Учора під час засідання уряду прем’єр-міністр України Микола Азаров доручив міністру науки і освіти Дмитру Табачнику підготувати зміни до законодавства, якими б передбачили, що випускники педагогічних вишів, які навчалися за бюджетні кошти, обов’язково деякий час повинні працювати у школах.
“Потрібно системно розробити нові стимули для залучення молоді до педагогічної роботи. На зміну освітянам, які досягли пенсійного віку, повинні прийти молоді вчителі. Також вчасно має створюватися резерв молодих керівників і методистів”, - сказав Азаров.
За даними уряду, сьогодні у навчальних закладах працює близько 80 тисяч вчителів пенсійного віку, а це близько 17% від загальної кількості педагогів. За останні десять років їхня кількість збільшилася на 15 тисяч осіб. Натомість кількість учителів віком до 30 років із кожним роком зменшується.
Сьогодні відсутній механізм, який би зобов’язував випускника вищого навчального закладу, який навчався за бюджетні кошти, відшкодувати вартість навчання або компенсувати витрати за договором. Більше того, згідно з рішенням Конституційного Суду, безоплатність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах треба розуміти як можливість здобуття освіти у цих закладах без внесення плати у будь-якій формі за освітні послуги.
Обов’язковість відпрацювання або відшкодування вартості навчання випускником вищого навчального закладу є порушенням конституційного права громадян на працю.