефективність її роботи. Під час Євромайдану до неефективності роботи також додався фактор побоювання, що, звернувшись до міліції як жертва чи свідок, людина може сама стати підозрюваним чи обвинуваченим у вчиненні злочину”, – зазначає виконавчий директор Асоціації УМДПЛ Вадим Пивоваров.
Експерти, залучені до розробки концепції, вже окреслили принципи, на яких базуватиметься документ. “Наразі ми домовились про сім основних засад реформи: деполітизація, децентралізація і девоєнізація правоохоронних органів, уніфікація діяльності, що полягає в унормуванні стандартів поліцейських заходів, прозорість (як набору працівників, так і діяльності поліції), професіоналізація, що передбачає чіткі процедури просування по службі та ефективне навчання, і, зрештою, залишення за поліцією виключно поліцейських функцій, тобто надалі реєстрацією транспортних засобів і ветеринарним контролем, до прикладу, мають займатися цивільні структури, а не атестовані правоохоронці.
До кожного з цих принципів плануємо підготувати детальне обґрунтування та пропозиції стосовно втілення їх у життя. До якого б результату не дійшли політики в переговорах щодо ситуації в країні, комусь із них все ж доведеться почати роботу над реформою правоохоронних органів і відновлювати довіру населення до міліції, тому хочемо, щоби вони дослухалися до думки громадянського суспільства в цій роботі”, – каже експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук.