У четвер уряд вніс до парламенту проект Державного бюджету на наступний рік. Того ж дня депутати розпланували собі, коли і як його розглядатимуть. І хоч Президент вимагав затвердити фінплан ще до новорічних свят, цей проект прийматимуть на раніше другої половини січня.
Згідно прийнятої у четвер постанови, розглянути бюджет у Верховній Раді мають не пізніше восьмого січня, саме цього часу депутати мають підготувати і подати бюджетному комітету свої пропозиції. До десятої години ранку 16 січня парламентський комітет з питань бюджету за участю уповноважених представників уряду має підсумувати всі пропозиції і передати їх уже на розгляд депутатам. У сесійній залі проект із усіма поправками обговорюватимуть 16 січня.
Хоча опозиційні лідери уже переконують, що їх фракції не голосуватимуть за цей проект. «Ми розблокували парламент, але за бюджет голосувати не будемо», – запевнив у четвер лідер «Свободи» Олег Тягнибок. Арсеній Яценюк та Віталій Кличко також підтвердили, що цей документ не удостоється підтримки з боку їх фракцій.
Цікаво, що критикують бюджет і самі «регіонали». За даними «DT.UA», у фракції Партії регіонів вважають, що його слід віддати на доопрацювання. Найбільше обурення в «регіоналів» викликало те, що цей бюджет виписано із урахуванням законів, які парламент насправді ще навіть не прийняв.
Йдеться про документи, що передбачають підвищення низки податків, а також відмову від передбаченого Податковим кодексом зниження ставок ПДВ і податку на прибуток підприємств, що є ключовими при формуванні державного кошторису. Комітет з питань податкової та митної політики, який очолює «регіонал» Віталій Хомутинник, тільки рекомендував розглянути ці проекти у першому читанні. «Половина депутатів фракції ПР побачили у Держбюджеті-2014 відчутні втрати, а друга половина – не знайшла ніякої радості», – розповіло «DT.UA» джерело у фракції ПР.
Прожитковий мінімум на одну особу із січня наступного року становитиме 1176 гривень (до жовтня він має зрости на 80 гривень). Мінімальна заробітна плата зі січня становитиме 1218 гривень (до жовтня збільшиться до 1301 гривні)
Тому цей проект ще уточнюватимуть і переписуватимуть, однак уже зараз зрозуміло, що влада наступного року має намір задобрювати народ перед виборами. На це вказує поява однієї статті витрат, на яку у цьогорічному бюджеті не вистачило грошей. Йдеться про компенсацію знецінених вкладів. На цей процес уряд виділив шість мільярдів гривень – удвічі більше, аніж піде на утримання держапарату (уряду, Адміністрації Президента, апарату парламенту)…
«Я знаю цей бюджет, я його вчора дивився до пізньої ночі, і там стояло питання щодо повернення заощаджень. Я взяв ручку і викреслив цей знак питання, тобто залишили у бюджеті шість мільярдів гривень на повернення заощаджень. Ми повинні виконати свій обов’язок, своє зобов’язання перед людьми, які повірили державі», – пояснив в інтерв’ю журналістам Віктор Янукович. Очевидно, робиться це з прицілом на майбутню президентську кампанію.
Загалом же у проекті бюджету на 2014 рік закладено зростання ВВП на 3%, а інфляція, за підрахунками урядовців, не перевищить 4,3%. Щоправда такий оптимізм залишається нерозділений ані вітчизняними, ані міжнародними експертами. До прикладу, Міжнародний валютний фонд прогнозує, що наступного року ВВП України зросте на один із половиною відсоток.
У Кабінеті міністрів розраховують, що доходи державного бюджету наступного року сягнуть 392 494 327, а видатки – 447 294 687 тисяч гривень. Прожитковий мінімум на одну особу із січня наступного року становитиме 1176 гривень (до жовтня він має зрости на 80 гривень). Мінімальна заробітна плата зі січня становитиме 1218 гривень (до жовтня збільшиться до 1301 гривні).
Детальніший розподіл витрат із бюджету дивіться незабаром на нашому сайті у рубриці «Інфографіка».