Українська Гельсінська спілка завершила прийом скарг на найбільших порушників прав людини в країні. Лауреатів антипремії “Будяк року” оголосять через місяць – у Міжнародний день прав людини.
“Прийом заявок закінчився, хіба що додасться ще одна: її ще розглядають і відбірковий комітет вирішить, чи включати її. Результати й імена найбільших порушників озвучать традиційно – 10 грудня у Міжнародний день прав людини. Головних порушників обиратиме незалежне журі, до якого входять правозахисники, письменники і журналісти”, – розповідає “Пошті” PR-менеджер УГСПЛ Марина Говорухіна.
Як і у попередні роки, правозахисники запросять лауреатів премії на прес-конференцію, аби ті мали змогу відповісти на закиди або роз’яснити свої вчинки, позицію. Хоча, каже Марина Говорухіна, відзначені будяками, як правило, не відгукуються на запрошення УГСПЛ, хіба часом реагують на відзнаку через пресу.
Так, минулого року один із ключових порушників, тоді ще народний депутат, Василь Грицак дуже обурювався, що саме йому дали “Золотого будяка”. Грицак, нагадаємо, отримав нагороду “за найбрутальніше втручання у право на приватність” та “за найнебезпечнішу законодавчу ініціативу в галузі прав людини”. Йшлося тоді про законопроект про демографічний реєстр.
Цього року над найгіршою законодавчою ініціативою працювали три “регіонали” і один представник “Батьківщини” (Гайдош І., Королюк В., Парасків Д., Олійник В.), які запропонували удосконалити закон “Про доступ до публічної інформації”. Парламентарі подумали, що було б непогано, якби уся інформація про фізичних осіб стала конфіденційною, тому у кожному випадку вимагала б окремого дозволу на оприлюднення. Окрім цього, у проекті передбачили право чиновника не відповідати на запити журналістів. Втім після місяця дискусій депутати таки відкликали проект закону.
Лідерами за кількістю заявок про порушення прав людини цього року стали суди: українці скаржаться на бездіяльність служителів Феміди із Запоріжжя, Херсона, Луганська та Києва. Також будяка можуть отримати омбудсмен, прокуратура і навіть Укрзалізниця. При цьому офіс Уповноваженого з прав людини номінували аж двічі – “за бездіяльність у численних випадках порушення прав людини щодо осіб, які відбувають покарання у місцях позбавленні волі” та як найбільш інформаційно закритий орган влади.
В УГСПЛ зауважують, що вперше за всю історію премії вони отримали скаргу на Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури – за переслідування севастопольського адвоката Романа Мартиновського. Шанси отримати будяка є і в голови Ради міністрів Автономної республіки Крим Анатолія Могильова, якого звинувачують у придушенні свободи вираження поглядів (йдеться про недопуск журналістів на прес-конференції, підтримку судових позовів проти ЗМІ…) До речі, три роки назад Могильова уже відзначили антипремією як міністра внутрішніх справ.
Уже вп’яте отримати відзнаку від правозахисників може й Генеральна прокуратура України, якій цього разу “інкримінують” бездіяльність у питаннях захисту екологічних прав.
Ще цікаво, що є скарга і на Укрзалізницю, яку звинувачують у наданні неякісних послуг пасажирам, незаконному зборі та обробці інформації про пасажирів, уведенні “іменних квитків” та ліквідації “нічних потягів”. У сумі все це цілком потягне на “Золотого будяка”.