“Америка багатіє, Україна хворіє”, “Львівщина проти сланцевого газу” – уже на підході до облради чути, що тут перейнялися “гарячим” питанням.
У середу депутати, експерти і, як прийнято говорити у таких випадках, уся зацікавлена громадськість обговорювали користь і шкоду, якої може завдати області видобуток нетрадиційних вуглеводнів. Слова інколи плуталися так, що виходило, буцім Львівщина проти “дешевого газу”, але натяк ми зрозуміли і без цього.
Правила для тих, у кого є час
Взагалі це питання не планували розглядати на сесії. У порядку денному немає пункту, до якого можна було б припасувати угоду із “Шевроном”. І якщо депутати й справді завтра візьмуться за цей документ, то це стане порушенням регламенту. Згідно з ним, усі ініціативи, які обговорюватимуть під час пленарного засідання, повинні бути оприлюдненими на сайті облради за 30 днів до дати проведення сесії.
Є кілька лазівок, які дозволяють доставити до порядку денного не заявлене раніше питання, але у будь-якому випадку ініціативу мали зареєструвати заздалегідь. До того ж, проект угоди із “Шевроном” ще не отримав позитивного рішення екологічної комісії, що також є порушенням регламенту.
Мало відбутися ще одне засідання робочої групи, що аналізувала угоду, на якому б підвели підсумки усіх попередніх дискусій. Тепер же виходить, що експертні пропозиції виявилися не такими вже й цікавими для депутатів. “Ми добиватимемося того, аби за цю угоду завтра проголосували. Спочатку поставили до порядку денного, а потім проголосували. Переконаний, що більшість зробить цей вибір”, - заявив учора під час громадських слухань голова Львівської облдержадміністрації Віктор Шемчук.
Мало відбутися ще одне засідання робочої групи, що аналізувала угоду, на якому б підвели підсумки усіх попередніх дискусій. Тепер же виходить, що експертні пропозиції виявилися не такими вже й цікавими для депутатів
Прийшов він, аби “висловити позицію влади”. І мусимо відзначити, був значно переконливішим, аніж два представники Міністерства екології. “Ми говорили про те, яким чином пов’язати погодження угоди про розподіл продукції із тими проблемами, які сьогодні є у Львівській області. Пропонуємо передбачити, що у випадку підписання угоди вже у цьому році маємо отримати кошти для часткового вирішення наших екологічних проблем – уряд піде в цьому нам назустріч”, – запевняє Віктор Шемчук. Він пояснює – йдеться про кошти на вирішення проблеми водовідведення у Жовкві, про сім мільйонів на проблеми Грибовицького сміттєзвалища.
“Ми вимагаємо передбачити у 2014, 2015 і 2016 роках по 90 мільйонів для вирішення екологічних проблем області, зокрема на рекультивацію Грибовицького смітєзвалища та будівництво нового сміттєпереробного заводу. Ми намагаємося, називаючи речі своїми іменами, торгуватись із урядом і просити його передбачити ці кошти, аби ми мали можливість вирішувати екологічні проблеми”, - додає голова ОДА.
Нехай залишиться для нащадків
Більшість депутатів і експертів наголошує – угода має багато ризиків. Йдеться навіть не про видобуток сланцевого газу, а про сам текст документа.
“Ще від 2012-ого року ми намагаємося отримати відповіді на низку питань… Які є гарантії, що хімічні речовини не забруднюватимуть сільськогосподарської землі і не загрожуватимуть здоров’ю українських громадян? Як утилізовуватимуть відходи? Де їх зберігатимуть?” - розповідає виконавчий директор Міжнародної благодійної організації “Екологія-право-людина” Олена Кравченко. Вона переконана, що вже сьогодні можемо зрозуміти, як уряд і сама компанія підходитимуть до розкриття екологічної інформації. У тексті договору із “Шевроном” прописано, що такі дані триматимуть у секреті кілька десятків років.

|
фото: senseandsustainability.net |
“Фактично в угоді передбачено, що оператор чи інвестор звільняються від усіх податків, включаючи екологічні, плату за спеціальне водокористування і оренду земельних ділянок, тобто ті податки, які частково йдуть у місцеві бюджети”, - пояснює Дмитро Скрильніков, голова “Бюро екологічних розслідувань”. “Тобто ми ще не знайшли газу, а вже подарували плату за забруднення атмосферного повітря та за розміщення відходів. І це до всього ще й суперечить міжнародному принципу “забруднювач платить”. Плату за забруднення довкілля ми перекладаємо на плечі держави”, - каже експерт.
Багатьох такі слова підштовхнули до думки, що замість того, аби займатися редагуванням тексту угоди, краще питання відкласти. “Залишимо сланцевий газ нащадкам”.
“Свобода” і всі, всі, всі
“Мої настрої ви знаєте. Настрої фракції “Свобода” такі ж”, - говорить “Пошті” голова парламентського комітету з питань екології Ірина Сех, натякаючи, що її фракція не голосуватиме за угоду із американцями. “Я можу сказати, що зараз потужно працює адміністрація, зокрема один із заступників “опрацьовує” депутатів, шукає їхні вразливі місця... Змушуватимуть голосувати”, - додає вона. У виступі під час громадських слухань Ірина Сех запевнила, що “станом на позавчора” уже знайшлося 59 депутатів, які готові проголосувати за угоду.
Учора ввечері після розмов у облраді багато фракцій провело засідання, аби з’ясувати, як голосувати наступного дня. “У нас ще зараз буде засідання фракції. Але загальна позиція така, яка була раніше – треба голосувати за сланцевий газ”, - повідомила у коментарі “Пошті” голова фракції “Удар” Оксана Юринець.
Я можу сказати, що зараз потужно працює адміністрація, зокрема один із заступників “опрацьовує” депутатів, шукає їхні вразливі місця
Також знаємо, що добро домовленостям із “Шевроном” дадуть і депутати Конгресу українських націоналістів, а також депутати із фракції ПР. “Підтримаємо, тому що немає іншого шляху, ніж енергетична незалежність держави”, - запевнив голова Ігор Грещук.
Голова фракції НРУ Андрій Корнат пояснює, що голосувати за цю угоду за нинішніх умов неможливо. Однак у фракції, каже депутат, дві позиції – є кілька осіб, які готові проголосувати за, якщо при цьому передбачать два пункти: внести зміни до Бюджетного кодексу та прийняти окремий Закон “Про сланцевий газ”. Що ж до фракції “Батьківщина”, то, як пояснив “Пошті” Іван Стецькович, остаточне рішення депутати прийматимуть завтра вранці. “Але я схильний думати, що ми підтримаємо угоду, якщо будуть виконаними наші умови”, - додав депутат, уточнивши, що йдеться про екологічну експертизу документа та 10% прибутків від видобутку.
Не виключено, що сьогодні Львівська облрада вчинить так само, як й Івано-Франківська: проголосує за угоду, але передбачить, що це рішення набуде чинності лише після виконання низки пунктів.