П’ять проблем реформи Генпрокуратури

Європейські експерти виокремили ключові загрози президентського законопроекту

фото: dt.ua
Хоч Венеціанська комісія загалом позитивно оцінила президентський законопроект про прокуратуру, не обійшлося без низки зауважень. Щонайменше п’ять із них, кажуть експерти, є критично важливими.
Передусім йдеться про право прокурора представляти в суді інтереси неповнолітніх та недієздатних громадян та органи влади (стаття 24). Такі функції не притаманні прокурорам, тому експерти радять цей пункт прибрати із документа. Інша проблема – недостатні гарантії незалежності прокурорів від свого керівництва. Аби виправити це, комісія запропонувала правки до кількох статей. 
Ще одна проблема стосується посади самого генпрокурора: на думку Венеціанської комісії, цей законопроект не виключає загрози звільнення голови ГПУ за політичними мотивами, а це надасть можливості впливати на його позицію як парламенту, так і президенту. Четверта проблема – загроза для журналістів та активістів, які висвітлюють роботу прокуратури. У законопроекті пропонують встановити, що наслідком “будь-якого впливу на прокурора” або ж вияву “неповаги до прокурора” буде “відповідальність, встановлена законом”. 
У Венеціанській комісії впевнені, що це може стати способом придушення свободи ЗМІ та публічної критики. І ще один важливий пункт стосується процедури притягнення прокурорів до дисциплінарної відповідальності.
Загалом експерти комісії наполягають на тому, що майбутній парламент має змінити у Конституції розділ, присвячений прокуратурі, прибравши з нього право прокурорів представляти інтереси фізичних осіб, обмежити право президента звільняти Генпрокурора та позбавити парламент можливості висловлювати йому недовіру.
Нагадаємо, Україна ще 1995 року взяла на себе зобов’язання реформувати систему прокуратури. Це також є одним із пунктів у “списку Фюле”. У Адміністрації Президента запевняють, що новий проект закону позбавить прокурорів безмежної влади. 
Зменшення повноважень спричинить і зміну структури – розформують 122 спецпрокуратури (воєнні, екологічні, транспортні). Після прийняття цього закону в країні введуть трирівневу систему: будуть місцеві прокуратури, регіональні та Генпрокуратура.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4217 / 1.54MB / SQL:{query_count}