Учора під час засідання Кабінету Міністрів урядовці врешті погодили угоду із Chevron про видобування сланцевого газу на Олеській площі. Підписати документ із американцями планують п’ятого листопада під час інвестиційного форуму, що відбудеться у Києві. Про це після засідання урядовців повідомив міністр екології та природних ресурсів Олег Проскуряков.
За його словами, у розвідку сланцевих запасів Chevron інвестує 350 млн доларів, а загальні інвестиції компанії у Львівську та Івано-Франківську області мають сягнути більше 10 млрд дол. Окрім цього американці обіцяють створити від 10 до 15 тисяч робочих місць, на які набиратимуть українців.
В уряді покладають великі надії на цю угоду, прем’єр навіть запевнив, що Україні вдасться повторити успіх Сполучених Штатів. “При успішній реалізації схвалених урядом проектів з пошуку газу з нетрадиційних джерел, Україна може повторити успіх США, які за рахунок видобутку сланцевого газу знизили ринкову ціну природного газу на внутрішньому ринку з 460 дол. за тисячу кубометрів у 2007 році до поточного рівня у 110 –120 дол. зараз. Уже на початку наступного десятиліття Україна може перетворитися з імпортера на експортера газу в Європі”, – стверджує Микола Азаров.
Нагадаємо, цю угоду уже погодили депутати Львівської та Івано-Франківської облрад, зазначивши, що їх рішення набуде чинності лише за виконання урядом та депутатами кількох пунктів. Ключовим із них є намір отримувати в обласні бюджети по 10% від частки прибутку держави. У свою чергу депутати Львівської облради звернулися до урядовців із проханням не підписувати угоду, поки норму про наповнення місцевих бюджетів не пропишуть у законі. Зазначимо, що на початку сесії депутати Верховної Ради прийняли у першому читанні відповідний законопроект.
Цікаво, що нетрадиційні вуглеводні урядовці мають намір шукати не лише на Юзівській та Олеській ділянках, а й на шельфі Чорного моря. Однак цю ділянку віддадуть без конкурсу. Нещодавно на урядовому сайті оприлюднили розпорядження про початок робіт на третій “сланцевій” ділянці. Тут працюватимуть італійська Eni та французька EDF. Хоча із ними поки що навіть не уклали угоди. Запаси газу на цій ділянці оцінюють у 4 – 13 трильйонів метрів кубічних.