От і стало цікаво: що сьогодні відбувається з дошкільною освітою в Україні, чи є місця у дитячих садках і що потрібно, аби влаштувати свою дитину до цього закладу?
Дитсадки: історична довідка
Звернувшись до історії, з’ясувала, що перший дитячий садок був створений у 1802 році у шотландському м. Нью-Ланарка фабрикантом Робертом Оуеном для дітей робітників своєї фабрики. В Україні перший безкоштовний заклад для дітей від 3 років відкрився у Полтаві в 1839 році. Найбільш популярними дитячі садки стали за радянських часів. Це було обумовлено в першу чергу тим, що молода мати обов’язково мала працювати – трудове законодавство за тих часів було менш лояльним до жінок, які мають дітей, ніж сьогодні.
По-друге, мережа дошкільних установ, “паростків комунізму”, відігравала принципово важливу ідеологічну роль у соціалістичному суспільстві – адаптації та соціального виховання. По-третє, так зване “розкріпачення жінки”, тобто її максимальне вивільнення від ролі матері, мало забезпечити додаткові робочі руки на заводі і фабриці. Так, чим більше відкривалося великих підприємств, тим ширшою ставала мережа дошкільних закладів. У радянській Україні у 1940 році дитсадків налічувалося 3,4 тисячі, на кінець 1970 року їх було 16, 5 тисяч, а під кінець 90-х – 24 тисячі.
За останні три роки реалізації національної програми “Діти – майбутнє України” кількість місць у дитсадках збільшилася майже на 204 тисячі
Але на початку 90-х років ситуація почала кардинально змінюватися. У зв’язку з розпадом СРСР розпочалося масове закриття промислових підприємств. Як наслідок, ті об’єкти інфраструктури – дитсадки, школи, лікарні, спорткомплекси, що перебували у них на балансі, швидкими темпами закривалися. Будівлі дитячих садків продавали бізнесу за незрозумілими схемами. Найчастіше вони здавалися в оренду на 100 років, а потім просто приватизовувалися.
Все це призвело до того, що кількість дошкільних закладів та місць у них значно скоротилася. Якщо у 1991 році в Україні ще налічувалося 24 тисячі дитячих садків, то у 2004 році – їх було вже 14 тисяч. Така кількість дошкільних закладів могла охопити лише 50% дітей, тобто майже 1 млн дітей не були охоплені дошкільною освітою. У 2009 році кількість дітей, для яких не знайшлося місця у дитсадку, збільшилася ще на 300 тисяч.
Ситуація сьогодні
За даними Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, нині брак місць у дитячих садках становить 580 тисяч. Цифра дійсно велика, але ж вона майже утричі менша за показник 2009 року.
За словами міністра освіти Дмитра Табачника, в Україні 81% дітей дошкільного віку забезпечено місцями у дитячому садку. Якщо говорити про всі форми дошкільної освіти і виховання, то 85% дітей охоплено всіма формами дошкільної освіти і майже 100% дітей п’ятирічного віку. В цьому році планується охопити ще додатково дошкільною освітою 50 тисяч дітей.
Будівлі дитячих садків продавали бізнесу за незрозумілими схемами
Якщо підрахувати, то за останні три роки реалізації національної програми Президента України В. Януковича “Діти – майбутнє України” кількість місць у дитячих садках збільшилася майже на 204 тисячі і за цей час було відкрито 1344 дошкільних навчальних заклади. Так, на кінець 2012 року кількість дитячих садків досягла 16500, що охоплює майже 1,5 млн дітей дошкільного віку. Сьогодні влада запевняє, що упродовж двох років буде створено ще 100 тисяч місць у дитячих дошкільних закладах.
Дитячі садочки у інтернет-просторі
Нещодавно я дізналася про те, що вже біля року почала діяти Єдина електронна система реєстрації до дитсадків. Завдяки їй можна обрати дитячий садочок та записати до нього свого малюка, не виходячи з дому за допомогою мережі інтернет.
Це надзвичайно зручно для чиновників, оскільки можна контролювати кількість дітей у черзі, прогнозувати наповнюваність дитсадків, і планувати збільшення кількості місць у дошкільних закладах. Вигідно це і для батьків – не потрібно давати хабаря за місце в садочку, адже система відкрита та прозора. На сьогодні такий сервіс впроваджено лише у 4 регіонах: Дніпропетровській та Харківській областях й у містах Києві та Севастополі, але планується за рік-два створити їх в усіх областях України.
Ноу-хау в розвитку дошкільної освіти – створення власних інтернет-сайтів дитсадків з 3D-екскурсією закладом і детальною інформацією щодо послуг, кількості місць, програм навчання, педагогічного колективу. На сьогоднішній день, за даними Міносвіти, в кожному регіоні вже є дитсадки з власними сайтами. Планується, що на таких сайтах буде йти відеоспостереження за роботою груп, тобто батьки зможуть у будь-яку хвилину подивитися: що робить їх дитина, як і що їсть, оцінити педагогічні здібності вихователів.
Звичайно, це справа майбутнього, але до такого садочка можна буде віддати свою дитину зі спокійною душею.