Напередодні Дня Незалежності українські соціологи вже традиційно наввипередки досліджують патріотичні настрої громадян. От і соціологічна група “Рейтинг” провела опитування, яке показало, що 81% респондентів у тій чи іншій мірі вважає себе патріотами своєї країни. Зазначимо, що за три роки кількість патріотів нашої країни зросла на 4%.
Потрібно зауважити, що нині 13% опитаних патріотами себе не вважає. Цікавим є також те, що навіть частина тих людей, яка назвала себе ними, не мала на увазі незалежної України.
А от щодо ставлення до самої незалежності, свято з нагоди проголошення якої відзначатимемо вже у суботу, то сьогодні за неї проголосував би 61% українців (якщо б їм довелось робити такий вибір). Однак 28% незалежність сьогодні не підтримало б. Нагадаємо, що на референдумі 1991 року незалежність України підтримало 90,32% виборців, а проти висловилось 7,58%.
На Донбасі кількість готових відстоювати територіальну цілісність країни у 1,5 рази вища, ніж кількість людей, які підтримали б незалежність
Щодо нинішніх настроїв населення, показовим є те, що 80% респондентів, які вважають рідною мовою українську, підтримують незалежність. Водночас серед тих, хто вважає рідними одночасно російську та українську, – близько половини. Серед респондентів, які вважають рідною лише російську, – лише третина.
Щодо релігійної приналежності прихильників незалежності, то це майже 90% прихожан УГКЦ, понад 70% – УПЦ Київського патріархату та майже 60% – просто віруючих, які не відносять себе до жодної конфесії. А от серед прихожан УПЦ Московського патріархату – таких менше половини, хоча і серед них кількість прибічників незалежності перевищує кількість противників.
Якщо ж говорити про матеріальний стан людей і його вплив на ставлення до незалежності, то, за результатами соціологічного опитування, більше її підтримують фінансово забезпечені верстви населення. Серед незаможних українців кількість противників незалежності коливається від 36% до 46%.
Зі зброєю у руках
Те, що справді демонструє патріотизм людей, – готовність захищати свою батьківщину. Як показує дослідження групи “Рейтинг”, нині 46% опитаних готові у випадку виникнення загрози відстоювати територіальну цілісність України зі зброєю у руках. А це – найвищий показник за останні три роки. Водночас потрібно зауважити, що сьогодні 43% опитаних не готові братись за зброю для захисту України.
Зауважимо, що якщо раніше підвищену готовність захищати свою країну висловлювали переважно прихильники партії Свобода, то зараз таких однакова кількість і серед прихильників інших опозиційних партій, наприклад, УДАРу та Батьківщини (близько 60%). Цікаво, що на Донбасі кількість опитаних, готових відстоювати територіальну цілісність країни, у 1,5 рази вища, ніж кількість людей, які підтримали б незалежність.
Це соціологічне дослідження проводили 9-18 серпня в усіх областях України, і воно охопило 2000 респондентів віком від 18 років. Похибка результатів дослідження становить не більше 2,2%.